Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYETTE GERÇEKÇI HEDEFLER KOYUN!

Yaz aylarinda tatil planlari ile beraber zayiflama, daha ince olma istegi de artiyor. Bununla birlikte diyetisyene giden kisi sayisinda da artis oluyor. Kis ayindaki hareketsizlik ve bu dönmedeki beslenme aliskanliklari ile alinan ortalama 4–5 kg, havanin isinmasiyla birlikte hizli bir sekilde verilmek isteniyor.

International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmani Dilem Irkin diyette en sik yapilan hatalar ve karsilasilan sorunlar hakkinda bilgi verdi:

Hizli kilo vermek saglikli olmadigi kadar ve verilen bu kilolar kisa zaman içinde geri alinir. Ancak buna ragmen hizli kilo verme istegi kisileri sagliksiz diyet programlarina ya da “bitkisel” adi altinda pazarlanan ilaçlara sevk ediyor. Bu duruma engel olmak için yapilmasi gereken en önemli seylerden biri diyete baslamak için son ana kadar beklememek ve kisin mümkün oldugunca az ve kontrollü kilo almaktir.

Zayifligin Yaninda Saglikli Olmak da Önem Kazandi!

Birkaç yil öncesine kadar diyet denince ilk akla gelen daha ince ve estetik bir vücut görüntüsüne sahibi olmak için uygulanan bir beslenme programiydi. Ancak günümüzde ince ve zayif olmanin yaninda saglikli olma istegi de öncelik kazanmaya basladi.

Bu durum diyet yapan kisi profilinin de degismesine neden olmustur. Birkaç kilo fazlaligi oldugu halde kötü ve sagliksiz olan beslenme aliskanligini da degistirmek için diyetisyene gelen kisi sayisi da gün geçtikçe artmaktadir.

Kisa sürede zayiflama istegi, bir takim saglik sorunlarini da beraberinde getiriyor. Çabuk ve büyük kayiplar, yag dokusu yerine, agirlikla kas dokusu ve su kaybi ile oldugundan, geri alinmasi da hizli oluyor. Bununla birlikte kas kaybina karsin egzersizle bir destekte bulunulmuyorsa, ciddi vücut deformasyonlari olusur.

Özellikle yaz ayinda hizli kayip için yapilan çok düsük kalorili diyetler, sivi kaybiyla olusan elektrolit kaybi nedeniyle tansiyon dengesizlikleri, halsizlik ve güç kaybi gibi saglik sorunlarina neden olur.

Diyetten Önce Neden Kilo Alindigi Tespit Edilmeli

Tek tip diyetler, kilo kaybinin sadece su kaybi oldugu diyetler, “yag yakici” adi altinda pazarlanan metabolizmayi hizlandirma amaciyla kullanilan preparatlar, vücut dengesini bozmakta, kalici ve saglikli olmayan kilo kayiplarina neden olmaktadir. Bu nedenle zayiflama plani yapilirken gerçekçi hedefler koymak, diyet sürecinin saglikli olmasinda birici prensiptir. Diyetin bireysel oldugu unutmamali ve diyet baslamadan önce saglik kontrolleri yapilarak en uygun program belirlenmelidir. Neden kilo aliminin oldugu çok iyi sorgulanmali, alttaki neden arastirilmali ve bunun çözümüne yönelik bir program olusturulmalidir.

Saglik Kontrolü Sart

Diyete baslamadan önce metabolizma hizini belirleyen tiroid hormonlari, istah mekanizmasin etkileyen insülin hormonu, seker degerleri, kan yaglarina ve kisinin beslenme aliskanliklari, ailedeki mevcut saglik sorun ve sikayetleri dogrultusunda bunlara ek olarak baska kan degerlerine bakilmalidir.

Diyet, egzersiz programi ile desteklenecekse, yapilacak egzersize göre de bazi saglik kontrolleri yapilmali bilinçsize spor yapilmamalidir. Kilo fazlaligi çok olan, obezite sinirlarini geçmis kisilerde kalp sagligi için bir takim kardiyovasküler testler de yapilmalidir.

Yaz aylari disinda da her zaman diyet yaparken dikkat etmemiz gerek noktalardan biri artan sivi kaybini kapatmak için bol sivi tüketimi olmalidir. Bunun yaninda agir yagli, kizartma, yagli etler ve hamur islerinden uzak durmali, mümkün oldukça meyve, sebze ve balik tüketimine agirlik verilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası