SAĞLIĞINIZ İÇİN SÜT İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN

Sağlığınız için en yararlı alışkanlıklardan biri, çocukluktan itibaren her yaşta yeterli miktarda, sağlıklı koşullarda süt tüketmektir. 21 Mayıs Dünya Süt günü nedeniyle bu önemli mesajı tekrarlayan uzmanlar süt içmenin, sağlıklı beslenmenin temel şartlarından biri olduğuna dikkat çekiyor. Tetra Pak Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin de, daha sağlıklı bir toplum için, ülkemizde kişi başına düşen sağlıklı süt tüketiminin artması gerektiğini belirtti.

21 Mayıs Dünya Süt Günü’nde, sütün sağlıklı bir yaşam için taşıdığı önem bir kez daha dile getirildi. Bu özel gün nedeniyle ülkemizde sağlıklı süt tüketiminin düşük, buna karşın açık süt tüketiminin yüksek olması gibi sorunlar, osteoporoz tehdidine karşı süt içmenin yararları gibi konular gündeme geldi.

Yeterli miktarda süt tüketmiyoruz

Avrupa ülkelerinde kişi başına yıllık süt tüketimi ortalama 94 litre olduğu halde, ülkemizde yılda kişi başına toplam 24 litre süt tüketiliyor. İşlenmiş ve paketlenmiş süt tüketimi ise kişi başına 11 litre düzeyinde bulunuyor. Halen ülkemizde tüketilen sütün yüzde 52’si açıkta satılıyor. Ayrıca Türkiye’de yılda üretilen yaklaşık 11 milyon 500 bin ton sütün sadece yüzde 20’sinin üretimi kayıt altında gerçekleşiyor.

Sütün yetersiz ve sağlıksız koşullarda tüketilmesinin toplum sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Tetra Pak Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin şunları söyledi:

“Ülkemizde yetersiz süt tüketiminin yanı sıra, açık süt tüketiminin yüksek oluşu toplum sağlığını tehdit ediyor. Bu konuda, yürüttüğümüz bilinçlendirme çalışmalarının da desteğiyle son yıllarda olumlu gelişmeler yaşandığını görüyoruz. Hijyenik olmayan açık sütün genel süt tüketiminden aldığı pay 2005 yılında yüzde 57 iken, 2006’da 52’ye geriledi. Bununla birlikte sağlıklı ambalajda süt tüketimi konusunda henüz yeterli ilerlemeyi sağlayabilmiş değiliz. İçinde çok sayıda zararlı mikroorganizma barındıran açık süte karşı mutlaka sağlıklı ambalajda süt tüketilmesinin teşvik edilmesi, toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Biz bu yöndeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Osteoporoz tehdidini süt içerek uzaklaştırın

İleri yaşlarda özellikle kadınları tehdit eden osteoporoz yani kemik erimesi hastalığından korunmak için çocukluktan itibaren her gün yeterli miktarda süt içmek önem taşıyor. Süt vücuda ihtiyaç duyduğu kalsiyumu kazandırarak kemiklerin güçlenmesini sağlıyor.

Kemik yapısının 2/3’ü mineral, bu mineralin %40’ı da kalsiyumdan oluşuyor. Vücutta bulunan toplam kalsiyumun yüzde 90-99’u iskelet sistemi ve dişlerde bulunuyor. Büyüme çağında yeterli kalsiyum alımı, kemik kütlesinin artmasını ve ileri yaşlarda kemik erimesi riskinin önemli oranda azalmasını sağlıyor. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açısından zengin ve en rahat ulaşılabilecek besin maddeleri arasında yer alıyor. 100 ml tam yağlı süt 118 mg, yarım yağlı süt 120 mg, yağsız süt ise 122 mg kalsiyum içeriyor. Bu nedenle çocukluktan itibaren düzenli ve yeterli süt içmek gerekiyor.