GÜNEŞLENİRKEN DİKKAT!

Bronzlaşmak için bilinçsizce güneşlenmek kanserden enfeksiyonlara, derinin yaşlanmasından lekelere kadar bir dizi sağlık sorununa yol açabiliyor. Cildin erken yaşlanmasına yol açan güneş ışınlarından mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor.

Güneş her cilt tipini farklı şekilde etkiler. Kızıl ve sarışınların güneşe karşı çok daha dikkatli olması gerekirken esmerler bronzlaşma konusunda daha şanslı. Tatil mevsimi geldi çattı. Tatil deyince de akla ilk önce deniz ve güneş geliyor. Ancak uzmanların da her yıl hatırlattığı gibi uzun süre güneşte kalmak, güneş yanıkları ve güneş çarpmasına yol açarken yıllar boyu tekrarlayan sürelerle yoğun güneş ışınlarına maruz kalmak ise, güneşe bağlı deri yaşlanması, çil ve lekelere yol açıyor. Tüm bunlar korunmasız olarak güneşe çıkma sürecinin sonucu ortaya çıkıyor. Bilinçli güneşlenme, güneşin faydalarını alıp zararlarından uzak durmanıza yardımcı olacaktır.

Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Uysal Özyılmaz anlatıyor.

Kızıllar ve sarışınlar

Bu tür ciltler, güneş altında korunmasız kaldıklarında yeterli melanin üreten hücrelere sahip olmadıkları için cildi bir örtü gibi koruyan melanini yeterince üretemezler. Bu durum ciddi hastalıklar ve yanıklar ortaya çıkarabilir. En iyisi sabahları erkenden veya akşamları güneş batarken güneşlenmeyi tercih etmektir. Başınızdan ayaklarınıza kadar özellikle ilk günlerde koruyuculuğu yüksek ürünlerle, özenle kremlenmeyi ve kreminizi sık sık yenilemeyi unutmayın.

Kumrallar

Sarışınlar kadar olmasa da güneşin zararlı ışınlarından kolayca etkilenir. En iyi strateji, bronzlaşmanıza yardımcı olacak karoten içeren yiyecekleri (havuç, kavun, kayısı) planladığınız tatil gününün birkaç hafta öncesinden bol bol yemektir. Güneşin tepede olduğu saatlerde gölgede kalmalısınız. Yüzünüz için yüksek koruma faktörlü bir ürün seçmelisiniz yoksa güneş uzun vadede kırışıklara sebep olabilir.

Koyu kumrallar

Açık veya koyu renk saçlı olsanız da kolayca karamel bronzluğa kavuşabilirsiniz. Yine de ilk günlerde güneş altında fazla kalmayın. En iyi strateji ilk günlerde, 15 koruma faktörlü bir kremi iyice sürerek yanıkların önüne geçmektir.

Esmerler

Kolayca dikkat çekici bronzluğa kavuşabilir ve bronzluğu uzun süre koruyabilirsiniz. Ama ne yazık ki UV ışınları sizin için bile tamamen güvenilir değil. En iyi strateji ilk günlerde 8 koruma faktörlü bir ürün kullanmaktır.

Bu tavsiyelerin yanında, güneş koruma ürünleri sadece tatil için değil. Güneşe maruz kaldığınız günlük yaşamda da güneş koruma faktörlü kremler kullanmayı unutmayın. Gün içinde 11.00–16.00 saatleri arası güneş ışınlarına maruz kalmamaya özen gösterin.