Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZ SAGLIGINIZI KORUYUN!!!

DR. MEHMET ÖZ SHOW’un da AGZINIZIN IÇINDEKI BAKTERILERIN HANGI HASTALIKLARA NEDEN OLDUGUNU VE AGIZ SAGLIGINIZI KORUMANIZ IÇIN YAPMANIZ GEREKENLERI ANLATTI!!!

‘’Agziniz Hastalik Belirtisi Olabilir’’!!!

Agziniz size sagliginiz ile ilgili önemli bilgileri veriyor olabilir. Gözleriniz ruhunuza açilan bir pencere olabilir ancak agziniz hastaliklara açilan bir kapidir. Dis kaybi ile kalp krizi arasindaki iliskiyi anlayabilmek zor olabilir ancak agzinizin içindeki belirtiler bir çok hastaligin habercisi olabilir.

1- Disetleri:

Genellikle bir çogumuz agzimizin içinde yer alan bakterilerden endiselenmeyiz ama kötü olasilikla bakteriler dis eti ceplerinde birikebilir. Bu da; sisme, kabarma, kanama ve kemik kaybina sebep olur. Bunun sonucunda disinizi kaybedebilir veya düsürebilirsiniz.

Dis eti hastaligi olan kisiler (periodontal ve dis eti iltihap) 500 çesit bakteriyi agzinda bulundurabilir.Bu bakteriler küçük kan damarlarina girebilirler, oradan da vücudun diger bölgelerine ulasabilirler. Böylelikle toksinleri yayabilir , damarlara ve organlara hücüm eden inflamatuar kimyasallari tetikleyebilirler. Diseti hastaliklari ve dis kaybi günümüzde koronor damar hastaligi, endokardin inflamasyonu, akciger iltihabi, diyabet ve inme gibi rahatsizliklarin habercisi olarak bilinmektedir.

Periodontal (dis etlerinde bulunan) bakteriler, erken dogum ve düsük tehlikesi yasamis olan kadinlarin agizlarinda ve amniyotik sivilarinda da saptanmis olup, bebeklerde düsük dogum kilolarina etki eden faktörler arasinda da yer alabilmektedir.

2-Nefes Testleri:

Nefes kokunuz aslinda size birçok seyi söylüyor olabilir. Kötü kokan nefese % 90 dan fazlasi, takma disler ve dilin altindaki dis eti ceplerinde yasayan bakteriler sebep olur.

Agiz kanseri, akciger kanseri, bazi kan kanserleri (lösemiler) ve Sjögren sendromu gibi agiz kurulugu sendromlari bakterilerin fazla üremesine neden oldugu gibi bu da beraberinde nefes kokusunu getirir. Bazen de bir sistemik hastalik, agizda belirgin kimyasal kokulara neden olabilir.

Tatli ve meyve tadinda koku kontrolsüz seker hastaligini gösterir.
Amonyak kokusu karaciger rahatsizligini gösterir.
Balik gibi idrar kokusu kronik böbrek yetmezligini gösterir.
Diskiya benzer koku ise bagirsaklarda ki tikanmayi gösterir

Nefesinizin kokusunu anlamak için, güvendiginiz bir arkadasiniza sorun ya da elinizi

yalayip, salyanizi koklayin. Birinin nefesi kötü kokuyorsa ve bunu söylemiyorsak, aslinda

sagliklarini tehlikeye atiyoruz demektir.

3-Dilimizdeki Uyarilar:

Dildeki degisiklikler de bazi hastaliklarin uyaricisi olabilir. Soluk, yumusak , yassi ve zaman zaman gevsek bir dil, demir ve B12 eksikligine isaret edebilir ki bu da genel kan düzensizligi ve demir eksikligine bagli aneminin habercisidir.

Crohn hastaligi ve ülseratif koliti olan kisilerin agizlarinda minik yaralar tespit edilebilir. Dil, koyulu açikli bölgeleri olan cografi bir haritaya benziyorsa, bu durum Psoriasis (sedef hastaligi) veya Diskoid Lupus Eritematozus (kronik deri veremi) gibi otoimmün bozukluklara isaret edebilir. Agizda sik sik tekrarlanan aftlar, Yeast Kandida enfeksiyonunun asiri fazlalasmasi olan pamukçuga isaret edebilir ve bu da diyabet hastaliginin (seker hastaligi) belirtisi olabilir. Dilin çilek gibi kizarip sismesi ve üzerinde beyaz bir tabaka ile büyük kirmizi yumrularin olusmasi, Kawasaki hastaliginin belirtisidir.

4-Disimizin Söyledikleri:

Dislerde satine çatlaklar dis gicirtmasina sebep olur ki bu da uyku bozukluklarina ve ya zihinsel strese sebep olabilir. Bulimia olan kisilerde, mide asit saldirilarindan kaynaklanan kusmalardan dolayi ön dislerde mine kaybi meydana gelir.

Agiz Sagliginizi Koruyun!!!

Iyi bir agiz hijyeni programi uygulamak, dis ve diseti sorunlarinizin ilerlemesine izin vermeden müdahale etmek, agiz sagliginin temel unsurlaridir. El becerileri azalan kisiler dis bakimlarini yeterli seviyede sürdürebilmek için bazi degisiklikler yapmak durumunda kalabilirler. Elektrikli dis firçalari, titresimli diseti masaj aletleri ve dental su püskürtücüleri bu çerçevede faydali olabilecek aletlerdir. Özellikle hamile kalmayi planliyorsaniz veya kemoterapi tedavisi görüyorsaniz, bu durumlar agizda olusabilecek bakterilere yönelik bagisikligi azaltarak agiz yaralarina neden olabilecegi için, düzenli olarak dis hekimine görünmek son derece önemlidir.

Nefes kokmasi, dis eti problemleri için bazi öneriler ve dis bakimi için ipuçlari.

Agiz sagligini için her firsati arastirin

Sabah ve aksam yemeklerden sonra yumusak bir dis firçasi ile dislerinizi firçalayin ya da Afrika çigneme dali kullanin. Bu dallar binlerce yildir kullanilmak ta; anti mikrobik oldugunu ve bakterileri öldürdügünü ögrenilmistir.

Dili boydan boya temizleyecek bir dil firçasi kullanin. Böylelikle bakterilerin sebep oldugu kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Antiseptik bir agiz gargarasi kullanin.

Diseti ve dis arasini temizlemek için dis ipi kullanin

Agziniz kuru kalmasin ve agizdan nefes almamaya gayret edin

Nefes kokusu kontrolü için yesil kakule, karanfil, maydanoz ya da guava kabuklari ya da sakiz çignemeyi deneyin.

Düzenli disçiye gidin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası