Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ACIBADEM MASLAK'TA RADYOTERAPI TEDAVI SÜRESI BIR DAKIKAYA INIYOR

Rapidarc teknolojisi ile daha çok hastaya hizmet sunuluyor

Kanser tedavisinde yüksek teknolojinin kullanilmasi, hem hastalara verilen hizmetin kalitesini artiriyor, hem de tedavisi süresini kisaltiyor. Acibadem Maslak Hastanesi'nde kullanilan “Rapidarc Teknolojisi” de, radyoterapi süresini bir dakikaya indiriyor.

Radyasyon Onkolojisi Uzmani Prof. Dr. Enis Özyar, Rapidarc teknolojisi hakkinda merak edilen sorulari yanitladi:

Son yillarda kanser tedavisindeki en son teknolojik yenilikler nelerdir?

Son yillarda radyoterapide standart olarak lineer hizlandirici denilen cihazlar kullanilmaktadir. Bu cihazlar x-isinlari üretip hastalikli bölgeye belli bir tedavi planlamasi dahilinde uygulanmaktadir. Tedavi edici isinlar hastalara belli bir mesafeden uygulanmakta ve hastalarin tedavi hassasiyeti açisindan tedavi süresince hareketsiz kalmalari istenmektedir.

Tedavi edilen bölgeye göre bas boyun bölgesinde özel termoplastik maskeler, diger bölgelerde özel tedavi yataklari ve hareketsizlestirici cihazlar kullanilmaktadir. Tedaviler genellikle 5-10 dakika sürmektedir. Son yillarda normal dokulara olan zarari en aza indirgemeye yönelik olarak kullanilmaya baslanan IMRT (Yogunluk ayarli radyoterapi) uygulamalarinda ise bu süre 15-30 dakika arasinda degisebilmektedir.

Ülkemizde ilk kez Acibadem Bursa Hastanesi ve ardindan Acibadem Kozyatagi Hastanesinde kullanilmaya baslanan IGRT (Görüntü Kilavuzlugunda Radyoterapi) ile bu süreler 4-5 dakika uzamaktadir. Bu süredeki uzamanin nedeni hastanin her seansta görüntüleme ile tedavi bölgensin kontrol edilmesi ve takiben isinlanmasini saglayan gelismis teknolojinin kullanilmasidir. Son yillarda kullanilmaya baslanan Tomotherapy adi verilen IGRT özellikli Bilgisayarli Tomografi benzeri radyoterapi cihazinda ise tedavi süreleri 20-40 dakika arasinda degismektedir.

Hastalarin bu kadar uzun süre hareketsiz yatmalari genellikle çok güç olmaktadir. Saglikli bir bireyin bile bu kadar uzun süre hareketsiz yatmasini bekleyemeyiz. Hastalarimizda özellikle tedavi yan etkilerde arttikça hareketsiz yatabilmek gittikçe zor hale gelmektedir. Iste bu durumlarda tedavi süresinin kisa olmasi büyük önem tasimaktadir.

Rapidarc teknolojisi hakkinda bilgi verir misiniz? Ne amaçla kullaniliyor?

Iste Rapidarc teknolojisi bu süreyi ciddi anlamda düsüren en yeni teknoloji tedavi cihazidir. Hastalarda IGRT süresi 2 dakikaya inmekte, tedavi süresi ise yine 2 dakikada tamamlanmaktadir. Bu da toplam hastanin tedavi masasinda kalma süresini toplam 6-8 dakikaya indiren bir tedaviye neden olmaktadir. 30-45 dakikalik tedavi sürelerinden 6-8 dakikalik sürelere gelinmesi hep bize yüksek teknolojilerin getirdigi gelismelerdir.

3 - Özellikleri nelerdir?

Eski teknolojilerde tedavi cihazi hasta etrafinda belli açilarda dönüp durduktan sonra isinlama yapmaktaydi. Rapidarc teknolojisinde tedavi cihazi hasta etrafinda dönerken isinlama yapabilme özelligine sahip olmaktadir. Kisaca Rapidarc'i 2 dakikada IGRT yapan, 2 dakikada IMRT yapan bir cihaz olarak tanimlamak mümkündür.

4 -Hangi kanser türlerinde ve hangi evrelerde kullaniyorsunuz?

Bu teknoloji tüm kanser türlerinde ve radyoterapi uygulanan tüm hastalarda kullanilmaktadir.

5-Dünyada yaygin bir teknoloji mi? Türkiye'de yayginligi anlaminda bir durum degerlendirmesi yapabilir misiniz?

Bu cihaz ilk kez Ocak 2008 tarihinde ABD'de FDA onayi aldiktan sonra Avrupa’da 3 merkezde, ABD de 5 merkezde deneme amaçli kullanilmaya baslanmistir. Yapilan çalismalarda tedavi sonuçlari Ekim 2008 tarihinde yapilan uluslararasi kongrelerde sunularak son derece basarili oldugu görülmüstür..

6- Böyle bir teknolojiye neden ihtiyaç duyuldu?

Bu teknolojiye ihtiyaç duyulmasinin en büyük nedeni hastalarin tedavi konforudur. Tabi tedavi süresinin 30 dakikadan 8 dakikaya inmesi ile tedavi cihazinda daha çok hastamizi tedavi etme olanagini da yasayacagiz.

7- Çalisma prensipleri nelerdir? Hastalara faydasi nedir?

Rapidarc teknolojisi Hacimsel Yogunluk Ayarli Arc tedavisi olarak adlandirilan bir tedavi cihazidir. Bu cihazda tedavi makinesi diger cihazlarin aksine hasta etrafinda dönerken yani hareketli iken isinlama yapma olanagi saglamakta, tedavinin hizli bir sekilde hastanin hareket etmesine firsat vermeden yapilmasini saglamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası