Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TIROID HASTALIGINI ISARET EDEN ÜÇLÜ:

Düsük yapmak, gebe kalamamak, adet düzensizligi!

Ülkemizde tiroid hastaliklari sik görülüyor. Tiroid hastaliklari tiroid bezinde, nodüllü ya da nodülsüz büyüme (guatr) seklinde ya da belirgin bir büyüme olmaksizin tiroidin çalismasindaki bozulmayla (hipertiroidi ve hipotiroidi) karsimiza çikabiliyor.

Tiroid hastaliklarinda kadinlari birebir ilgilendiren 3 belirtinin bulundugunu söyleyen Acibadem Maslak Hastanesi Tiroid Klinigi'nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Neslihan Kurtulmus, “Eger bir kadin düsük yapiyor, gebe kalamiyor, adet düzensizligi yasiyorsa mutlaka hekime basvurmalidir, altindan tiroid hastaliklari çikabilir” diye konustu.

Anne Olmayi Isteyenler Tiroid Fonksiyonlarina Baktirmali

Kadinlarda tiroid hastaliklari daha sik görülüyor. Herhangi bir guatr tipi de, genetik zeminden kaynaklanan bazi tiroid hastaliklari da kadinlarda daha sik. Ailelerinde tiroid hastaligi olanlarda bu ihtimal daha da artiyor. Gebe kalamayanlarda, düsük yapanlarda, adet düzensizligi olanlarda, adet olamayanlarda tiroid hastaliklarinin akla getirilmesi gerekiyor. Bu tür hastalarda çogu kez jinekolojik nedenler aranirken altta yatanin bir tiroid hastaligi oldugu geç fark edilebiliyor. Özellikle gebelik planlayan kadinlarin tiroid fonksiyonlarinin bilinmesi, normal degilse gebelik öncesi mutlaka normal hale getirilmesi gerekir. Çünkü tiroid fonksiyonlarindaki bozukluk gebeligi engelleyebilecegi gibi, bu sekilde gebe kalinirsa düsüge ve ya erken doguma yol açabilir. Bebekte zihinsel ve nörolojik gelisim problemlerine yol açabilir.

Hamilelikten Önce Tiroid Için Hangi Testler Yapiliyor?

Gebe kalmadan önce basit bir kan testi yapilarak tiroid fonksiyonu degerlendirilebilir. Günümüzde in vitro fertilizasyon ve benzeri planli gebeliklerin artmis oldugunu da göz önüne alirsak özellikle bu islemler öncesinde mutlaka tiroid fonksiyonu degerlendirilmelidir. Tiroidde yapilan T3, T4 ile hipofiz bezinde üretilen ve tiroidi yöneten TSH’ya kisa sürede bakilabilmekte ve bu testler yol gösterici olmaktadir.Gerektiginde tiroid otoantikoru dedigimiz, otoimmun tiroid hastaliklarinin (Hashimoto Hastaligi, Basedow-Graves Hastaligi) göstergelerine de bakilmaktadir. Çünkü bazi durumlarda T3 ve T4 normal oldugu halde bu antikorlar yüksek olabilmekte ve bu da hastada nedeni bulunamamis tablolari (gebe kalamama, sik düsük gibi) açiklayabilmektedir. Tiroidin görüntülenmesine yönelik ise, gebelik yoksa sintigrafi uygulanabilir. Gebelik durumunda ise sintigrafi kesinlikle çekilmez, ultrasonografi yapilabilir.

Tiroid Hastaliklari Gebelikde De Tedavi Edilebilir mi?

Tiroid hormonlarindaki dengesizlik gebelik öncesinde saptanmis ise hastalarimiza bu durum düzeltilmeden gebe kalinmamasini önermekteyiz. Hipotiroidisi olan hastalarimizda bu durum kisa sürede düzeltilip gebe kalmalarina olanak saglanabilmektedir. Hipertiroidisi olan hastalarimizda ise tedaviyi yönlendirirken hipertiroidiye sebep olan tiroid hastaliginin tipine göre uygulanacak tedavi sürecini anlatmakta,hastamizin görüsünü de alarak tedaviyi genellikle birlikte sekillendirmekteyiz. Hipertiroidik hastalarimizin tedavisindeki bu fark tedavileri amaciyla verdigimiz ilaçlardan kaynaklanmaktadir. Çünkü hipertiroidide kullandigimiz ilaçlardan birini gebelikte tercih etmezken digerini çok düsük dozda ve yakin takip altinda vermekteyiz. Ayrica hipertiroidide kullandigimiz ilaçlari yan etkileri açisindan da dikkatli sekilde izlemekteyiz. Bu nedenle hipertiroidik olup gebelik düsünen hastalarimizda tedavi ve takip planini önemle yapmakta ve sürdürmekteyiz. Gebe kaldiktan sonra hipotiroid ya da hipertiroid oldugu fark edilen hastalarda ise gebelik boyunca hastamizi yakin takip ederek tedavi sürecini tamamlamaktayiz. Annenin ve bebegin bu süreci zarar görmeden tamamlamasi temel amacimiz olmaktadir.

Tiroid Hastaliginin Tedavisi Dogumdan Sonra Kesilir Mi? Emzirirken Ilaç Kullanilabilir mi?

Gebelik boyunca sürdürülen tedavi dogumdan sonra da hekim kontrolünde devam ettirilir genellikle. Tedavinin devami karari tiroid hastaliginin tipine göre verilir. Bu durumda emziren anne gereklilik halinde doktorunun önerileri dogrultusunda kullanmakta oldugu tiroid hastaligina yönelik tedavisine devam edebilir.

Gebelikdeki Tiroid Hastaliginda Ilaç Disinda Tedavi Uygulanabilir mi?

Gebelerde tiroid nodülü varliginda igne biyopsisi yapmak gerekmis ve sonuç kanser olarak saptanmissa gebeligin ikinci üç aylik döneminde tiroide yönelik ameliyat uygulanabilir. Ancak operasyon sonrasinda radyoaktif iyot tedavisi gerekirse bu dogum sonrasina birakilir.

Lohusalik Dönemine Dikkat!

Gebelik ve lohusalik dönemleri tiroidde bazi fizyolojik degisikliklerin (büyüme, hormonal degisiklik gibi) oldugu ve bu dönemlerin sona ermesiyle bu degisikliklerin de düzeldigini bilmekteyiz. Ancak gebelik ve lohusalik tiroid hastaliklarina egilimin de oldukça arttigi iki dönem. Üstelik bu dönemlerde yasanan olagan yakinmalarla tiroid hastaliklarina bagli yakinmalarin benzemesi zaman zaman tiroid hastaliklarinin tanisinin gecikmesine neden olmakta. Dogumdan sonraki özellikle ilk 6-9 ayda ‘lohusalik tiroiditi’ dedigimiz hipertiroidi tablosu ortaya çikabilir. Çarpinti, terleme, çabuk yorulma, halsizlik, kilo kaybi gibi yakinmalari olan anne bu yakinmalari lohusaliga baglar ve genellikle dayanilmaz hale gelmedikçe önemsemez. Oysa lohusalikda ortaya çikan bu özel tablo sonrasinda da hipotiroidiye dönebilmekte ve durumu daha da karmasik hale sokabilmekte. Bu nedenle dogum sonrasinda yukaridaki yakinmalari ortaya çikan ve devam eden kadinlarimizin mutlaka hekime basvurmalarini önermekteyiz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası