Genel SağlıkHABERLER

TIRNAK BATIĞI NASIL TEDAVI EDILIR?

Bütün yükümüzü taşıyan ayaklarımızın saĞlıĞı önemlidir. Tırnak saĞlıĞımızda ayak saĞlıĞımızın önemli bir parçasıdır. Son derece acı veren tırnak batıkları yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkiler. En çok ayak başparmaklarda olmakla beraber tüm tırnaklarda batık gelişebilir. Tırnak batıkları; ayak tırnaĞının kendi özel yapısından kaynaklanabileceĞi gibi sivri uçlu ayakkabılar giyinmek, tırnak mantarı gibi bazı tırnak hastalıklarının tırnakta oluşturduĞu şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşmalar, tırnakların hatalı ve çok dibinden kesilmesi, travmalar, gebelik dönemi batık gelişmesinin sebepleri arasındadır.

Tırnak batıkları oldukça aĞrılıdır. Hastanın günlük yaşantısının hareketliliĞini, iş yaşamını dahi etkileyebilir. Gelişen bu aĞrının yanısıra; batık tırnaklarda kolayca enfeksiyon gelişip daha ciddi sorunlara da yol açabilir.

Batık tırnaklar özellikle kadınlarda aĞrının yanısıra; estetik görünümü de bozduĞu için istedikleri ayakkabıyı giyinmelerine engel olur. Bu durumda hastaların ilk başvurusu genelikle kuaförlerdir. Pedikürle batık tırnaĞın bası yapan kısmı kesilerek geçici olarak aĞrı dindirilir. Ardından çeşitli merkezlerde uygulanan ılık kompresler, pamuk veya tel sistemi ile yataĞın genişletilmeye çalışılması ile çözüm aranır. Ancak tırnaĞın yumuşak dokuya batmasındaki temel sebep olan tırnaĞı uzatan kök ordan uzaklaştırılmadıkça yapılan tüm geçici işlemler sonuç vermeyecektir.

Bu hastalara yapılan önemli bir yanlış ise tırnaĞın bütün olarak çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tırnak ne yazıkki aynı şekilde geri çıkacaktır.

Kesin çözüm; son derece basit ve efektiftir. Sadece batık olan kısımın çıkarılması ile sorun çözümlenir. Batık olan kısım lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra tırnak yataĞı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır. Sadece batıĞı oluşturan ve onu uzatan yatak yani kök kısım törpülenerek yeniden batık tırnak oluşması da önlenmiş olur.

Son derece efektif olan bu işlemle batık tırnak tedavi edilir. ışlem çok kısa sürede tamamlanır; işlem sonrasında herhangi bir istirahat dönemi gerekli deĞildir, aksine hasta batık olan kısım artık çıkarıldıĞı için rahatlamıştır ve hemen günlük yaşamına ve iş hayatına dönebilir. Enfeksiyon gelişim riskini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek kremlerle tedavi tamamlanmış, hasta saĞlıĞına kavuşmuş olur.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji KliniĞi
Dr. Ayfer Aydın