VEREM HALA ÖNEMLİ SORUN

Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin ölümüne neden olan Tüberküloz’a (verem) dünyada her yıl yaklaşık 8.8 milyon kişinin yakalandığı bildirildi.

Dünya nüfusunun 3’te 1’inin mikrobunu taşıdığı ve dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin ölümüne neden olan Tüberküloz’a (verem) dünyada her yıl yaklaşık 8.8 milyon kişinin yakalandığı bildirildi.

Ankara il Sağlık Müdürlüğü’nden, Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası nedeniyle yapılan açıklamada, hastalığın dünya ülkelerinin önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam ettiği vurgulandı.

Verem mikrobunun yüzde yüz yok edilemediğine işaret edilen açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 8.8 milyon kişinin vereme yakalandığı kaydedildi.

Açıklamada, bu nedenle veremin, işbirliği içinde, sürekli etkin bir mücadeleyi gerektirdiği ifade edildi.

Ankara il Sağlık Müdürlüğü Tüberküloz Kontrol Şubesi’nce, veremle mücadele konusunda başlatılan projenin 60 hastanede sürdüğü bildirilen açıklamada, projeyle hastaların erken teşhis edilerek tam tedavi altına alınmalarının öngörüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı, özel hastane, üniversite ve askeri hastane işbirliğiyle toplam 60 hastanede yürütülen projenin, vaka bildirimi ve erken müdahale konusuna önemli katkı sağladığı kaydedildi.

Proje çerçevesinde, hastanelerde verem tanısı konulanların Sağlık Müdürlüğü’ne bildirildiği, sağlık müdürlüğünün bu hastaları en yakın Verem Savaş Dispanseri’ne ilettiği ifade edilen açıklamada, dispanser hekimlerinin hastaya ulaşarak tedavi görmesini sağladığı ve aileye yönelik sağlık taraması başlatıldığı anlatıldı.