Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SÜNNET

Amerikan Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü uzmani Dr. Egemen Eroglu, sünnettin lomplikasyonlari, sünnet yöntemleri ve gelecekte cinsel sorunlar yasamamasi için sünnet zamanlamasinda yasin büyük önem tasidigini vurguluyor.

Sünnet nedir?

Sünnet, konumuzdaki anlamiyla erkeklerde penis uç kismini (basini) örten ve koruyan üstderinin (prepusyum) kesilip alinmasidir.

Genel olarak sünnet neden yapilmaktadir?

Dünyanin degisik bölgelerinde, gerek sosyal sebeblerden, gerek dini nedenlerden gerekse tibbi açidan daha saglikli oldugu düsünüldügü için degisik nedenlerle bu cerrahi islem uygulanmaktadir. Tarihte köleleri belirlemek, yeniden dogus ve uzun yasam için adak, sembolik kastrasyon amaçli sebeblerden yapilmis olmakla beraber günümüzde bazi kabile ve toplumlarda karsi cinse çekici olmak, hijyen, ana kuzusu olmaktan kurtulmak, cesaret gösterisi, eriskinlige geçis ve menstruasyonu taklit gibi türlü amaçlariyla yapilmaktadir.

Ülkemizde sünnetin yapilma sebebi nedir?

Çogunlugunu müslümanlarin olusturdugu ülkemizde genel olarak baktigimizda ilk neden dini gereklilik ve geleneksel olarak toplumda sosyal bir yükümlülük olarak görülmesidir. Son zamanlarda artan yenidogan sünneti yaptiran ailelerede ise durum biraz farklidir. Iki yillik bir sürede hastanemizde yenidogan sünneti yaptirmis çocuklarin ailelerine doldurttugumuz anket formlarinda hijyen ve daha saglikli oldugunun düsünülmesinin ön plana çiktigini gözlemledik.

Sünnet yararli bir cerrahi islemdir diyebilir miyiz?

Son günlerde erkek sünnetinin HIV virüsü tasiyiciligina karsi oldukça etkin bir korunma yöntemi oldugu tartismasi siddetle büyümektedir. Bu konuyla ilgi olarak biz çocuk cerrahlarina gerek telefon, gerekse faks ve e-mail yollari ile türlü sorular gelmekte, aileler “sünnetin tibbi anlamda gerekliligini” sorgulamaktadirlar.

Bizler geçmisten günümüze sünnetin tarihine baktigimizda çok net bir cevap verememekteydik. Evet sünnetin kesinlikle gerekli oldugu tibbi durumlar mevcuttu ama her erkek çocugu sünnet edilmeli miydi? En son Amerikan Çocuk Akademisi bildirgesine göre hareket ettigimizde, sadece potansiyel yararlari oldugunu söylüyorduk.

Bugün son popüler yaklasim sünnetin HIV’e ve bazi cinsel yolla bulasan hastaliklara karsi koruyuculugu oldugu seklindedir. Yine de bu görüsün tamamen karsi fikirler de bulunmakta, sünnetin zorunlu haller disinda yapilmamasini savunanlar da mevcutttur.

Sünnet hangi yaslarda ve nasil yapilmalidir? Sizin uygulamaniz nedir?

Hekim olarak en sik karsilastigimiz soru sünnetin gerekli olup olmadigindan ziyade, eninde sonunda sebebi ne olursa olsun sünnet yaptirilacagi durumda karar verilemeyen noktanin zamanlama meselesi olmasidir.

Hastane deneyimlerimiz ve literatürler isiginda yaptigimiz degerlendirmede, yenidogan döneminde (dogumdan ilk bir aya kadar geçen süre), çok yüksek oranda yenidogan sünneti yönünden memnuniyet belirtilmis ve bu deneyimi yasayanlar islem sonrasini çok rahat geçirdikleri için tüm ailelere önermislerdir. Yenidogan döneminde sünnet islemden 45 dakika kadar önce sürülen anestezik bir kremden (EMLA) sonra, halk arasinda "çan" adi verilen (Gomco Clamp) bir alet yardimiyla yapilmaktadir. Sünnet derisinin iki metal parça arasinda sikistirilmasi sonucunda bu islem yapildigi için siklikla ek dikis konulmasina gerek kalmamaktadir.

Yenidogan döneminde sünnet yapilmamasi durumunda önerdigimiz yas 1.5 sonrasidir. Bu dönemde önermememizin sebebi, bebeklerin oldukça kilo aldiklari sütçocuklugu döneminde, iyilesme sürecinde pubis önündeki yag dokusu içerisine gömülebilen peniste yapisiklik gibi problemlerin ortaya çikabilmesidir. Hernekadar düzgün bakimla bu problem en aza indirgenebilse de, medikal gerekliligi olmadikça bu dönemde sünnet yapmama tarafindayiz. Bebekler 1 yaslarinda yürümeye basladiktan sonra yag dokusu azalmaya baslayacak, dolayli olarak bu komplikasyon riski de ortadan kalkacaktir. Psikologlar, üç ile alti yaslari arasinda, erkek çocugunun psikolojik gelisim süreci içerisinde babayla yaris içerisinde oldugu dönem olmasindan dolayi sünnet önerilmemektedir. Ancak bunlar daha çok lokal anestezi altinda yapilan sünnetler için geçerlidir. Çocukluk yas gruplarindaki sünnetler genel anestezi altinda yapilmakta, böylece bu zarar ortadan kalkmis bulunmaktadir. Biz ön muayene esnasinda hem çocugun sünnet olmasini engelleyecek bir problem olup olmadigini kontrol ediyoruz, hem de çocuga sünnet günü ve sonrasinda neler yasayacagini asama asama anlatiyoruz. Daha sonra anestezi muayenesi için ameliyathaneye gönderiyor, anestezist ile tanismasini, gidecegi yeri görmesini sagliyoruz. Sünnet tarihi belirlendikten sonra, yarim saat öncesinde hastanemize aç olarak gelindiginde uygulanacak bir ilaç yardimiyla, çocuk rahatlayacak ve sünnet stresininden uzaklasacaktir. Bu ilacin kisa bir hafiza haybi özelligi sayesinde, sünnetten sonra da girerken hissettigi korkulari hatirlamayacaktir. Sünnetten önce, yapilacak penis sinirlerinin uyusturulmasi sayesinde, islem sonrasinda 12-14 saat agrisi olmayacaktir.

Sünnet sonrasi sadece üç gün süreyle, penisin iç çamasir ya da alt bezine yapismasini önlemek amaçli verecegimiz kremi sürmek yeterli olacaktir. Hiçbir hareket kisitlamasinda bulunulmayacaktir.

Genel anestezi hakkinda bilgi verebilir misiniz?

Gelismis medeni ülkelerde sünnet genel anestezi altinda yapilmaktadir. Genel anestezi, bir gaz yardimiyla çocugun islem esnasinda uyumasini saglamakta, ve bu sayede çocuk korkmadan, hiçbirsey hissetmeden sünnet olabilmekte, cerrah da isini daha rahat yapabilmektedir. Unutulmamalidir ki lokal anestezi altinda çocuk aci hissetmese bile dokunmalari hissetmektedir. Bu da korkmus bir çocukta yine aci gibi algilamaya neden olabilir. Nedense ebeveynler tarafindan en sik sorulan soru anesteziye alerji olup olmamasi konusudur. Halbuki ameliyathane ortami gelisebilecek her türlü allerjik reaksiyona karsi müdahelenin en rahat yapilabilecegi yerdir. Bu açidan rahat olunabilinir. Biz yine de her türlü olasi sorulari için islem öncesi anestezistlerimizle mutlaka görüsülmesini sagliyoruz.

Sünnetin komplikasyonlari nelerdir?

Oldukça sik yapilan bu cerrahi islemin komplikasyon orani yüzde 2'ye kadar çikabilmektedir ve rapor edilenler arasinda kanama, infeksiyon, frenulum ülseri, penil yapisikliklar, uzun kalmis sünnet derisi, uretral fistül, tetanoz, ve lokal anestezi amaçli ilaç durumunda methemoglobinemi bulunmaktadir. Bu kadar çok komplikasyonun bulunmasi bu islemin basit bir islem olmadiginin, ciddiye alinmasi gereken cerrahi bir girisim oldugunun göstergesidir.

Dr. Egemen Eroglu
Çocuk Cerrahisi Uzmani
Amerikan Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası