Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sari Nokta’ya karsi Lutein…

Çagimizin göz hastaliklari arasinda yer almaya aday Yasa Bagli Makula dejenerasyonu (Sari Nokta Hastaligi) olusumu üzerinde etkili olan çok sayida faktör bulunuyor. Bunlarin basinda ileri yas, sigara kullanimi ve aile geçmisi geliyor. Cinsiyet, kolesterol ve beslenme sekli özellikle de Lutein tüketimi diger önemli etkenler arasinda…

Yasa Bagli Makula Dejenerasyonu’nu (Sari Nokta Hastaligi) olusum ve ilerlemesi üzerindeki faktörleri arastiran Waterford Teknoloji Enstitüsü Kimyasal ve Yasam Bilimleri Departmani Makula Pigmenti Arastirma Grubu, 828 saglikli kisi üzerinde gerçeklestirdigi arastirmada Yasa Bagli Makula Dejenerasyonu’nun risk faktörleri üzerine odaklandi.

Arastirma süresince gerçeklestirilen makula pigmenti yogunlugu arastirmasinda geçmiste sigara aliskanligi olan veya hala sigara kullanan kisilerde, içmeyenlere oranla, çok daha net optik yogunluk farki oldugu belirlendi. Aile geçmisinde Sari Nokta hastaligi olanlarin aile geçmisinde bu hastaliga yakalanmis bir yakini olmayanlara oranla daha fazla risk altinda oldugu gözlendi.

Arastirmada cinsiyet, beslenme sekli ve kolesterolün de hastaligin ilerlemesinde etkili rol oynayan faktörlerden oldugu belirlendi. Ancak bunlar arasinda sigara içme aliskanligi ve beslenme seklinin degistirilebilir olduguna vurgu yapilan arastirmada, özellikle lutein miktarinin önemi bir kez daha yinelenmis oldu. Çalismaya göre sari noktadaki (makula) lutein miktari yasla azalmaya basliyor. 40'li yaslarla beraber iyice azalmaya baslayan luteini erken yasta almak, sari nokta hastaligi olusumu ve ilerlemesini önlemede etkin rol oynuyor.

*Mikronutrisyon ile günlük yasamda vücudun ihtiyaç duydugu miktarin karsilanabilecegi Lutein; en çok ispanak, brokoli gibi yesil sebzelerde ve sari renkli meyvelerde bulunuyor. Bu besinlerin her gün tüketilmesi zor oldugundan devreye göz vitaminleri giriyor. Lutein içerikli göz vitaminlerinin düzenli kullanilmasi Sari Nokta riskini önemli oranlarda azaltiyor.

Lutein; en çok ispanak, brokoli gibi yesil sebzelerde ve sari renkli meyvelerde bulunuyor. Ancak YBMD hastaligini önlemek için gerekli miktari bu besinlerle beslenerek almak çok güç olabiliyor. Çünkü yeterli miktari tüketebilmek için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla miktarlarda yemek gerekmektedir. (Örn: Günlük 1,2 kg misir veya 48 adet yumurta vb.) Bu ögeler, mikronutrisyon ürünleri yani Lutein ve antioksidan destegi olarak disaridan kolayca alinabilmektedir. Lutein içerikli mikronutrisyon ürünlerinin düzenli kullanilmasi Sari Nokta Hastaligi riskini % 43’lere varan oranlarda azaltiyor.

* Mikronutrisyon, mikro beslenme ile es anlamli olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alinmasi seklinde tanimlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin vitaminler oldugu söylenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası