Genel SağlıkHABERLER

DIŞ SAĞLIĞINDA DOĞRU BILINEN YANLIŞLAR

Ağız ve diş sağlığı hakkında yaygın olarak bilinen bazı bilgilerin doğru olmadığını belirten Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Doç. Dr.Şule Kavaloğlu Çıldır, bu konuda halkın bilinçlendirilmesinin daha sağlıklı dişlere sahip olmadaki ilk adım olduğunu söyledi.

Doğruları ile bazı yanlış bilinenler:

YANLIŞ! Dişleri fırçalarken diş fırçasını önce musluk altında ıslatmak gerekir. * DOĞRU Dişler kesinlikle fırça musluk altında ıslatılmadan kuru olarak fırçalanmalıdır.

YANLIŞ! Diş macunu tüm fırçayı kaplayacak kadar çok sıkılmalıdır. * DOĞRU Diş macunu diş fırçası üzerine en fazla bezelye büyüklüğünde olacak şekilde sürülmelidir.

YANLIŞ! Diş ipi kullanmak dişetlerine zarar verir. * DOĞRU Dişler arası bölgenin temizlenebilmesi ve bu bölgelerin çürükten korunabilmesi ancak diş ipi kullanımıyla mümkündür. Tam bir diş temizliği için dişleri sadece fırçalamak yeterli olmaz; mutlaka diş ipi kullanmak gerekir. Ayrıca dişeti sağlığı açısından da diş ipi kullanımı çok yararlıdır.

YANLIŞ! Dişeti kanaması dişetlerinin sağlıklı olmasını sağlar. * DOĞRU Dişetlerinde kanama olması dişetlerinde bir hastalık olduğunun göstergesidir.

YANLIŞ! Diş taşı (tartar) temizliği diş minelerini çizer ve zarar verir. * DOĞRU Diş taşı temizliğinde kullanılan modern el aletleri ve ultrasonik cihazlar diş minesini kesinlikle zedelememektedir. Özellikle son teknoloji ürünü airflow aleti ile dişlere hiç temas etmeden basınçla temizlik yapılmaktadır.

YANLIŞ! Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılamaz. * DOĞRUHamileliğin her döneminde acil diş tedavileri yapılabilir. Hamilelik döneminde özellikle 3., 4., ve 5. aylarda tüm diş tedavileri yapılabilmektedir.Bu aylar diş tedavileri için en güvenli aylardır.

YANLIŞ! İmplant herkese uygulanamaz. * DOĞRU İmplant uygulaması herkese yapılabilmektedir.Bunun için çene kemiğinde yeterli kemik olması gerekir. Yeterli kemik olmadığı durumlarda da kişinin kendi kemik transferleri veya kemik tozları kullanılarak yapılır.

YANLIŞ! İmplantı benim vücudum kabul etmez. * DOĞRU Dental implantlar titanium denilen bir materyalden oluşmaktadır ve bu materyalde doku reddi mümkün değildir.

YANLIŞ! Diş tedavilerinde çekilen röntgenler kanser yapar. * DOĞRU Diş hekimliğinde son dönemlerde kullanılmakta olan digital rötgen cihazları ile çekilen radyografilerdeki radyasyon dozu çok düşük miktardadır.

YANLIŞ! Benim dişim uyuşmuyor. * DOĞRU Dişte herhangi bir akut enfeksiyon yok ise Doğru anestezi tekniği uygulandığında tüm dişler uyuşur.

YANLIŞ! Çocuklarda süt dişleri ağrıdığı zaman, nasıl olsa değişeceğinden herhangi bir tedavi yapılmasına gerek yoktur; çekilmelidir. * DOĞRU Süt dişlerinin her biri belirli yaşlarda değişir. Bu yaştan önce çekilmesinin de çürük olarak bırakılmasının da çocukların hem ağız ve diş sağlıkları üzerinde hem de genel sağlıkları üzerinde çok büyük olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle tüm süt dişleri tedavi edilmeli ve değişim zamanına kadar ağızda kalmaları sağlanmalıdır.