Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KAFA TRAVMALARI HORMON SISTEMINI BOZUYOR!

Hipofiz bezi burnun arkasinda, beyinde yer alan nohut büyüklügünde bir organ. Kendisi küçük ama islevi oldukça büyük. Adeta tüm hormon sisteminin patronu. Yumurtaliklar, tiroid, böbrek üstü bezleri, hipofiz bezi sayesinde çalisiyor. Baska islevleri de var: Hipofiz bezinin normal çalismasiyla gebe kaliniyor, emzirme gerçeklesiyor, vücudun su ve tuz dengesi saglaniyor. Iste vücudumuzdaki etki alani çok genis olan bu küçük organin, çalismasini saglikli sürdürmesi oldukça önemli. Ancak kafa travmalari, hipofiz bezinin çalismasini olumsuz etkileyebiliyor. Böylece hormon sisteminin ‘patronu’ zarar görmüs oluyor. Trafik kazalari, yüksekten düsme gibi durumlarda olusan kafa travmalari sonucu, hipofiz bezi yetmezligi gelisebiliyor. Acibadem Kozyatagi Hastanesi Iç Hastaliklari ve Endokrinoloji Uzmani Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, “Travma sonrasi hipofiz bezi yetmezligi ilk defa bundan 80 yil önce bilimsel çalismalarda gösterilmis, ancak üzerinde durulmamis. Son 10 yilda yapilan çalismalar ise, küçük ya da büyük her tür kafa travmasindan sonra hipofiz yetmezligi sikliginin gelistigini gösteriyor. Yüzde 20-50 gibi üstelik bu ciddi bir oran. Bu sonuç, travma geçiren insanlarin yasamlarinin önemli bir kismini ciddi hormon eksiklikleriyle geçirmesi anlamina geliyor.” diyor.

Boksörler Küçük Darbe Alsa Bile Tehlikeli

Kayseri Üniversitesi Tip Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bilim Dali tarafindan boksörler üzerinde gerçeklestirilen bilimsel çalismada da kafa travmasi ile hipofiz bezi yetmezligi iliskisi kuruluyor. Bu çalismaya göre, boksörlerde majör kafa travmasi olmasa bile boks sirasinda aldiklari küçük küçük darbeler nedeniyle 10 yil içinde, yüzde 47'lere varan oranda hipofiz yetmezligi ortaya çikabiliyor. Ancak bu durum yalnizca boksör için geçerli degil. Boksun disinda kickboks, karate, judo gibi sporlar da hipofiz yetmezligine neden olabiliyor.

Genç Insanlar Olumsuz Etkileniyor

Ülkemizde trafik kazasi sayisi oldukça yüksek. Bu nedenle trafik kazasi geçirdigi için hipofiz yetmezligi gelisen genç insanlarin çogunlukta olduguna deginen Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu durumun gözden kaçabildigini, bu yüzden kafa travmasi öyküsü olan kisilerde periyodik olarak hipofiz fonksiyonlarinin takibinin gerekli oldugunu söylüyor. Dr. Meriçliler, ABD'de her 100 bin kisinin 180-200'ünün, Italya'da her yüz bin kisiden 300'ünün yilda bir kere kafa travmasi nedeniyle hastaneye yatmasi gerektigini, bunlarin da yüzde 20-50'sinde hipofiz yetmezligi oldugu düsünülürse durumun ciddiyetinin daha kolay anlasilabilecegine isaret ediyor.

Yetmezlik Neden Olusuyor?

Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, hipofiz bezinde yetmezlige yol açan nedenleri söyle siraliyor:

Travmaya bagli olarak gelisen ve hipofiz bezinin altindan geçen kirik ya da kanama olusmasi yetmezlige neden olabiliyor. Kafa travmasina bagli ödem o bölgede baski olusturuyor ve kafa içi basinci artabiliyor.

Kafa travmasi sonrasindaki olusan hipofiz yetmezliginin ortaya çikma süresi genellikle üç ay ile bes yil arasinda degisiyor. Ancak büyük kismi bir yil içinde ortaya çikiyor.

Kafa travmasi sonrasindaki nörolojik durumun siddetiyle, hipofiz sorunlari arasinda bir bag bulunmuyor. Kafa travmasi geçiren ve nörolojik durumu hastanede yatmasini gerektirmeyecek kadar iyi olan bir hastada birkaç yil sonra hipofiz yetmezligi ortaya çikabildigi gibi, yogun bakimda yatip çikan bir kiside yetmezlik gelismeyebiliyor.

Hipofiz bezinden hormonlari salgilayan çok sayida hücre var. Hipofiz bezindeki yetmezlik bu hücrelerin çalisma sistemindeki aksakliklardan kaynaklaniyor. Bazen hipofiz bezinin tamaminda bir sorun olmasa da, herhangi bir hücre grubunda tek basina sorun olusturabiliyor. Örnegin troidten sorumlu hücreler zarar gördüyse troid çalismiyor. Bazen sadece yumurtaliklari çalistiran hücreler zarar görebiliyor. Bu durumda yumurtaliklarin çalismasinda sorunlar ortaya çikiyor. Bir baska örnek ise, vücudun tuz ve su metabolizmasindaki dengenin bozulmasi. Bu sorun olusan kisi daha fazla su içiyor dolayisiyla idrara çikma sayisi da artiyor.

Hipofiz büyüme ve gelismeden sorumlu oldugundan, büyüme hormonu salgisi eriskinlikte de sürüyor. Eriskinlerde büyüme hormonunun normal olmasi kas ve kemik yapisinin korunmasinda önemli. Yetmezlik gelistiginde kemik ve kaslarda çesitli sorunlar ortaya çikabiliyor. Çocuklarda ise boy uzamasi durabiliyor.

Hipofiz bezinin tümüyle harap olmasi, agir ve önemli bir durum. Kisi adeta yataga bagimli kalacak sekilde halsizlesebiliyor.

Hipofizin bezine bagli tiroid yetersizliginde kiside çok ciddi halsizlik, yorgunluk, kabizlik, üsüme, saç dökülmesi, ödem ortaya çikabiliyor. Kafa travmasi geçiren kisilerde bu sikayetler bir süre sonra basladiysa tiroid yetmezliginin akla gelmesi ve arastirilmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası