Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara Salgini

Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Arastirma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, 31 Mayis Dünya Sigarasiz Günü dolayisiyla “Sigara Salgini” konulu arastirmanin sonuçlarini açikladi.

Dünya’da her yil 3.5 milyon kisinin sigaradan öldügünü vurgulayan Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Arastirma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya, Dünya Sigarasiz Günü’nün sigaranin neden oldugu önemli zararlar hakkinda toplamsal bilinci artirmak için bir firsat oldugunu ifade etti.

Dünya Saglik Teskilati (WHO) verilerine göre dünyada 1.1 milyar sigara içicisi bulundugunu belirten Prof. Dr. Kaya, 2020 yillarinin ortasinda sigara salgininin, zengin ülkelerden daha çok fakir ülkelere kayacagini ve onlarin sorunu olacagini kaydederek, dünya sigara içicilerinin sadece yüzde 15’inin zengin ülkelerde yasadigini bildirdi.

Erkeklerin sigara nedeniyle daha fazla öldügünü, kadinlarin erkeklerden daha uzun süre yasadigina isaret eden Prof. Dr. Kaya, Türkiye’de 1995 verilerine göre nüfusun yüzde 47.4’ünün sigara içicisi oldugunu vurguladi.


Birçok ülkede sigara kullaniminin gençler arasinda arttigina dikkat çeken Prof. Dr. Kaya, ayni zamanda sigaraya baslama yasinin düstügünü bildirdi. Erginlik döneminde sigaraya baslandigini vurgulayan Prof. Dr. Kaya su görüslere yer verdi: “Sigara saticilarinin etkilemek istedigi hedef kitlesi 14-24 yas grubudur. 20 yasindan önce sigaraya baslanmadiysa 20’den sonra pek baslanmamaktadir. Sigraya baslamanin nedenleri arasinda sosyal kabul edilebilirlik, sigara reklam ve promosyonlari, bulunabilirlik kolayligi, ebeveynlerin ve yetiskinlerin kötü örnek olmasi, önemli kisilerin sigara kullanmasini sayabiliriz.”

Prof. Dr. Kaya, sigaranin gençleri nasil etkiledigini de söyle açikladi: “Çocuklar daha dogdugu günden itibaren sigara dumani altinda kalir. Ev gelirinin bir kisminin sigaraya gitmesi gida, egitim, ve saglik giderlerinin azaltilmasina neden olur. Bakmakla yükümlü olan kisinin genç yasta ölmesi, çocuklarin ruhsal ve finansal güvensizlik ortaminda büyümesine neden olur. Alim gücü oldugunda çekici reklamlar ve sigara promosyonlari direnmeyi zorlastirir.’ Her çocugun sigarasiz büyüme hakki olduguna inananlarin sayisinin oldukça az olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Kaya, gençler tarafindan sigara içmenin normal sosyal bir davranis olarak algilandigini bildirdi.

Prof. Dr. Kaya sigarayi birakmanin yararlarini anlatirken de, bir yil sigara birakildiginda koroner kalp hastaligi riskinin yüzde 50 azaldigini ve 15 yil içinde bu hastaliktan ölme riskinin sigara içmeyenlerle ayni oldugunu belirtti. Prof. Dr. Kaya, akciger kanseri gelismesinin nispi orani ile kronik akciger hastaliklari ve çarpintinin azaldigini, sigara birakmanin hangi yasta olursa olsun saglik açisindan yararli oldugunu kaydetti. Prof. Dr. Kaya, sigara kontrol stratejilerinde egitim programlarinin önemine deginerek, egitim programlarinin sigara kullanimini önledigini ve azalttigini belirtti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası