Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISIN KILO ALMAMA TÜYOLARI

Kis mevsimi gelince hareketimiz azaliyor, yediklerimiz farklilasiyor. Tatlilarin ve kebaplarin pesinden daha çok kosuyoruz. Bahar aylarinda ise tüm kisin bilançosunu terazide topluca alinmis kilolar olarak görüyoruz. Oysa kisin alacagimiz önlemlerle, teraziden mutsuz inmemek elimizde.

International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmani Dyt. Dilem Irkin, tüm kadinlarin ortak sorusunu olan, kisin kilo almanin sebebini söyle açikliyor:

“Kisin çevre isisi düstügü için vücudumuz standart sicakligini korumak istiyor. Ancak vücudumuz bunu isterken metabolizma hizi yükseliyor ve enerji açigi artiyor. Enerji açigini giderebilmek için de daha fazla enerji verecek karbonhidrat ve yag gruplarini istemeye basliyor. Bunlar da daha çok kilo alimina neden oluyor.”

NE YAPALIM DA KILO ALMAYALIM?

Dilem Irkin, kis aylarinda hem bagisikligimiz güçlendirecek, hem de kilo aldirmayacak tüyolari söyle açikliyor:

Bagisiklik sisteminin zenginlesmesi için A, C, E vitamini, selenyum, magnezyum, çinko alinmalidir.

A vitamini yumurtanin sarisi, ciger, yesil yaprakli sebzelerde bulunuyor. Turunçgiller, mandalina, portakal, greyfurt gibi, yesil yaprakli sebzeler C vitamini içeriyor.

C vitamini tüketirken meyve suyunu sikip, bir saat sürahide bekletirseniz faydasi kalmaz. Ayni sekilde yemek yaparken sebzeyi saatlerce yikiyor, birçok parçaya bölüp, agzi açik pisiriyorsaniz yine vitamin kaybi olur.

E vitamini kuru baklagil, yag, findik, fistik gibi besinlerde bulunur. E vitamini kalbi korur, antioksidan etkisiyle gidalarin biraktigi serbest radikaller dedigimiz bize zarar veren bilesenlerin vücuttan atilmasina yardimci olur.

Selenyumun kaynagi ise deniz ürünleridir. Hayvansal gidalarda da bol bulunur.

Kis aylarinda D vitaminin en zengin kaynagi olan günes isinlarindan mahrum kaliyoruz. Bu sebeple günesli günlerde biraz disari çikmak, yürüyüs yapmak gerekir.

Besin olarak balik oldukça yararlidir. Zengin bir Omega-3 kaynagidir. Haftada iki defa balik tüketmek iyidir. Ancak balik kizartma olarak degil, izgarada yag ekleyerek tüketilmelidir.

Çinko büyüme, gelisme, doku onariminda ve bagisiklik sistemi üzerinde önemli bir mineraldir. Çinko süt ürünleri, et ürünleri, hayvansal gidalar ve bitkisel gidalarda bulunur. Hayvansal gida olani ise daha zengindir.

Magnezyum kaslarin gevsemesi için gereklidir. Bununla birlikte bagisiklik sistemimiz için de gereklidir. Tam bugdaydan yapilmis makarna ve ekmek bu açidan önemlidir. Çünkü tam bugday ayristirilmamistir ve magnezyum için destekçidir.

En Yüksek C Vitamini Kusburnu Çayinda

Dilem Irkin, kis aylarinda çay ya da kahveye nazaran en fazla kusburnu çayini tavsiye ettiklerinin altini çiziyor. Çünkü kusburnu çayi, C vitamini içerigi en yüksek çaylardan biridir. Ama çay tüketirken ikinci grup rezene tercih edilebilir; çünkü rezene iyi bir gaz gidericidir. Yemekten sonra mideyi rahatlatir. Yesil çay günde iki ya da üç kere içilebilir. Fakat yesil çay konusunda suna dikkat etmek gerekiyor: Kisinin yüksek tansiyon problemi varsa kalp ritmini artirdigindan yesil çay bu durumu tetikleyebiliyor. Bazi kisilerde uykusuzluk, huzursuzluk yaratabiliyor.

Probiyotik Ürünlerin Faydasi Var Mi?

Son yillarda adini sikça duydugumuz 'probiyotik’ ürünlerin faydali olup olmadigi konusu büyük merak uyandiriyor. Barsaktaki mikrobiyal dengeyi düzenleyen yararli bir bakterinin adi olan probiyotik’i içeren ürünlerin bagisiklik sistemini destekleyici etkileri vardir. Günde bir porsiyon probiyotik ürün tüketmek; süt, yogurt, kefir gibi ya da tabletleri kullanmak bagisiklik sisteminin desteklenmesinde etkili olmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası