Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ölümü Uykuya Benzetmeyin

Sevilen bir kisinin kaybina verilen duygusal bir tepki olan “yas”in, her çocukta farkli etki ve tepkiye yol açtigi, bu nedenle yetiskinlerin, yaklasimlarinda son derece bilinçli davranmalari gerektigi belirtildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Çocuk ve Gençlik Ruh Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ayse Avci, ölümün kaçinilmaz oldugunu anlayan tek canlinin insan oldugunu, ancak çocuklarda bu süreç, yanlis tutumlarla geçistirilmeye çalisildiginda, ileriki yasamlarinda agir psikolojik sorunlara yol açabilecegini bildirdi. Avci, hakkinda konusulmasi bile huzursuzluga yol açan, yakin bir arkadas ya da akrabanin ölümünün yasamdaki en zor ve stres yaratan olaylardan biri oldugunu, ancak, kaybedilen kisi anne ya da baba gibi birinci derecede yakinlardan olustugunda bunun çocuklarda daha derin izler birakabildigini anlatti.

Çocuklarin anne ve babalarina sadece duygusal olarak degil, maddi olarak da bagimli oldugunu bu nedenle bu kisilerin kaybinda yasanan duygusal ve maddi güçlüklerin çocuklarin gelisimini de olumsuz etkiledigine isaret eden Ayse Avci, söyle konustu: “6 yasinda ve daha küçük çocuklar, ölümü baska sartlar altinda yasamin devami, uyku ya da uzun bir yolculuk olarak düsünürler. 6-9 yas arasi çocuklar ölümü insan ya da insanüstü özellikleri olan birinin yol açtigini düsünürler. Bazi insanlarin öldügünü bilirler, ancak, herkesin özellikle de kendilerinin ölecegine inanmazlar. 9 yas ve daha büyük çocuklar ise ölümü geri dönüssüz ve evrensel, biyolojik bir sürecin nihai bir sonu olarak, eriskinler ise benzeri ölüm kavrami gelistirirler ve kendilerinin de ölecegini bilirler.”

BUNLARDAN KAÇININ

Prof. Dr. Avci, sevilen bir kisinin kaybina verilen duygusal tepkinin her çocukta farkli etki yaptigini belirterek, yas evresinin çocugun psikolojisinde tahribat birakmamasi için eriskinlere önemli görevler düstügünü belirtti.

Küçük çocuklarla konusurken ölümü uykuya benzetmemenin çok önem tasidigini anlatan Avci, su uyarilarda bulundu: “Bu durumda çocuk uyursa kendisinin de öleceginden endiselenmeye baslar. Dolayli yoldan ölümü anlatmaya çalismak, çocugun kafasinda daha çok karistirabilir ve ebeveyne olan güvenini zedeleyebilir. Örnegin ölümü uzun bir yoluculuga benzetmek ya da (hastaydi, yasliydi) gibi açiklamalarda bulunmak, çocugun yolculuklardan ve hastaliktan ürkmesine yol açabilir. (Çok iyi oldugu için Allah yanina aldi) gibi bir açiklama karsisinda da çocuk ölmemek için kötü olmayi tercih edebilir.”

Avci, 6 yasindan önce yapilan dini açiklamalari, çocuklarin genellikle yorumlamakta güçlük çektiklerini ve ürktüklerini belirterek, ölümü bedensel aktivitelerin son bulmasi seklinde anlatmanin daha iyi bir açiklama sayilabilecegini söyledi.

Bazi ailelerin yakinlarinin kaybi karsisinda çocuklarinin yasadigi ruhsal problemleri ve karmasalari göremeyebildigine dikkati çeken Avci, sunlari kaydetti: “Bir ebeveynini kaybeden çocuk, birden fazla ebeveynini kaybetmis gibidir. Çünkü, yasayan ebeveyn kendi matemine dönmüstür ve bu nedenle çocugun gereksinimlerini karsilayacak durumda degildir. Ebeveyn, sorumluluklarinda dönebilecek hale gelene dek, çocuga duygusal ve fiziksel bakimdan verebilecek bir eriskin belirlenmelidir.”

Avci, ölümü, cinayet ve özkiyim gibi travmatik ortamlarda yasayan çocuklarda depresyon ve stres açisindan daha fazla risk altina girdiklerini belirtti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası