YAZ AYLARINDA ÇOCUKLARDA BESLENME

Yaz aylarında beslenme ve sıvı gereksinimi her yaş grubu için artıyor. Bu durum özellikle sıcağa ve neme karşı hassas olan çocukları etkiliyor. Amerikan Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Tuğçe Aytulu, terleme ile birlikte su ve mineral kaybı olduğunu ve bunlara karşı takviye yapılması gerektiğini söylüyor.

Yaz aylarında okul çağı çocuklarının dışarıda vakit geçirme ve oyun oynama süreleri okulların tatil olmasıyla birlikte artmaktadır. Sıcak günlerde dışarıda oynamak çocukların sıvı gereksinimini artırmaktadır. Bu nedenle çocuklara zaman zaman su içmeyi hatırlatmak gerekir. Özellikle fiziksel aktivitesi çok yoğun çocuklarda daha da dikkatli olmak gerekir. Ancak çocukların her zaman su içmesi yeterli olmayabilir. Çünkü terleme ile birlikte sadece su değil aynı zamanda bazı mineraller de kaybolur. Bu yüzden çocuklara hem su hem de mineral ihtiyaçlarını karşılayabilmek için oyun aralarında ayran, taze sıkılmış meyve suları gibi içecekler ve taze meyve verilebilir. Bununla birlikte sıcak yaz günlerinde çocuklarda besin alımı azalabilir. Ancak yaz günlerinde de çocuklarda büyüme ve gelişmenin devamı için protein, karbonhidrat, yağ gibi besin öğelerinin dengeli alınması önemlidir. Bu nedenle kışın sık tükettiğimiz gıdalar yerine yazın farklı gıdalarla beslenmelerini dengeleyebiliriz. Çünkü her besin grubu içinde birbirinin yerine geçebilecek gıdalar vardır. Örneğin sıcak çorbalar yerine yoğurt ve buğday içeren soğuk çorbalar hazırlanabilir, süt tüketmeyen çocuklara dondurma ve sütlü tatlılar verilebilir.

Meyveler, yaz aylarında hem sıvı gereksinimini karşılamada hem de iyi bir karbonhidrat kaynağı olmasıyla özellikle yaz ayları için vazgeçilmezdir. Bu aylarda bol sıvı içeren karpuz, iyi posa kaynağı olan kiraz, erik, özellikle terleme ile kaybolan minerallerden biri olan potasyumu yerine koymak için kayısı, C vitamini içeren çilek, böğürtlen iyi birer seçenek olup çocukların keyifle tükettiği meyvelerdir.

Yaz aylarında sıklıkla görülen ishaller çocuk sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu ishallerin uzun sürmesi beslenme bozukluğu ve büyüme ve gelişmede aksaklıklara yol açabilmektedir. İshalden korunmak için çok iyi yıkanmış gıdaların tüketilmesi, temiz su tüketimi, dondurma gibi hazır gıdaların güvenilir yerlerden temini önem taşımaktadır.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Uzmanı
Diyetisyen Tuğçe Aytulu