Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARA DIS FIRÇALAMA ALISKANLIGI NASIL KAZANDIRILABILIR?

Çocuklarin birçogu dislerini firçalamak istemez ya da zorla firçalar. Anne ve babalarin en zorlandigi konu çocuklara dis firçalama aliskanligini kazandirmaktir. Çünkü çocuklarin disleri yetiskinlere göre daha çabuk çürür. Dislerinin çabuk çürümesindeki en önemli etken de fazlaca tüketilmesine izin verilen seker, çikolata, cips gibi gidalardir. Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu çocuklarda dis firçalama egitimi için anne ve babalara önerilerde bulundu.

Çocuklarda dis temizligine ne zaman baslanmalidir?

“Ebeveynler, çocuklarin dis temizligine 6–8 aylikken baslamalidir. Bebekler kati gidalari almaya basladiktan sonra ögün aralarinda ve gece yatarken agiz temizlikleri yapilmalidir. Annelerin bir pamugu hafif nemlendirerek dislerin çigneme yüzeylerini temizlemeleri iyi olur.”

Dis Firçalama egitimine ne zaman baslanabilir?

“Çocuklarin ileriki yaslarda bu aliskanligi sürdürmesinin en kolay ve etkili yöntemi erken yaslarda dislerin firçalanmaya baslanmasidir. Dis firçalama egitimine ise bebeklerin arka disleri çikmaya basladiktan sonra baslanmalidir. Ilk firçalama girisimleri düsünüldügünden daha zor olabilir. Fakat zamanla bu bebeginizin de hosuna giden bir aliskanlik halini alacaktir. Süt dislerinin yeni çikmaya basladigi zamanlarda firçalamanin düzenli olarak yapilmasi disetlerine masaj etkisi yaparak bebeginizin rahatlamasina ve dis çikarken hissettigi agrilarinin azalmasina sebep olacaktir.

Çocuklar okul çagina gelinceye kadar tam anlamiyla dis firçalama aliskanligini kazanmalari zordur. Genel olarak çocuklar dislerini firçalarken dislerin ön yüzeylerini ve görebildikleri alanlari temizlerler. Fakat asil temizlenmesi önemli olan bölge çigneme dislerinin yüzeyleridir. Bu sebeple anne ve babalar çocuklari dis firçalarken mutlaka kontrol ederek onlara dogru dis egitimini vermelidirler.

Tabi ki bu yöntemlerin yani sira çocuklar bebeklikten itibaren agiz ve dis sagligi için düzenli olarak dis hekimine götürülmelidir. Böylece ileride yasanabilecek problemlerde engellenmis olur.”

Çocuklarda nasil bir dis firçasi ve macun kullanilmalidir?

“Çocuklar için dis firçasi seçimi yapilirken öncelikle çocugun agiz ve dis yapisina uygun yumusak ve naylon killardan üretilmis bir dis firçasi seçilmelidir. Çünkü dis firçasinin sert olmasi çocugun disetlerine zarar verebilir. Eger çocuk dislerinde bir acima hissi ya da kanama görürse korkar ve dislerini firçalamaktan vazgeçebilir. Bu yüzden dis firçasi önemlidir. Dis macunu olarak florürlü dis macunlari tercih edilmelidir. Dis macunu bir nohut tanesi büyüklügünde kullanilmali, dis firçasi düzenli olarak 6 ayda bir degistirilmelidir.

Çocuklarin disleri günde 2 kez sabah kahvaltisindan sonra ve gece yatmadan önce 3’er dakikalik periyotlarda firçalamalidir.”

Çocuklara dis firçalama nasil sevdirilebilir?

—Çocugunuzla ayni anda dislerinizi firçalayin. Çünkü çocuklar anne ve babalarinin davranislarindan etkilenir.

—Çocuklara çesitli renklerde sevdigi birkaç firça alin. Böylece degistirerek kullandigi zaman bunu bir oyun haline getirebilir. Bu aliskanligi daha kolay kazanir.

—Çocugunuza onun sevdigi çizgi film karakterlerinin bulundugu piyasada satilan dis firça ve macunlardan alarak dis firçalama islemini daha sevimli bir hale getirin.

—Çocugunuzun boyuna uygun bir dis firçalama panosu olusturun.

—Önce kendisinin dislerini firçalamasina izin verin daha sonra örneklerle ona gösterin.

—Oyuncak bebeklerinin ya da oyuncaklarinin dislerini firçalamalarini isteyin. Böylece herkesin dislerini firçalamasi gerektigine inanacaktir.

—Çocuklariniza dis firçalama aliskanliginin yani sira dogru beslenme aliskanligini da kazandirmaniz çok önemlidir. Seker, çikolata, cips gibi yiyecekleri sinirli tüketmesine izin verin.

—Seker ve benzeri ürünleri yedikten sonra bir ayna yardimiyla dislerinde ki seker artiklarini gösterin. Firçaladiktan sonra da tekrar bir ayna yardimi dislerini çocugunuza gösterin. Böylece dislerinin temiz oldugunu görmesi ona bu islemin gerekli oldugunu düsündürecektir.

—Dislerini firçaladiktan sonra mutlaka takdir edin ve onu ödüllendirin.

Dis Hekimi
Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası