Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KASIK FITIGI ANNE KARNINDA OLUSUYOR

En Önemli Belirti: Aglama ve Ikinmayla Olusan Sislik…

Kasik fitigi, kasik bölgesinde genellikle aglama ve ikinmayla gelisen bir sislik olarak kendini gösteriyor. Çocuklarda fitik görülme riski yüzde 1-5 oraninda degisiyor. Erkeklerde kizlara göre 3-10 kat daha fazla ortaya çikiyor. Prematüre dogan bebeklerde bu oranin yüzde 30'lara vardigi bildiriliyor.

Kiz çocuklarinda yumurtaliklar, erkek çocuklarinda ise testisler karin boslugunda oluyor. Karin zari gebeligin 7-9'uncu ayinda adeta bir eldiven parmagi gibi kasik bölgesine uzaniyor. Bu parmagin içinden geçen testis torbadaki yerini aliyor. Ayni sekilde yumurtalik ve tüpler de normal yerini aliyor. Acibadem Bakirköy Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmani Doç.Dr. Latif Abbasoglu, eldiven parmagi gibi olan bu bölgenin bir süre sonra kapandigini, kapanmadigi durumlarda ise fitik olusumundan bahsedildigini belirtiyor. Zarin açik kalmasinin fitik olusturdugunu belirten Doç. Dr. Latif Abbasoglu, sunlari söylüyor:

“Hastaligin tanisini çogu zaman aile öyküsüyle koyuyoruz. Karin içi basincinin artmasiyla birlikte karin bosluguna bagirsaklarin ve kiz çocuklarinda yumurtalik ve tüplerin girmesiyle fitik olusuyor. Her 100 kisiden 20’si kasik fitigi. Bu kisiler açikligin olusup kapanmamasiyla birlikte ölüyor ve sebebi saptanamiyor. Ancak karin içi organlar asagi dogru fitiklasirsa anlasilabiliyor. Aileler “Eger fitik dogustansa neden bes yasinda ortaya çikti?” diye soruyor. Oysa kasik fitigi daha geç ortaya çikabildigi gibi hiç ortaya çikmadigi da oluyor.” Doç. Dr. Abbasoglu, kasik fitiginin yüzde 60 oraninda sagda, yüzde 30 oraninda solda ve yüzde 10 oraninda her iki tarafta birden olabildigini belirtiyor.

Fitik Elle Itilince Kaybolmuyorsa Acil Müdahale Sart

Fitik tanisi, muayene sirasinda çocugun aglamasi veya ikinmasi, yani karin içi basinç artisiyla karin içi organlardan birinin, kasik kanalina dogru ilerlemesiyle ortaya çikiyor. Çünkü bu durumda kasikta bir sislik olusuyor. Çocuk susunca, yani gevseyince bu sislik kendiliginden kayboluyor veya elle karin içine itiliyor. Bu sisligin kendiliginden kaybolmamasi ya da uzman bir hekimin müdahalesiyle yerine itilememesi durumuna “fitik bogulmasi” deniliyor. Burada fitik kesesi içinde bagirsaklarin sikismasi söz konusu oluyor ve bu durum acil müdahale gerektiriyor.

Kasik Fitigi Ameliyatla Tedavi Edilebiliyor

Kasik fitigi tanisi konuldugunda tedavisi cerrahi olarak yapiliyor. Tani konulduktan sonra acil olmamakla birlikte en kisa sürede operasyon planlaniyor. Halk arasinda yaygin oldugu gibi, çocugun bir-iki yasina ya da okul çagina kadar gelmesinin beklenmesi dogru degil. Beklemeden tedavisinin yapilmasi gerekiyor. Kasik fitigi ameliyati çocuk hastaneye yatirilmadan ayaktan yapilabiliyor. Genel anestezi ile gerçeklestiriliyor. Günübirlik cerrahi islem olarak adlandirildigindan ayni gün hasta evine gönderiliyor. Tedavide dogustan açik kanal ve daha sonra fitik olusumuna neden olan karin zari kapatiliyor.

Ameliyata Ragmen Tekrar Riski Düsük

Kasik fitiklarinin ameliyata ragmen tekrarlama riski düsük bir oranda görülüyor. Doç. Dr. Latif Abbasoglu, ameliyat edilmeyen vakalarda fitik bogulmasi ve buna bagli bagirsak tikanikliginin önemli bir tehlike olduguna dikkati çekerek sunlari söylüyor: “Ameliyat gecikirse bagirsaklarda dolasim bozukluguna bagli kangren ve hayati tehdit edebilecek tablolar olusabiliyor. Bu nedenle hastanin tani konulduktan sonra bekletilmeden ameliyat edilmesi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası