Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARDA BESLENME

Yaz aylarinda beslenme ve sivi gereksinimi her yas grubu için artiyor. Bu durum özellikle sicaga ve neme karsi hassas olan çocuklari etkiliyor. Amerikan Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmani Diyetisyen Tugçe Aytulu, terleme ile birlikte su ve mineral kaybi oldugunu ve bunlara karsi takviye yapilmasi gerektigini söylüyor.

Yaz aylarinda okul çagi çocuklarinin disarida vakit geçirme ve oyun oynama süreleri okullarin tatil olmasiyla birlikte artmaktadir. Sicak günlerde disarida oynamak çocuklarin sivi gereksinimini artirmaktadir. Bu nedenle çocuklara zaman zaman su içmeyi hatirlatmak gerekir. Özellikle fiziksel aktivitesi çok yogun çocuklarda daha da dikkatli olmak gerekir. Ancak çocuklarin her zaman su içmesi yeterli olmayabilir. Çünkü terleme ile birlikte sadece su degil ayni zamanda bazi mineraller de kaybolur. Bu yüzden çocuklara hem su hem de mineral ihtiyaçlarini karsilayabilmek için oyun aralarinda ayran, taze sikilmis meyve sulari gibi içecekler ve taze meyve verilebilir. Bununla birlikte sicak yaz günlerinde çocuklarda besin alimi azalabilir. Ancak yaz günlerinde de çocuklarda büyüme ve gelismenin devami için protein, karbonhidrat, yag gibi besin ögelerinin dengeli alinmasi önemlidir. Bu nedenle kisin sik tükettigimiz gidalar yerine yazin farkli gidalarla beslenmelerini dengeleyebiliriz. Çünkü her besin grubu içinde birbirinin yerine geçebilecek gidalar vardir. Örnegin sicak çorbalar yerine yogurt ve bugday içeren soguk çorbalar hazirlanabilir, süt tüketmeyen çocuklara dondurma ve sütlü tatlilar verilebilir.

Meyveler, yaz aylarinda hem sivi gereksinimini karsilamada hem de iyi bir karbonhidrat kaynagi olmasiyla özellikle yaz aylari için vazgeçilmezdir. Bu aylarda bol sivi içeren karpuz, iyi posa kaynagi olan kiraz, erik, özellikle terleme ile kaybolan minerallerden biri olan potasyumu yerine koymak için kayisi, C vitamini içeren çilek, bögürtlen iyi birer seçenek olup çocuklarin keyifle tükettigi meyvelerdir.

Yaz aylarinda siklikla görülen ishaller çocuk sagligini olumsuz etkileyebilir. Bu ishallerin uzun sürmesi beslenme bozuklugu ve büyüme ve gelismede aksakliklara yol açabilmektedir. Ishalden korunmak için çok iyi yikanmis gidalarin tüketilmesi, temiz su tüketimi, dondurma gibi hazir gidalarin güvenilir yerlerden temini önem tasimaktadir.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Uzmani
Diyetisyen Tugçe Aytulu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası