Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kaplica Sulari Nasil Bir Etki Yapar

Herkesin çok merak ettigi bir soru var. Romatizmal agrilarin tedavisinde kaplica sularinin etki mekanizmasi nasil oluyor? Bu sorumuza da IÜ Tibbi Ekoloji ve Hidrokilimatoloji Profesörü Dr. Nergis Yüzbasioglu söyle yanit verdi.

Mineral tasiyan kaplica sularinin romatizmal kaynakli agriya etkileri birkaç yolla ortaya çikar. Suyun fiziksel ve kimyasal özel etkileri ayrica bunu uyaranlarin art arda uygulanmasi sonucu ortaya çikan genel etki, agrinin azalmasinda rol oynar. Suyun fiziksel etkilerine neden olan sicaklik ve suyun vücut yüzeyine yaptigi basinç, çevresel dolasimin artmasina yol açarlar. Dolasimin artmasi ise kaslarin kanlanmasindaki azalmaya bagli kas gerginliklerini ve agriyi azaltir. Dokularda çesitli nedenlerle ortaya çikmis ve agri nedeni olan kimyasal maddelerin uzaklastirilmasini kolaylastirir. Ayrica sisme sonucu yerel basinç artisi nedeniyle ortaya çikan agrilarda, hafif sicak, sisligin ve dolayisiyla agrinin azalmasinda katkida bulunur. Bir de suyun türbülans özelligi, hastaya dokunmaksizin masaj olanagi, kaslarin, eklemlerin ve dokularin agrilarinda olumlu katki saglar. Minerallerin etkisine gelince; bugünkü kabul edilen anlayisa göre, mineralli sulardan vücuda geçen madde miktar olarak küçük olmasina karsin bu maddelerin agriyi dindiren morfin benzeri maddelerin salgilanmasinda rol oynadiklari düsünülmektedir. Radyoaktif sularin sinir sisteminin uyarilabilirligini azalttigi bilinmektedir.

Sicakliga dikkat!

Sirinevler 70. Yil Fizik Tedavi Merkezi Hidroklimatoloji Uzmani Dr. Hüsniye Alzafer, normal 38 derece sicaklikta suya girilmesini salik verirken her derece artisinin kalp vurumunu hizlandirdigina dikkat çekerek ''Eger su 50 derecenin üzerindeyse havuz ve küvetlerde sogutularak 38 dereceye getirilmelidir. Bu tür sularin genel etkisi ayni zamanda metabolik, hormonal ve dolasim sistemleri üzerindedir'' dedi. (Cumhuriyet Gazetesi)


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası