Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BURUN ESTETIGINDE YENI TREND; GÖLGELENDIRME VE PARLATMA…

Sadece burun seklinin ve oraninin yaninda, üçüncü bir boyut olan gölgeler ve parlamalar da günümüzün estetik dünyasinda artik önemli bir yer tutuyor. Estetikte yeni bir konsept olan “gölgelendirme ve parlatma” yöntemi ile daha dogal görünümlü, ideale yakin ve karakterli burunlar elde ediliyor.

Burun estetiginde on binin üzerinde operasyon gerçeklestiren Kulak Burun Bogaz Uzmani Opr. Dr. Süreyya Seneldir bu yöntemle elde edilen sonucun çok basarili oldugunu ifade etti.

Ideal burun nasil olmali?

Estetik dünyasinin temel felsefesine göre; “iyi oranlanmis her sey güzeldir”. Dolayisiyla basarili bir burun estetik operasyonunun ilk kosulu, burnumuzun yüzümüzle orantili olmasi. Bunun yani sira, kendi içinde de belli oranlara sahip olmasi gerekiyor. Örnegin burnun dudaklara yaptigi açi, erkekte 90 derece, kadinda ise 100 derece civarinda olmali. Günümüzde uzmanlar burun estetigi operasyonunda, standart olarak yaklasik 20 civarinda orandan yararlaniyorlar. Iste bu oranlarin kullanildigi felsefeye de “altin oran” deniliyor. Ancak bu oranlar, bazi uzmanlara göre ideal bir burun olusturmada bir noktadan sonra yeterli gelmiyor. Bunun nedeni ise standart olarak basvurulan oranlarin tümünün sadece iki boyutlu bir uyum saglayabilmeleri. Yani altin oran felsefesinde burun iki boyutlu bir organmis gibi degerlendiriliyor.

“Burunda 3. boyut”

Burnumuzu sadece iki boyutlu olarak degerlendirmek bazi sakincalar doguruyor. Altin oran felsefesine göre yapilan operasyonlarda, buruna profilden bakildiginda mükemmel bir görüntü olusuyor. Çünkü profilde derinlik hissine gerek duyulmadigi için burunda parlaklik ve gölgelenmelerin bir önemi olmuyor. Ancak cepheden bakildiginda 3. boyutun yani derinlik hissinin önemi anlasiliyor. Aksi halde ideal oranlar tutturulmus olsa da, buruna derinlik hissi katilmazsa, dogal olmayan sonuçlarla karsilasilabiliyor. Örnegin, mandalla sikilmis veya çimdiklenmis burun ucu görüntüsü, altin oran felsefesine göre uygulanan operasyonlarda en sik karsilasilan sorunlardan. Ayrica, burun bir bütün degil de sanki iki veya üç parçaymis gibi görünebiliyor. Burun ucunda ortaya çikan bu tarz görünümler de estetik operasyon geçirildigini hemen ele verebiliyor.

“Greftlerden yararlaniliyor”

“Gölgelendirme ve parlatma” operasyonunda amaç; burna iki açidan isik düsürülerek, burun ucu ve burun sirtinin ideal bölgelerinde gölgelenmeler ve parlakliklar olusturularak mükemmel ve dogal bir burun elde etmek. Bunu gerçeklestirebilmek için burnun sadece profilden degil, cepheden görünümü de esas aliniyor. Operasyonda açik ameliyat teknigiyle burun içindeki kikirdaklar önce disariya aliniyor. Ardindan burun operasyonunun ana felsefesi olan “altin oran”dan yararlanilarak kikirdak ve kemiklerin eni ile boyu ölçülüyor. Kikirdak ve kemikler sadece dikislerden yararlanilarak ideal ölçülerine kavusturuluyor. Iste bu noktadan sonra devreye “gölgelendirme ve parlatma” bir baska deyisle 3. boyut felsefesi giriyor. Burunda ideal bölgelerde gölgelendirme ve parlaklik olusturmak için özel bazi greftlerden yararlaniliyor. Örnegin kikirdagin ucuna bir greft eklenerek, burundaki zirve ve çukurun belli olmasi saglaniyor. Ardindan da kikirdak tekrar buruna yerlestiriliyor.

Avantajlari nelerdir?

Bu yöntemle derinlik hissi verildigi için düzgün, simetrik, yüze uyumlu, disaridan bakildiginda ameliyat oldugu belli olmayan, uygun uzunluk ve yükseklikte, kas ve göz uyumunun iyice belirginlestigi bir burun elde ediliyor.

Bu yöntemle iyilesme süresi klasik ameliyata oranla kisaliyor. Örnegin operasyondan sonra 2. gün, günlük hayatiniza dönebiliyorsunuz. Burnunuzdaki tüm alçilar ve sargilarda 5. gün aliniyor ve yerine küçük flasterler takiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası