Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicak havalarda el egzamasina dikkat

En sik görülen cilt hastaliklari içinde yer alan el egzamasi, özellikle ev kadinlarinin korkulu rüyasi. Kasinti, kizariklik, deride kabuklanma ve su kabarciklari seklinde kendini gösteren el egzamasi, kendi alacaginiz basit bazi önlemler ve doktorunuzun önerecegi birkaç aylik tedaviyle ortadan kalkiyor. Medical Park Saglik Grubu Göztepe Hastane Kompleksi'nden Dermatoloji Uzmani Dr.Canan Savas Iyigün, egzamayla ilgili sorularimizi yanitladi..

El Egzamalari neden olur?

Ellerimiz sürekli dis ortamla temas halindedir. Bazi kisilerin elleri normal günlük aktivitelere karsi daha duyarlidir ve kolayca tahris olurlar. El egzamalarinin çogu bu nedenledir. Daha nadiren ellere temas eden bazi maddelere karsi alerji olabilir.

Belirtileri nelerdir?

Ellerde kuruluk, çatlama, soyulma, parmak izlerinde silinme, sizlama seklinde ortaya çikar.

Daha çok kimlerde görülür?

Su, sabun, deterjan ve temizlik maddeleri deriyi en sik tahris eden ajanlardir.El egzamalari bu nedenle özellikle ev kadinlari, ahçilar, temizlik isçileri ve elleri su ile fazla temas eden kisilerde daha fazla görülür.

El egzamasinin nedenini nasil bilebiliriz?

Alerjik el egzamalari daha çok meslege bagli olarak ortaya çikar. Insaat isçilerinde çimentoya, kuaförlerde saç boyalarina, saglik personelinde eldivenlerde bulunan latekse karsi allerji görülebilir. Süpheli durumlarda nedeni saptamak için alerji testleri yapilabilir.

El Egzamasindan korunmak için nelere dikkat edilmelidir?

Korunma ve tedavi de en önemli nokta tahris edici su ve deterjan gibi maddelerden kaçinmaktir. Egzama allerjik ise bu maddelerle temasi önlemek gerekir.

Bulasikta eldiven kullanmak, egzamadan korunmak için yeterli bir önlem midir?

Eldiven kullanmak gereklidir ama elleri terletebildigi için pamuk astarli eldivenler tercih edilmeli, arada bir eldivenler çikarilarak eller havalandirilmalidir.

Nemlendirici el kremleri fayda saglar mi?

Nemlendiricilerin kullanilmasi cildin yikama ile kaybettigi dogal yaglari yerine koyma açisindan çok faydalidir. Ancak bazi el kremleri, parfüm ve tahris edici baska maddeler içerebilir ve alerjik kisilerde sorun olabilir, bu hastalarin doktorlarina danismalari gerekir. Nemlendiriciler suyla her temas sonrasi ve cilt kuru hissedildikçe ince bir tabaka halinde uygulanmalidir.

El egzamasi olanlar mutfakta nelere dikkat etmelidir?

Eller sudan korunmalidir. Asiri sicak ve soguk su yerine , ilik su tercih edilmeli. Ellerin hangi siklikta islandigi islanma süresinden önemlidir. Sapli firçalar ve süngerler faydali olabilir. Taze meyva ve sebzelerin öz sulari da sikayetleri arttirabilir.Özellikle yemek yaparken bunlarla dogrudan temastan kaçinilmalidir.

El egzamasi nasil tedavi edilir?

El ekzemasi tedavisinde en çok kortizonlu kremler kullanilir ancak bunlarinda uzun vadede yan etkileri olabilir. Bu yüzden günlük el kremi seklinde devamli kullanilmamali ve tedavi doktor kontrolünde yapilmalidir.

El egzamasi tekrarlar mi?

Tekrarlayabilir. Hastaligin tekrarlamamasi için hastanin korunma yöntemlerine dikkat etmesi sarttir. Egzama siddetliyse hastanin yasam seklini, isini degistirmesi bile gerekebilir.

Ellerin korunmasi gerçekten önemli midir?

Ellerinizin normale dönmesi birkaç ayi alabilir. Ellerinizdeki bu döküntünün geçmesi ve tekrar etmemesi için su kurallara uyulmalidir:

Ellerinizi sabun, deterjan ve diger kimyasallardan, marketlerde ve eczanelerde satilan allerjik olmayan eldivenler kullanarak koruyun. Bu eldivenlerden birkaç çift alarak, banyo, mutfak ve çamasirda farkli eldivenler kullanin. Eldivenleriniz delindiginde yenileriyle degistiriniz.

Eldivenleri isiniz bittikten sonra kurulayiniz. Sebze ve meyvelerle özellikle yemek yaparken ellerin direkt temasindan mümkün oldugunca kaçinin

· Bulasik makinesi kullanin. Giysileri ve bulasiklari elle yikamaktan kaçininiz.

· Ellerinizi ilik su ve hafif sabunlarla yikayiniz ve yikarken yüzügünüzü çikarin. Çünkü yüzük altinda biriken sabun egzemanizi siddetlendirebilir.

· Soguk havalarda disari çikarken deriyi kurumaktan koruyan eldivenler giyin, ellerinizi yumusak tutan ürünler kullanin. Bu ürünleri gün boyunca ihtiyaciniz oldukça kullanin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası