Genel SağlıkHABERLER

KANSER DEĞİL, PARASIZLIK ÖLDÜRÜYOR

İngiltere’de her yıl 3 bin kanser hastası, parısızlık nedeniyle teşhis ve tedavi imkanlarından yararlanamadığı için ölüyor.

Konuyla ilgili araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre, yoksul kesimden gelen hastalar, milli sağlık sistemi içinde tedavi fırsatı arıyor, ancak sistemde tedavi yöntemleri genellikle özel kliniklerin 5 yıl gerisinde kalıyor.

Araştırmacılar, “Kanserden ölüm oranları genelde giderek düşerken, ölümlerde zenginle fakir arasındaki fark giderek açılıyor” dediler. Aile hekimlerine başvurma konusunda da zenginle fakir arasında fark bulunduğunu belirten araştırmacılar, ülkenin mali açıdan nispeten rahat bölgelerinde kanser hastalarının doktora daha erken başvurarak, tedavi imkanı için daha ısrarlı davrandıklarını söylediler.

Bunda sadece zenginlik değil, eğitim düzeyi gibi pek çok unsurun etkili olduğunu belirten Kanser Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Alex Markham, “Zenginle fakir arasında ortaya çıkan bu fark büyük bir rezalet. Eğer bu tür standart farklılıklarını aşabilsek, her yıl binlerce kişinin hayatı kurtarılacak. Bunu başarabilmek için ne yapmamız gerekiyorsa yapmalıyız” dedi.

British Journal of Cancer adlı dergide sonuçları yayımlanan araştırmanın yapılabilmesi için en az iki milyon kişiyle yüz yüze görüşüldü.