Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anti- Selülit Diyeti ile kusursuz bir vücut

Günümüzde bayanlari çok rahatsiz eden problemlerden biri olan selülitin olusumuna etki ettigi düsünülen 4 teori var. Kadiköy Sifa Kaliteli Yasam Poliklinigi Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Seda Bahtiyar Tatay kusursuz bir vücuda kavusmanizi saglamak için selülit hakkinda bilinmesi gerekenleri ve Anti Selülit diyetini anlatiyor.

Selülit olusumunu etkiledigi düsünülen teoriler su sekilde özetlenebilir:

Teori: Deri altindaki yapinin çok farkli olmasiyla baglantilidir. Yagli dokuyu tasiyan doku, deri altinda farkli yas gruplarinda ve farkli cinsiyetlerde, ön plana çikmasiyla ilgili farkliliklar gösterir. Bundan dolayi kadinlardaki yag fazlaligi özellikle kadinlarda selülit olusumunu erkeklere göre ön plana çikarir.

Teori: Kolojen ve konektif (bag ) dokunun parçalanmasiyla olusan olusumdur. Eger bu dokular yikilirsa yag dokusu ön plana çikar ve görünür hale gelir.

Teori: Bu bölgedeki vasküler (dolasim) sistemin ne kadar etkinlikte bir dolasim sagladigi ile baglantilidir

Teori: Enflamasyon süreçlerinin selüliti olusturabilecek sebeplerden bir tanesi olabilecegi yönündedir. Hücre biyopsileri sonucunda selülitli hücrelerde kronik enflamasyon görülmüstür.

Bütün bunlarla beraber, selülit konusundaki teorilerin yenileri de kesfedilmekte oldugunu belirten Tatay, beslenmenin bu konuda anahtar rolü oldugu artik kabul edilmis bir gerçek oldugunu vurguluyor. “Selülit her zaman çok sismanlik ve obezitenin sonucu olamamasina karsilik, yag dokusundaki azalma her zaman selülit dokusunda bir iyilesme görülmesini saglamistir. Bununla beraber bazi bulgular spesifik gidalarin ve gida destek gruplarinin, bu problemi çözmede, anti -selülit diyetlerinin sadece yag kaybettirici diyetlerden daha etkin olduklarini kanitlamistir.”

Yag Dokusunun Yikilmasini Hizlandirici Yiyecekler

Yag birikime karsi en etkili savunma mekanizmalarindan bir tanesi vücudun insulin tepkisini minimize etmektir. Bunun anlami beslenmedeki toplam karbonhidrat sayisindan düsüs yapmaktir. Fakat bundan bütün karbonhidratlari elimine etmek gerektigi anlami çikarilmamalidir. Unutulmamalidir ki kompleks karbonhidratlarda yüksek besleyiciligi ve fitokimyasallari (meyveler, kuru baklagiller, sebzeler içerisinde bulunurlar) ile selülitin çözümlenmesi konusunda en büyük yardimcilarimizdir. Selülitle ilgili en etkili yöntemlerden bir tanesi basit sekeri ve rafine edilmis karbonhidrat kaynaklarini tüketmemektir. Diger bir önemli unsur ise tam bugdaydan yapilmis ekmek grubu gidalari ve meyveler gibi kompleks karbonhidratlari tüketilirken bir protein kaynagi veya saglikli bir yag grubu besini ile tüketilmesine özen gösterilmesidir. Bu sayede sindirim yavaslayacagindan insülin salgisi da sinirlandirilacaktir. Gerçekten etkili bir sekilde yag yakmak için beslenme programina biraz kahve (kafein), çay (xanthine) eklemek etkili olacaktir. Günde birkaç kere yesil çay tüketmek ise catechin - polyphenollerinden dolayi etkili bir metabolizma hizlandirici olacaktir.

Kolajen Yikici ve Kollajen Yapici Yiyecekler

Eger kolajen yikimi sizin için selülit sebebi ise bu yikima bir dur demeniz gerekir. Bu yikimi durdurucu veya yavaslatici gidalar da size bu konuda destek olacaktir.

Soya: Östrojenin yaptigi islerden bir tanesi de spesifik olarak kolajeni yikmaktir. Soya içerdigi fitoöstrojenle östrojeninin görevini taklit ederek östrojen hücre reseptörlerine baglanir ve kolajenin yikilmasini engeller.

Bioflavonoidler: Bu grup kolajeni yikan iki enzimi bloke ederler. Toz kakao, kirmizi sarap, üzüm suyu, üzüm çekirdegi ektresi, üzüm kabugu gibi proanthocyanidinlerden zengin gidalar bu iki enzimi bloke ederek yikimi da önlemis olurlar. Kolajen yikimini önlerken ayni zamanda kolajen ve yeni bag doku yapimina da destek olmamiz gerekir. Bazi besin maddeleri de bu konuda etkinlik göstermektedir.

C vitamini: Çok kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini, ayni zamanda güçlü bir kolajen yapicidir. C vitamininden zengin turunçgiller, çilek, brokoli, karnabahar, yesil biber gibi sebze ve meyveler de kolajen yapiminda önemli rol oynarlar.

Jelatin: Jelatin özellikle 3 aminoasit açisindan çok zengin bir içerige sahiptir. Bunlar; proline, hidroksiprolin, glisin. Hidrolize edilmis jelatin (beslenme destegi olarak bulunabilir) içerisindeki oligipeptidler sayesinde kolajen sentezine destek olur.

Dolasimin Düzenlenmesi / Kan Akisi / Su Birikiminin Engellenmesi

Bol bol su için: su biyokimyasal olaylarin olusumunu maksimize eder ve vücuttan toksin ve atiklarin atilmasina yardimci olur. Ihtiyaç kadar içilen sivi normal kan basincini saglar, kan akisini ve, hücre içerisinde sivi oranini düzenler.

Kuskonmaz: Dogal bir ödem söktürücüdür. Ödemi engelleyerek selülit olusumunu da engeller.

Yagli balik: Yagli balikta bulunan Omega- 3 damarlari genisleterek kan dolasimini ve kan akisini kolaylastirir.

Sarimsak ve sogan: Kan basincinin düsmesine sebep olarak dolasimin ve kan akisinin rahatlamasini saglar.

Zencefil: Aspirin gibi etki göstererek kan damarlarinda plak olusumunu engeller, daha az yapiskan hale getirir. Ayni zamanda kani inceltici etkisinden dolayi dolasimi ve kan akisini rahatlatir. Zencefilin anti- enflamatuar etkisi de kuvvetlidir.

Kereviz: Içerisindeki maddeden dolayi (3-butylphthalide) kan damarlarinin kasilmasini önleyerek dolasimi rahatlatir.

Muz: Içerisinde bulunan potasyumla (yaklasik 500 miligram / meyve) kan basincini düsürür ve dolasima yardimci olur.

Enflamasyonu Azaltmak için

Balik ve Keten tohumu: Omega- 3 ve Alfa linolenik asidin anti enlamasyon özelliginden dolayi selülit için tüketilmelidir.

Antioxidantdan zengin gidalar: Bu tür gidalarin enflamasyonu kontrol altina alma ve tedavi etme konusundaki etkinligi zaten bilinmektedir. C,E vitaminleri ve beta, karoten, minerallerden çinko, manganez, selenyum, bakir en bilinen antioksidanlar arasindadir. Antioksidanlardan en fazla sekilde yararlanmak için, antioksidanlardan zengin yiyecekleri multi vitamin tabletlerine tercih edin. Kuru erik, kuru üzüm veya herhangi bir koyu renkli meyve ve sebze bu konuda en büyük destekçiniz olabilir. Hint mutfaginda bolca kullanilan hint safrani (zerdeçal) antioksidan yönünden kayda deger zenginliktedir.

Bioflavonlar: Enflamasyonu engellemede ve tedavi etmede çok etkili olduklari gibi kolajen ve elastazin da yikilimini engellemede çok etkilidirler. Hücre zarini koruyarak, tamirini de yaparlar. Bioflavonlardan zengin gidalar arasinda soya, sogan, yesil fasulye, lahana çesitleri, elma, turunçgiller ve sulari, kuru erik yer almaktadir.

Ananas: Bulundurdugu bromelain enzimi sayesinde fazla su atilimi destekleyerek, ödemleri azaltir, morarmalari ve bu bölgelerdeki agrilarin azalmasina yardimci olur.

Örnek Anti - Selülit Diyeti

Kahvalti

1 tam yumurta (yagsiz her sekilde pisirilmis olabilir)

1/ 2 su bardagi yulaf ezmesi (Müsli- sade)

yemek kasigi keten tohumu (ögütülmüs)
2 yemek kasigi kuru üzüm

1 su bardagi yagsiz süt

Kahve (sekersiz ve kremasiz)

Ara

1 su bardagi yagsiz süt 14 gr (yaklasik çeyrek su bardagi) whey proteini ve buz karisimi

Öglen Yemegi

Sebze ve tavuk sote; sebzeler: sogan, sarimsak, zencefil, kereviz, yesil biber, brokoli, mantar ve 100 gr. Tavuk (derisiz), 2 tatli kasigi fistik yagi ve bir miktar soya sosu (tuzu azaltilmis)

3 yemek kasigi esmer pirinç pilavi

1 portakal

Yesil çay

Ara

1su bardagi sebze suyu

Kavrulmus soya fasulyesi (tuzsuz) ½ su bardagi

Su

Aksam

120 gr. somon izgara

Sebze kavurma; kuskonmaz, brokoli, sogan, sarimsak, domates, limon suyu, hint safrani ve baharatlarla kavrulmus

1 bardak ananas suyu

Ara

1 bardak kakaolu süt (1 tatli kasigi kakao)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası