Genel SağlıkHABERLER

YERYÜZÜ DOKTORLARI YEMEN’DE SAĞLIK SİSTEMİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYOR!

Yeryüzü Doktorları, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Yemen Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenleyeceği

Türk-Yemen Sağlık Haftası dolayısıyla

incelemelerde bulunmak üzere Yemen’e gidiyor

Yeryüzü Doktorları, TİKA işbirliği ile yürüttüğü “Kardeş Coğrafyalarda Sağlık Baharı” projesi kapsamında, 15 – 23 Aralık 2012 tarihleri arasında bir dizi faaliyet için Yemen’in Sana kentine gidiyor. Yemen’de Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Yemen Sağlık Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenleyeceği Türk-Yemen Sağlık Haftası’na katılacak ekip, University of Science and Technology’de böbrek transplantasyonu ile ilgili incelemeler yapacak.

Yemen’de düzenli yardım faaliyeti gösteren tek Türk sivil toplum kuruluşu olan Yeryüzü Doktorları, bu kez Al-Thawra Hastanesi’nde genel cerrahi ameliyatlarını gerçekleştirecek. Ekipte, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Alimoğlu, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Orhan Yalçın ve Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı yer alıyor. Türk-Yemen Sağlık Haftası’na katılacak olan Yeryüzü Doktorları ekibi, Prof. Dr. Orhan Alimoğlu’nun daha önce Yemen’de sağlık sisteminin iyileştirilmesine yönelik 3 ay süresince yürüttüğü çalışmaları değerlendirmenin yanı sıra Yemen’deki sağlık altyapısı ile ilgili ihtiyaç tespitleri de yapacak.

Sana ve Hadramevt’e gidecek Yeryüzü Doktorları’nın gönüllü ekibi, yaşanan olaylarda yaralananların da içinde bulunduğu bir grubun ameliyatlarını gerçekleştirecek.

Sağlık sektöründe çok büyük sorunlar yaşayan Yemen’de, halk hemen hemen bütün ciddi tıbbi müdahaleler ve tedaviler için yurtdışına gidiyor. Türkiye, Yemenli hastaların ülkemizde tedavi olması imkanlarını artırmak ve ayrıca Yemen’in sağlık sektöründeki kapasitesini geliştirerek gelecekte böyle bir ihtiyacı ortadan kaldırmak istiyor. Bu çerçevede Yeryüzü Doktorları Yemen’de bir dizi etkinlik ve faaliyetler gerçekleştiriyor. “Kardeş Coğrafyalarda Sağlık Baharı” projesi çerçevesinde Yemen’e giderek ücretsiz yüksek kalitede tıbbi hizmet sunan Yeryüzü Doktorları ekipleri, Yemenlilerin gönlünü fethederek Türkiye’nin Yemen’deki varlığını ve etkisini de güçlendiriyor.