Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ESTETIK BURUN AMELIYATI

Estetik cerrahi ameliyatlari içerisinde burnu yeniden sekillendirme, estetik burun ameliyati (rinoplasti), dünyada ve ülkemizde en yaygin olarak uygulanandir. Estetik burun ameliyati ile burun küçültülür veya büyültülür, ucunun veya kemerinin sekli degistirilir, deliklerinin genisligi daraltilir veya üst dudak ile arasindaki açi uygun sekilde degistirilir. Dogumsal veya yaralanmaya bagli bir sekil bozuklugu varsa düzeltilir veya nefes almadaki bazi problemler giderilir.

ESTETIK BURUN AMELIYATI IÇIN EN UYGUN VAKALAR

Güzel bir yüz insan iliskilerinde en önemli referanstan bile daha degerlidir. Gerçekten de bir insanin dis görünümü üzerine hiçbir seyin, burun sekli ve boyutu kadar büyük bir etkisi yoktur. Eger hasta burnunun yüzü ile uyumsuz oldugunu veya burnunun yüzüne göre çok büyük durdugunu; insanlarla yüz yüzeyken burnunun yüzünü gölgeledigini düsünüyorsa, aynaya baktiginda burun kemeri rahatsiz ediyorsa, burnunda egrilik sekil bozuklugu varsa ve buna burun tikanikligi da eslik ediyorsa estetik burun ameliyatina karar vererek dis görünüsünü degistirebilir.

Bulug çagindaki gençlerin gelisimlerini tamamlayana kadar ameliyati ertelemek daha uygundur. Bu bekleme süresi, genç kizlar için 14 -15 yas civari erkekler için ise biraz daha geçtir.

CERRAHI GIRISIM RISKI

Estetik burun ameliyati deneyimli bir estetik cerrah tarafindan yapildigi takdirde komplikasyonlar ve istenmeyen sonuçlar nadir ve genellikle telafi edilebilir. Enfeksiyon, burun kanamasi veya anesteziye karsi reaksiyon olabilecek bazi komplikasyonlardir.

Estetik burun ameliyati, burun içinden yapildigindan, görünen ameliyat izi söz konusu degildir. Açik teknik kullanildiginda veya genis burun deliklerinin daraltilmasi gerekiyorsa, burun tabaninda çok küçük ve ince izler kalsa da, genellikle görülmeyecek kadar önemsizdir.

Ameliyat sonuçlarini olumsuz etkileyen faktörler de vardir. Bunlar;
* Daha önce ameliyat geçirmis olmasi
* Burun derisinin kalin, yagli olmasi
* Kikirdaklarin zayif olmasi
* Burun ucunun kalin olmasi
* Hastanin ameliyat öncesi ve sonrasi bakimini iyi yapmamasi

AMELIYATIN PLANLANMASI

Ilk görüsmede hastaya burnunun neye benzemesini veya nasil görünmesini arzu ettigini sorariz. Burun cildinin kalinligi, kemiklerin ve kikirdaklarin yapisini inceleriz. Yüzün sekli de incelenerek burnun mevcut yüz sekline en iyi uyacagi olasi sekli hastamiza anlatiriz. Gerekirse ameliyat öncesi dönemde bilgisayar kullanilarak hastaya burnunun ameliyat sonrasi nasil olacagini gösteririz.

Uygulanacak anestezi ve ameliyat teknigi, ameliyatin yapilacagi hastane ortami, riskler, maliyet ve varsa diger seçenekler hastaya açiklanir. Çogu saglik sigortasi poliçeleri, tamamiyla estetik amaçli olan bu ameliyati kapsamina almaz. Bununla beraber, ameliyat bir solunum problemini veya yaralanma sonrasi kalan belirgin bir sekil bozuklugunu düzeltmek amaci ile yapiliyor ise, sigorta kapsami içine dahil edilebilir.

Hasta daha önce geçirdigi herhangi burun ameliyati veya burun tedavisini, varsa alerji veya solunum güçlügünü, kullandigi ilaçlari ve sayet kullaniyorsa sigara içtigini bize mutlaka söylemelidir.

AMELIYAT ÖNCESI HAZIRLIGI

Bizler hastalarimiza yeme ve içme, sigara kullanma, belli vitaminleri ve ilaçlari alma yada almaktan kaçinma ve yüzlerini yikama dahil olmak üzere ameliyata nasil hazirlanacagi konusunda bilgiler veririz. Ameliyat gecesi çogu zaman hastanede yatmayi gerektirmez, fakat biz anestezi etkisinin tam olarak geçmesi için özellikle sehir disindan gelen hastalarimizi bir gece yatirmayi uygun görmekteyiz.

ANESTEZI

Estetik burun ameliyati, yapilacak ameliyatin büyüklügüne, sizin ve bizim tercihimize bagli olarak lokal veya genel anestezi altinda yapilabilir. Lokal anestezide genellikle hafif bir sedasyon uygulariz. Burun ve çevresindeki alan uyusturulur; ameliyat süresince uyanik olunur, ancak rahat ve agrisiz bir ameliyat geçirirler. Genel anestezide ise ameliyat boyunca emniyetli bir sekilde uyurlar.

AMELIYAT

Estetik burun ameliyati genellikle bir veya iki saat sürer. Ameliyat burun içinden yapilir. Bazi komplike hastalarda açik teknik ile burun deliklerini birbirinden ayiran kolumella dedigimiz yere anlasilmayacak sekilde küçük bir kesi yapilabilir.

Ameliyat esnasinda burun derisi, kemik ve kikirdak çatisindan ayrilacaktir. Burnun yeniden sekillendirilmesi islemi, burunda mevcut probleme ve uyguladigimiz teknige bagli olarak degisecektir. Son olarak deri, olusturulan çatinin üzerine adapte edilecektir.

Ameliyat tamamlandiginda burun üzerine, burnun yeni seklini koruyacak sekilde özel bir atel uygulariz. Burnun hava yolunu açik tutmak için burun içine klasik gaz tampon uygulamiyoruz. Bunun yerine nefes almayi engellemeyen yumusak özel materyeller koyariz.

AMELIYAT SONRASI

Ameliyattan sonrasi korkuldugu gibi agrili geçmemektedir. Burunda veya basta hafif bir agri olabilir fakat basit agri kesici ilâçlar ile rahatlikla kontrol altina alinir. Bas yüksekte olacak sekilde yatilir.

Burun ameliyatlarinda çok nadir de olsa göz kapaklarinda veya çevresinde morarma veya sisme olabilir. Bu 2 veya 3 gün sonra en belirgin haline gelir. Fakat sislik ve morluklarin çogu ilk hafta veya sonrasinda kaybolacaktir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca, genellikle, burun deliklerinden çok hafif bir sizinti olabilir ve birkaç hafta da burunda hafif ve geçici tikaniklik hissedilebilinir.

Hastalarimizdan dokularin iyilesme süresi boyunca, bir hafta veya daha uzun süre için sümkürmemeleri, burunlarini silmemelerini isteriz. Birkaç gün sonra hastalar kendilerini çok daha rahat hissedecektir. Bir haftanin sonuna dogru tüm pansumanlar ve burun üzerindeki atel alinmis olacaktir.

NORMALE DÖNÜS

Estetik burun ameliyati olan hastalari ertesi gün ayaga kalkar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan is hayatina dönebilirler. Genellikle, yüksek efor gerektiren hareketlerden (kosma, yüzme, jimnastik - kan basincini yükseltecek herhangi bir hareket) iki ila üç hafta kaçinilmalidir. Özellikle ilk 4 hafta süreyle burnu darbe veya çarpmalardan korumak gerekir. Ovusturmaktan, sicak ortamlardan ve günesten kaçinmak uygun olacaktir.

Ameliyat sonrasi 7 gün kontak lens takilmamali. Burundaki atel çikarildiktan sonra, burun tamamen iyilesinceye kadar, yani iki ay boyunca gözlük ayaklari burun sirtina oturmamalidir.

YENI GÖRÜNÜM

Bir veya iki hafta sonra, artik ameliyat olmus gibi görünmeyecektir. Ancak unutulmamasi gereken iyilesmenin yavas ve dereceli olarak ilerleyen bir süreç oldugudur. Özellikle burun ucunda olmak üzere, bazi sislikler belki haftalar boyunca devam edebilir. Estetik burun ameliyatlarinda sonuç 1-2 ay içerisinde belli olur fakat gerçek sonucu belki de alti ay, bir yil veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çikmayacaktir.

AMELIYAT SONRASI BAKIM REHBERI

Burun ameliyatindan sonra iyilesme süreci zaman ve sabir gerektirir. Hastalarimizin ameliyat sonrasi bakima aktif olarak katilmalari, ameliyat kadar önem tasimaktadir.

Asagida siralanan önerileri hastalarimizin uygulamasini öneririz. Ve anlamadiklari konulari sormakta tereddüt etmemelerini rica ederiz.

1. Ameliyat sonrasinda erken dönemde burundan nefes alamiyor olabilirler. Bu dönem süresince agizlarindan nefes almalidirlar.

2. Yeterli sivi almalari önemlidir. Kamis kullandirmayiz. Yudum yudum içilecek komposto, meyve suyu, çorba, su ve hafif içecekler agiz kurulugunu da biraz olsun hafifletmeye yardimci olacaktir. Yumusak, kolay az çignenen gidalar yemelerini öneririz. Dudaklari nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullaniriz.

3. Aspirin veya aspirin içeren ilaçlar veya kan pirtilasmasini engelleyici ilaçlar kullandirmayiz.

4. Uyurken veya dinlenirken baslarini en az iki yastik yüksekliginde olacak sekilde yatiririz. Mümkün oldugu kadar, gün boyu baslarini dik tutmaya özen gösteririz. Bu sekil yatis burnu yana yatmaktan dolayi gelecek darbelerden koruyacak ve ameliyat sonrasi olusacak sisligin de azalmasina yardimci olacaktir.

5. Burundan bir miktar sizinti olmasi beklenen bir seydir. Bu genellikle pembe /açik kirmizi renklidir.

6. Ameliyattan çikildiginda, burnun üzerinde plaster band ve bir atel olacaktir. Bunlar, buruna sekil vermek kadar burnun korunmasi için de önemlidir. Bu pansumanlara dokunmamalarini ve bozmamalarini tavsiye ederiz.

7. Burnu silmeye çalismamak ve ellerini burunlarindan uzat tutmak iyi bir kural olacaktir. Burunlarina çarpmamaya özen göstermelidirler. Tisörtlerden ve balikçi yaka giyeceklerden uzak durup önden dügmeli kiyafetler giymek daha uygun olacaktir.

8. Dislerin sadece yumusak bir dis firçasi kullanilarak dikkatle firçalanmasi ve bu sirada dudaklari fazla büzmemek gerekir.

9. Ameliyattan sonra iki hafta süreyle ikinmaktan, egilmekten, agir seyler kaldirmaktan ( özellikle küçük çocuklarini ), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçinilmalidir.

10. Bir ay süre ile direk günes isinina maruz kalinmamalidir. Morluklar geçinceye kadar günes koruyucu kremler öneririz.

11. Burnun ucunda ve bazen de üst dudakta uyusukluk hissedilebilir. Bu haftalar içinde kaybolacaktir.

12. Burun nazikçe günde 2-3 kez kulak temizleme çubugu ile musluk suyu kullanarak burun deliginden yukari dogru sokmadan temizlenir. Bu islem yapilmadan önce antibiotikli bir pomad burun iç çevresine sürülür.

13. Burun zaman zaman tikali olabilir. Bu, dokularin cerrahi bir girisime karsi olan normal bir yanitidir. Aksirmak, sümkürmek zorunda kalindiginda, her iki burun deliginin açik tutacak sekilde nazikçe yapilmalidir. Sayet hapsirmak zorunda kalinirsa agiz açik hapsirmalidir.

14. Ameliyat boyunca alinmis olan sakinlestirici veya uyusturucu ilaçlardan dolayi bitkinlik, uykusuzluk veya zafiyet görülebilir. Bir veya birkaç gün içerisinde hasta kendisini daha güçlü hissedecektir. Bunu hafifletmeye yardimci olmak için, ilk hafta boyunca uyku ilaci verilebilir.

15. Bazi burun ameliyati olan hastalar ilk görünümlerini yadirgayabilir ve ameliyattan 12 ile 36 saat sonra depresyona girebilir. Böyle bir durumla karsilasmamak için sabirli ve gerçekçi olmalidir. Burun erken dönemde birkaçhafta içerisinde kendisini gösterir fakat tam anlamiyla son seklini almasi 6 ile 12 aylik bir süreyi gerektirebilir.

16. Hastanin pansumanlari bir hafta sonra alindiginda normal is hayatina dönebilir (yapilan isin türüne bagli olarak).

17. Ameliyat sonrasi iyilesmeyi ve burnun gelisiminin takip edilmesi için randevular, genellikle ameliyattan 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 aya veririz.

18. Ameliyat sonrasi 7 gün kontak lens takilmamali ve zorunlu olmadikça iki ay gözlük kullanmamalidir.

19. Her zaman dogal burun spreyleri veya damlalari kullandiririz.

Kaynak: www.florence.com.tr
Group Florence Nightingale
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası