Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bakimi yapilmayan havuzlar dis kulak yolu enfeksiyonlarina yol açabilir

Yazin gelisiyle beraber havuz ve deniz sezonu açildi. Eglence ve spor amaçli kullandigimiz havuzlar bazen vücudumuza zarar da verebilir. Bu zararlarin basinda dis yolu kulak enfeksiyonu yer aliyor. Kadiköy Sifa Tip Merkezi Atasehir Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Bora Basaran havuzlarda bizi bekleyen dis kulak yolu enfeksiyonlari hakkinda bilgi veriyor.

Özellikle bakimi yapilmayan, kirli havuzlarda dis kulak yolu enfeksiyonlarinin ortaya çikma riski çok yüksektir. Dis kulak yolunun rahat havalanamayan dar yapisi, islaninca tam kuruyamayip nemli kalmasina yol açar. Ilaveten bakterilerin üreyebilmesi için ideal sicaklik düzeyinin de sürekliligi kolaylastirici nedenlerdir.

Kulak kanalinda kalan su eger mikrop içeriyorsa, bakteriler kanalda hizla üremeye baslarlar. Erken belirti hafif bir kasinti olup, saatler içinde dis kulak yolunda sisme, kulak akintisi, tikanma, duymada azalma ve çok siddetli kulak agrisi baslar. Bazen hasta bu belirtiler ve agrida siddetlenme nedeniyle çigneme bile yapamayabilir.

En temiz havuzlarda bile dis kulak enfeksiyonunu görülebilir. Denizde ise, eger su asiri kirli degilse, bu olasilik yok denecek kadar azdir. Koruyucu olarak kulak tipalari, vazelinli veya gliserinle yaglanmis pamuk tikaçlar faydali olabilir.

Özellikle havuz sonrasi kulaga su kaçinca, kulaktan suyu çikartmak için dis kulak yolunun fazlaca kurcalanmasi da enfeksiyonu tetikleyebilir. Böyle durumlarda temiz bir kagit mendille kanalin kurulanmasi yeterli olacaktir. Eger yukarida geçen enfeksiyon bulgulari baslamissa, vakit geçirmeden bir kulak burun bogaz uzmanina basvurulmalidir.

Eger daha önceden geçirilmis orta kulak iltihabina bagli kulak zarinda delik varsa veya kulaga tüp takilmissa, mikroplu su dogrudan orta ve iç kulaga gidebilir ve daha ciddi tablolar gelisebilir. Bu durumda diger sikayetlere ilaveten bas dönmesi, bulanti, kusma, dengesizlik de olabilir.

Havuz suyunun bir diger olumsuz etkisi de içerdigi klordur. Klor alerjik çocuk ve eriskinlerde burun tikanikligi ve sinüs belirtilerinin siddetlenmesine yol açabilir. Ayrica tatli suyun burun etlerinde sisme yapici etkisi de söz konusu olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası