Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz, Erkekleri de Etkileyebilir

Medyadaki haberlere baktiginiz zaman osteoporoz denilince hep kadinlar ve özellikle menopozdaki kadinlarin söz konusu edildigini görürsünüz

Bu haberlere göre sanki erkeklerde hiç osteoporoz olmadigini düsünürsünüz. Oysa gerçek böyle degil. Osteoporoz erkeklerde de görülebilen, hatta siklikla görülebilen bir saglik sorunudur.

Yapilan arastirmalar, 75 yasina varmis erkeklerin üçte birinin osteoporozunun bulundugunu gösteriyor. Bu oran kadinlardakinin ayni düzeyinde. Basbakanimiz Sayin Bülent Ecevit'in kaburga kirigi ve omurgasinda olusan çökme kirigi da bu nedenle olusan tipik bir örnek.

BELIRTILERI

Osteoporoz çogu zaman önceden belirti vermiyor. Kirik bir kemik, çogu zaman osteoporozun ilk belirtisi olabiliyor. Asiri olmayan bir zorlanmayla kalçanin ya da kolun kirilmasi, bu yönde düsünülmesini gerektiren bir tablodur. Boy kisalmasi ve zaman zaman batici sirt agrilari hissetmek de osteoporozun belirtisi olabilir. Zayiflayan sirt omurlarinin çökme kiriklari, bu tabloya yol açmaktadir. Bu kiriklar sirtin öne egik bir hal almasina yol açabilir.

NEDENLERI

Insanlarin dogduklari andan itibaren, kemikleri giderek yogunlasmaya baslar. D vitamininin yardimiyla kemiklere kalsiyum birikmeye baslar. 30'lu yaslarin basina kadar süren bu birikme sonucunda, bu yaslarda kemik yogunlugu zirve degerlere ulasir.

Kemikler de tüm vücut dokulari gibi bir yandan yikima ugrarken bir yandan da yeni hücreler olusturur. 30'lu yaslardan sonra kemiklerin kaybi, kazancindan daha fazladir. Yaslanmayla kemik kütlesi kaybi belirli bir düzeye ulastiginda, kemik zayiflamis ve süngersi bir yapi kazanmis olur ki, buna da tip dilinde osteoporoz adi verilir.

Kemik yogunlugunun zirve degerinin belirlenmesinde genetik, önemli rol oynamaktadir. Zaten çevrenize baktiginizda bazi kisilerin daha kalin, bazilarinin ise ince kemik yapili oldugunu görürsünüz.

Zirve kemik yogunlugu yüksek olan kisiler, bankalardaki tasarrufu fazla olan kisilerin hayat boyu bu tasarrufu kullanmalari gibi, kemik sermayelerini hayat boyu kullanirlar ve osteoporoz sinirina varmazlar.

Kemikleri kullanmak da çok önemlidir. Hareketsiz bir yasami olan kisilerin kemikleri, kendilerine fazla görev düsmedigi için, daha hizla zayiflar. Buna karsilik aktif yasami olan, düzenli egzersiz yapan kisilerin kemik kayip hizlari çok düsük olmaktadir.

Asiri alkol kullananlar, sigara içenler, beslenmesi bozuk olanlar, gidalarinda yeterli oranda kalsiyum almayanlar, kronik hastaligi olanlar osteoporoz açisindan ek riskler altindadir. Bu kisilerin henüz kiriklar ortaya çikmadan yakin takip ve tedavi altina alinmalari, hayati derecede önemlidir.

Hürriyet Gazetesi Yazari; Gündüz Tezmen
05.06.2002


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası