Genel SağlıkHABERLER

İFTARDA İÇİLEN SİGARA DAHA TEHLİKELİ

İftarda tam doymadan içilen sigara, kalp hızını ve tansiyonu artırarak, damarlarda daralma ve kanın pıhtılaşmasına yol açıyor.

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey, sigaradan Türkiye’de yılda yaklaşık 110 bin kişinin öldüğünü binlerce kişinin de iyileşmesi güç hastalıklara yakalandığını söyledi.

Yapılan tüm uyarılar ve zararları yolundaki bilgilendirme çalışmalarına karşın sigara kullanımının arttığını vurgulayan Korbey, sigaranın Ramazan ayında diğer dönemlere oranla daha büyük riskler oluşturduğunu belirtti.

Korbey, sigara dumanının zararını anlattı:

”Oruç açıldığında hücreler yoğun oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu dönemde oruç tutan tiryaki, birkaç lokmadan sonra yaktığı sigarayla hücrelere oksijen yerine zehir gönderiyor.

Henüz tam doymadan yakılan sigara, kan basıncını, kalp hızını, tansiyonu, kalp kasının kasılmasını ve oksijen tüketimini artırıyor.

Kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltan sigara, damarların daralmasına, sinir sisteminin zarar görmesine, kanın pıhtılaşmasına yol açabiliyor.

Yoğun zehirle karşılaşan, başta beyinde olmak üzere, vücuttaki hücreler ölüyor, organlar ciddi oranda zarar görüyor.”

Korbey, tiryakilerin sonuçları, baş dönmesi, gözlerin kararması ve titremeyle hissettiğini açıkladı.

İftarda ardı ardına içilen sigaranın, beyin kanaması, kalp krizi ve felç riskini 10 kat artırdığını da vurgulayan Korbey, damarlarda daralmalara yol açan sigaranın zamanla erkeklerde iktidarsızlığa, kadınlarda ise kısırlığa neden olabildiğini belirtti.

Sigaranın vereceği hasarı azaltmak için tiryakilerden sabırlı olmalarını isteyen Korbey, ”tam doyduktan ve yemekten en az 20 dakika geçtikten sonra sigara içilmelidir. Ayrıca ardı ardına sigara yakılmamalıdır” dedi.