Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR CILDINIZI SOLDURMASIN…

Yaz aylarinin bittigi, sonbahar aylarinin sürdügü ve kis sogugunun da kapida oldugu bugünlerden cildinizin etkilenmemesi imkansiz! Tam bir geçis dönemi yasadigimiz böyle bir dönemde tepeden tirnaga özel bir bakim yapmakta fayda var. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Neslihan Dolar, cildine özen gösterenler için bakim reçetesi yazdi:

EN HASSAS BARIYER CILDIMIZ: Sivi ve isi dengesini saglayan, salgi yapan, duysal ve immünolojik pek çok islevi olan cildimiz, ayni zamanda iç ortam dengesi ile dis çevrenin potansiyel zararlari arasinda bir bariyer olusturarak yasamsal bir rol oynamaktadir. Dolayisiyla çevrede olusan degisiklikler ilk ve dogrudan cildimizi etkiler. Süphesiz bu çok sayida islevlerin disinda cilt, yumusak, parlak, temiz ve pürüzsüz görünümü ile estetik açidan da büyük önem tasir.

MEVSIM GEÇISLERI YIPRATIR: Özellikle mevsim geçislerinde cildin yeni hava kosullarina ayak uydurmasi için bazi önlemlerin alinmasinda fayda vardir. Yazin günesin ve nemin etkisiyle yipranan hasar gören cildimiz sonbaharin gelmesiyle özellikle rüzgar ve ani isi degisikliklerinden olumsuz yönde etkilenir.

GÜNES YASLANDIRIR: Özellikle son zamanlarda ozon tabakasinin da incelmesi ile birlikte günesin bazi zararli isinlari yeryüzüne daha kolay ulasmakta ve ciltte basit bir lekeden deri kanserine kadar pek çok olumsuzluklara neden olmaktadir. Günes isigindan etkilenen kisilerde öncelikle deri kalinlasmasi olur ve derinin dogal korumasini artirmak için derinin rengini veren hücreler daha fazla renk maddesi salgilarlar (bronzlasma). Uzun süre günese maruz kalan deride zaman içerisinde incelme, elastikiyetin bozulmasi (kirisiklik), kuruluk, lekelenmeler, kilcal damarlarin belirginlesmesi, fotoyaslanma görülür ve en önemlisi deri kanserinin olusma riski artar.

LEKELENMEMESI IÇIN NEMLENDIRIN: Günesin kuruttugu cildin nemlendirilmesi çok önemlidir. Özelikle bronzlasma ile birlikte cildin tekrar kendini yenilemesi sürecinde cildin üst ölü tabakalari kepek kepek dökülür. Bu süreçte uygun bir nemlendirme yapilmazsa ciltte homojen olmayan renk farkliliklari ve lekeler ortaya çikar. Yalniz dikkat etmek gereken husus cildinizi nemlendirirken yaglandirmayin. Cilt tipine uygun temizleyiciler ve nemlendiriciler kullanilmadigi zaman gözenekler tikanip siyah nokta, komedon ve akne olusumu kaçinilmazdir.

KALINLASAN CILDE PEELING GEREK: Yaz sonrasi günesin ve nemin etkisiyle kalinlasan, lekelenen, kirisan ciltleri sadece sonbahar ve kis aylarinda uygulanan kimyasal peeling ile tedavi etmek mümkündür. Kimyasal peeling yani soyma islemi deri yaslanmasinin önlenmesi ve tedavisi amaciyla kullanilan etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Bu amaçla dogal meyve asitlerinden üretilen çesitli ajanlar deri tipine, ciltteki leke, kirisiklik veya akne izlerinin derinligine göre çesitli konsantrasyonlarda kullanilir. Dermatolog tarafindan uygulanan bu yöntemle ince kirisikliklar, kuruluk, leke ve akne izleri tedavi edilir. En az senede bir defa tüm ciltlerde uygulanabilecek olan bu yöntemle yaz sonrasi kalinlasan derinin üst tabakasi ölü hücrelerden arindirilir. Böylece derinin mat ve soluk görünümü giderilir daha parlak gözenekleri sikilasmis taze bir cilt olusturulur.

GENÇ BIR CILT IÇIN MEZOLIFTING: Kimyasal peeling yöntemiyle derinin üst tabakalari tedavi edilirken mezolifting yöntemiyle de derinin alt tabakalari tedavi edilir. Mezolift yöntemiyle yaz boyunca günes nem ve sicaktan etkilenmis cildinizi gençlestirirken kis mevsimine de yepyeni saglikli bir görünümle adim atabilirsiniz. Mezolift; stres, hava kirliligi, günesin zararli isinlari ve geçen yillarin ciltteki olumsuz etkilerini ortadan kaldirmayi amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Sigara ve alkol kullanimindan da zarar gören cildin yeniden yapilanmasini saglar. Cildin kaybettigi nem, vitamin, aminoasit ve mineral destegi deri altina ufak igneler yardimiyla enjekte edilir. Yüz, boyun, dekolte ve özellikle el bölgesinde olusan kirisikliklari ve yaslanma etkilerini geriletir.

TEPEDEN TIRNAGA BAKIM GEREK

BOYNUNUZU VE ELLERINIZI UNUTMAYIN: El ve dekolte bölgesinin bakimi da, en az yüz bakimi da önemlidir. Özellikle yazin günese korumasiz maruziyet; ellerde ve dekolte bölgesinde istenmeyen lekelenmelere, kollagen ve elastin liflerde harabiyete bagli olarak da gevseme ve sarkmalara neden olur. Ayrica deri alti yag dokusunun azalmasiyla, incelme ve kirisikliklarin derinlesmesiyle damarlanmanin belirginlesmesine yol açar. El dersinde olusan gevseme, sarkma ve kirisikliklar, mezolifting uygulamari ile tedavi edilebilir. Eldeki lekeler yeni baslamis ve çok derinlesmemisse, özel renk açici kremlerle ve peeling yöntemleri ile düzeltilebilir. Daha ileri vakalarda çesitli lazer tedavileri uygulanabilir. Bazi durumlarda kriyoterapi (soguk azot ile dondurma) iyi bir seçenek olusturur.

KURUYAN SAÇLAR MEZOTERAPI ILE CANLANIR: Güzelligin tamamlayicisi olan saçlar da en az cildimiz kadar yaz mevsiminden günes, deniz ve klorlu sulardan etkilenir. Yaz sonu özellikle saçlarda cansizlasma kuruma, kirilma meydana gelir. Kurulukla birlikte saç dökülmesi de sonbaharla birlikte artan problemlerdendir. Böyle bir durumda saç mezoterapisi kuruluk ve dökülmenin önlenmesinde iyi bir seçenektir. Saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurmak, var olan saçin kalitesini artirmak ve yeni saç çikislarini aktif hale getirmek için belli periyodlarla saçli deriye uygulanan bir tedavi seklidir.

SAÇLAR DA VITAMIN ISTER: Saç mezoterapisi sayesinde; saç ve saçli derinin ihtiyaç duydugu vitamin, mineral, aminoasit ve destek maddeleri, nemlenedirici ajanlar ve kil köklerini uyarici maddeler direkt saçli deriye ve saç köklerine uygulanir. Bu yöntemin diger klasik ilaç tedavilerine göre üstünlügü; yan etki riski olmaksizin ve agizdan ilaç takviyesine gerek kalmadan sorunlu bölgenin direk tedavisi ile etkili sonuçlar alinmasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası