TETRA PAK VE SAĞLIK BAKANLIĞI OSTEOPOROZA KARŞI EL ELE VERDİ

Tetra Pak ve Sağlık Bakanlığı, toplum sağlığı için işbirliklerini güçlendirerek, “Osteoporozdan Korunmak İçin… Sağlık İçin… Sağlıklı Süt İçin” başlıklı bir kampanya başlattı. Kampanya, özellikle osteoporoz tehdidi altında olan kadınların bilinçlendirilmesini, süt içmenin osteoporozdan korunmak için taşıdığı önemin anlatılmasını amaçlıyor. Derya Baykal “Osteoporozdan Korunmak İçin… Sağlık İçin… Sağlıklı Süt İçin” kampanyasının sözcülüğünü üstlenirken, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği, Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanışma Derneği ve Hacettepe Üniversitesi destek veriyor. Kampanya düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı.

13 Haziran 2007, İstanbul; Tetra Pak ve Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de üç kadından birinde görülen osteoporoz, bir başka deyişle kemik erimesi hastalığı hakkına toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla “Osteoporozdan Korunmak İçin… Sağlık İçin… Sağlıklı Süt İçin” başlıklı bir kampanya başlattı. Geçen yıl Haziran ayından bu yana devam etmekte olan “Sağlıklı İçin Sağlıklı Süt İçin” kampanyasının kapsamını genişletecek olan projenin tanıtımı amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, Tetra Pak Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Derneği Osteoporoz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Tümay Sözen, Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanışma Derneği’nden Prof. Dr. Miyase Bayraktar ve kampanya sözcüsü Derya Baykal konuşmacı olarak katıldı.

Tetra Pak Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin, ülkemizde sağlıklı süt tüketiminin artması amacıyla bugüne kadar çok sayıda proje gerçekleştirdiklerini belirterek, osteoporoza karşı başlatılan kampanyanın bu çalışmaların bir parçasını oluşturduğunu belirtti. Ayginin şunları söyledi:

“Toplum sağlığının gelişmesi ve çeşitli hastalıkların önlenmesi için sağlıklı süt tüketiminin artması amacıyla uzun süredir çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçen yıl Sağlık Bakanlığı ile ‘Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin’ projesini başlattık. Kampanya kapsamında bugüne kadar 11 ilde, sağlıklı süt tüketimi konusunda eğitimler düzenlendi. Sağlık ocakları ile Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri’nde görevli 1706 hemşire ve ebeye eğitim verildi. Halktan yaklaşık 2 milyon kişiye ulaşıldı. “Osteoporozdan Korunmak İçin… Sağlık İçin… Sağlıklı Süt İçin” projemizde ise özellikle ilerleyen yaşlarda kadınların yaşam kalitelerini tehdit eden osteoporoz hastalığına karşı neler yapılması gerektiğini anlatacağız, süt içmenin, hastalıktan korunmak açısından taşıdığı öneme dikkat çekeceğiz. Kampanyamızın ülkemizde osteoporozun önlenmesi için önemli bir mesafe kat edilmesini sağlayacağına inanıyorum.”

Basın toplantısı sırasında, toplumu osteoporozdan korunma konusunda bilinçlendirmek amacıyla Tetra Pak tarafından hazırlanan film de izlendi.

“Osteoporozdan Korunmak İçin… Sağlık İçin… Sağlıklı Süt İçin” kampanyası

Tetra Pak ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile düzenlenen kampanya, geniş kesimlerin osteoporoz hastalığı hakkında bilinçlenmelerini, korunma ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilenmelerini sağlamayı amaçlıyor. Kampanya süresince, Sağlık Ocakları ile Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) Merkezleri’nde osteoporoz konulu eğitimler düzenlenecek.

Süt içmek, osteoporoza karşı en etkili korunma yöntemlerinin başında geliyor. Bu nedenle kampanyanın ana temasını, osteoporozdan korunmak için süt içme gerekliliği oluşturuyor. “Osteoporozdan Korunmak İçin… Sağlık İçin… Sağlıklı Süt İçin” kampanyası, bir yıl önce yine Tetra Pak ve Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Ocakları ve AÇSAP’larda başlatılan “Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin” kampanyası ile eş zamanlı yürütülecek.