Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ACIBADEM LABMED’DE INFLUENZA A H1N1 TANISI IÇIN “PCR TESTI” ÇALISILMAYA BASLANDI!

Meksika'da baslayarak halen dünyada yasanmakta olan Influenza A H1N1 (Domuz Gribi) gribi viirüslerinin olusturdugu salgin devam ediyor. Ilk olgunun Meksika’da 24 Nisan 2009 tarihinde saptanmasindan itibaren insandan insana bulasma oldugunun gösterilmesi üzerine Dünya Saglik Örgütü 29.04.2009 tarihinde Influenza Pandemi Alarm düzeyini Evre 5 olarak ilan etmistir.

Ülkemizde henüz herhangi bir vaka görülmemesine ragmen, hastaligin birçok ülkede görülmesi ile ülkemizde de olgu görülmesi ihtimaline karsi Pandemik Influenza Ulusal Faaliyet Plani temel alinarak muhtemel bir salgin için gerekli hazirliklar tamamlanmistir. Hazirliklar kapsaminda Acibadem Labmed Klinik Laboratuvarlari’nda Influenza A H1N1 virüsünü etkenini dogrulayan PCR testi çalisilmaya baslanmistir. Saglik Bakanligi’nin talimatlarina uygun olarak yürütülen çalismalar, pozitif olasiligi olan bütün vakalarin PCR testi ile belirlendikten sonra, Saglik Bakanligi’nin referans merkezlerine yönlendirmesi seklinde yürütülmektedir.

Acibadem Labmed Klinik Laboratuvarlari Mikrobiyoloji Koordinatörü Dr. Isin Akyar hastalardan Influenza A H1N1 virüsünün tespit edilme yöntemleriyle ilgili bilgi verdi:

Hastalik belirtilerinin bir veya daha fazlasinin ortaya çikmasi durumunda saglik kurulusuna müracaat edilmelidir. Virüsün laboratuvar tanisinin konmasi su sekilde olmaktadir:

1- Hizli test:

Hastada Influenza A varliginin antijen aranmasi yöntemi ile bakilmasidir. Yaklasik 30 dakika gibi kisa sürede sonuçlanan bir tarama testidir. Pozitif olmasi durumunda Viral Respiratuvar Panel ya da H1N1 PCR testleri çalisilmalidir.

2- Viral Respiratuvar panel:

Toplumda sik rastlanan Influenza’nin da içinde bulundugu 12 çesit solunum yolu enfeksiyonu etkeninin tanimlanabilmesini saglar. Respiratuvar viral panelde Influenza A saptanan durumlarda ayirt etmek için Influenza A H1N1 testinin çalisilmasi uygundur.

3- Influenza A H1N1 için özgü PCR test:

Influenza A H1N1virüsünün DNA’sini saptamaya yönelik bir testtir. Örnek laboratuara ulastiktan 24 saat sonra sonuç verilebilmektedir.

Degisiklige ugramis olan bu virüs ile ilgili olarak Acibadem Maslak Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmani Prof.Dr. A. Sesin Kocagöz detayli bilgi verdi:

Hastalarin Çogunun Domuz Ile Temas Öyküsü Yok!

Bu salginin influenza virüslerinin genetik yapisindaki degisiklige bagli olarak ortaya çikan yeni bir virus alt tipi ile olustugu gösterilmistir. Günümüzde mevcut salgin olusturan bu virüsün yapisi incelendiginde hem ‘domuz tipi’, hem mevsimsel grip olusturan ‘insan tipi’, hem de ‘kus gribi tipi’ ile karismis melez bir virüs oldugu saptanmistir.

Saptanmis olan insan vakalarinin çogunun domuz ile temas öyküsü yoktur. Bu güne kadar bilinen domuz gribi virüsü normal sartlarda insanlari hasta etmistir. Geçmis yillarda domuzlarla yakin temasi bulunan çiftlik çalisanlari gibi bireylerde seyrek olgular olarak bildirilmis ancak, insandan insana yayilim gerçeklesmediginden bir salgin ortaya çikmamistir.

Salgin görülen grip virüsünün olusturdugu hastaligin belirtileri mevsimsel grip belirtilerinden farkli degildir. Ates, burun akintisi ya da öksürük gibi solunum yollari bulgulari, bogaz agrisi, vücut agrisi, bas agrisi, halsizlik ve yorgunluk en sik görülen yakinmalardir. Seyrek olarak bu hastaliga bagli ishal ve kusma bildirilmistir. Altta kronik hastaliklar gibi baska hastaliklari olan kisiler, mevsimsel gripte oldugu gibi bu hastalik için de risk grubu olusturmakta ve hastalik bu kisilerde daha agir seyretmektedir.

Ellerin Temizligi Büyük Önem Tasiyor!

Mevsimsel grip ve soguk alginligi için önerilen genel önerileri uygulamak hastaliktan korunmak için çok önemlidir. Bunun için alinmasi gereken önlemler:

Hasta görünen, atesli ve öksürügü olan kisiler ile yakin temastan kaçinin.
•Ellerinizi sik sik su ve sabun ile yikayin. Özellikle öksürdügünüzde veya hapsirdiginizda mutlaka yikayin. Yikama olanagi yok ise alkol bazli el dezenfektanlari kullanin.
•Öksürdügünüzde veya hapsirdiginizda agzinizi kagit mendil ile kapatin. Mendili çöp kutusuna atin. Ardindan ellerinizi yikayin.
•Ellerinizi gözünüze, burnunuza ve agziniza sürmeyin. Virüsün bu yolla yayildigini unutmayin.
•Eger hasta iseniz evde kalin ve diger kisilerle temasinizi sinirlandirin.
Soguk Alginliginiz Varsa Tehlikedesiniz!
Tüm önlemlere ragmen soguk alginligina yakalandiysaniz vakit kaybetmeden almaniz gereken bazi önlemler bulunuyor:
•Kendinizde soguk alginligi belirtileri hissettiginizde hastaliginiz ile ilgili ailenizi ve is yerinizi mutlaka bilgilendirin.
•Mümkün ise bulastirma riskini en aza indirmek için evde kalin ve kalabaliktan, okuldan, isten uzak durun.
•Istirahat edin ve bol sivi alip, var olan yakinmalariniza yönelik tedavi uygulayin. Bogaz agrisi için pastil, yüksek ates, bas ve genel vücut agrisi için ates düsürücü, agri kesici alabilirsiniz.
•Hapsirirken ve öksürürken agzinizi ve burnunuzu tek kullanimlik mendillerle kapayin ve kullanilmis mendilleri uygun sekilde yok edin. Özellikle hapsirdiktan veya öksürdükten sonra, ellerinizi iyice yikayin.
•Yakinmalariniz artar ve soluk alirken zorlanma da baslar ise en yakin saglik merkezi aciline basvurun. Mümkün ise önceden, hekiminiz ile temasa geçin ve bilgilendirin. Yolculuk sirasinda agzinizi ve burnunuzu maske ile kapatarak etrafa bulas riskini azaltin.
•Her türlü solunum sistemi enfeksiyonu bulgusu olan kisiler ile “riskli bölgeler” olarak tanimlanan hastaligin görüldügü ülkelere seyahatten dönen kisilerin sagliklari yakindan izlenmeli, yedi gün içerisinde hastalik belirtilerinin bir veya daha fazlasinin ortaya çikmasi durumunda saglik kurulusuna müracaatlari saglanmalidir.

Hastalik Domuz Eti Yemekle Bulasmiyor!

Domuz eti dahil et ve diger yiyeceklerle bulasmayan virüse karsi henüz bir asi olmamasinin yani sira asinin üretilip kitlelerin kullanimina sunulabilmesi için aylarla ifade edilebilecek bir süreye ihtiyaç vardir. Mevsimsel grip asilarinin içeriginde H1N1 susu bulunsa dahi, bu melez tipteki H1N1 susunun genetik ve antijenik yapilarindaki farkliliklar nedeniyle bu virüse karsi koruma saglayamaz. Hastaliga yakalanilmis ise bu tip virüsün tedavisi, etken maddesi “oseltamivir” ve piyasa adi “Tamiflu” olarak bilinen ilaçla yapilmaktadir. Yakinmalarin basladigi ilk 24-48 saat içinde tedaviye baslanirsa hem enfeksiyonu etrafa bulastirma riski azaltilmis olur, hem de kisi kisa sürede etkin bir sekilde tedavi edilebilir.

Virüs Görülen Ülkelere Seyahat Zorunlu Ise…

A H1N1 vakalarina rastlanan ülkelerde Dünya Saglik Örgütü tarafindan yayinlanmis seyahat kisitlamasi olmadigini; ancak bu ülkelerde mümkün oldugunca kapali ve kalabalik ortamlarda bulunulmamasinin bulasma riskini azaltacagini belirten Acibadem Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Nevin Sarigüzel Sar su bilgileri verdi:

Son iki hafta içinde hastaligin görüldügü ülkelere ziyarette bulunmussaniz ve 38 dereceden yüksek ates, öksürük, bogaz agrisi, vücutta agri, yorgunluk, kirginlik, bas agrisi, üsüme, kusma ve ishal gibi grip benzeri belirtileriniz varsa en yakin saglik kurulusuna basvurmaniz gerekir. Böyle belirtiler sadece grip ya da domuz gribi hastaliklari sonucu ortaya çikmaz. Zatürre, nezle, bronsit gibi baska birçok solunum yoluyla bulasan hastalik da benzer belirtiler gösterebilir. Bu durum ayirt edilmelidir.

Zorunlu haller disinda salginin yasandigi bölgelere yapilan seyahatler ertelenmelidir. Hastaligin insandan insana hapsirma, öksürme, gibi yollarla bulastigi düsünüldügünden hastalikla ilgili genel önlemlerin yani sira hasta kisilerle temastan kaçinilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası