Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stresin kontrolü elinizde !

Günlük yasam kosullari, yasanan is stresi, trafik gibi birçok unsur, stresin modern hayatin kaçinilmaz bir parçasi haline gelmesine sebep oluyor… Yasanan stresten ise kurtulmak sanildigi kadar zor degil… Yasantimizda dikkat edecegimiz ufak detaylar daha stressiz bir hayat için yeterli… Önemli olan stresin kaynaginin bulunup hayatin diger alanlarindan en kisa sürede uzaklastirilmasi… Kaliteli bir yasama sahip olabilmenin yolunun stresle basa çikabilmeyi ögrenmekten geçtigini vurgulayan Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz stresi, sebeplerini ve bas etmenin yollarini söyle anlatiyor…

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, hayat kalitemizi düsüren stresten kurtulmak için günlük yasamimizda uygulayabilecegimizi küçük degisikliklerin büyük faydasi olabilecegini açikliyor. Öncelikle hayatimizda strese yol açan durumlarin bir listesini çikarmamiz gerektigini belirten Dr. Yavuz, bu listeyi kontrol edebildigimiz ve kontrol edemedigimiz olaylar seklinde ikiye ayirmamizi öneriyor. Dr. Yavuz, kontrol altina alinan stresin üstesinden gelmenin daha kolay olacagini sözlerine ekliyor.

Is hayatinda strese karsi alinacak önlemler nelerdir?

Dr. Yavuz, özellikle is hayatinda alinacak önlemlerden bazilarini söyle siraliyor:

Randevulariniz arasinda zaman birakin. Randevularinizi birbiri ardina gelecek veya o zaman diliminde daha fazla is yapmaniz için zaman kalacak sekilde organize etmeyin.

Yapmaniz gereken bir is için zaman ayarlamasi yaparken kendinize ekstra süre birakin. Bu sekilde is umdugunuzdan uzun sürerse veya hata yaparsaniz telafi edecek zamana sahip olursunuz.

Stresli islerin organizasyonunu bir araya sikistirmayin. Örnegin iste yogunsaniz ayni gün arkadaslarinizi aksam yemege davet etmeyin.

Yapabileceginizden daha fazlasini yapma sözü vermeyin. "Hayir" demeyi ögrenin.

Ihtiyaç duydugunuzda arkadaslarinizdan, ailenizden ve is arkadaslarinizdan yardim istemekten çekinmeyin.

Stresin etkilerini nasil azaltirsiniz?

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, gevsemeyi ögrenmenin ve fiziksel egzersizi yasamin bir parçasi haline getirmenin stresin etkilerini azaltmanin iki önemli yolu oldugunu belirtiyor. Dr. Yavuz, stresli oldugunuz zaman sirt ve boyun bölgenizdeki gergin kaslar bas agrisina neden olabilir veya bas agrisina eslik edebilir açiklamasini yapiyor. Dr. Yavuz ayrica, “Gevsemeyi ögrenmek, stresi bas agrisina neden olmadan önce gidermeyi veya bas agrisinin yarattigi rahatsizligi azaltmayi saglayabilir” diyor.

“Kaslarinizi rahatlatma, derin nefes alma ve meditasyon”, yapilan bilimsel arastirmalar sonucunda bu üç yöntemin de stresten kurtulmayi sagladiginin kanitlandigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, basvurabilecegimiz pek çok rahatlama tekniginin bulundugunu sözlerine ekliyor.

Stresten kurtaracak teknikler

Dr. Yavuz, pek çok insanin strese kasilmak suretiyle tepki verdigini açikliyor. Insanlarin verdikleri tepkinin genel olarak farkinda olmadiklarini belirten Dr. Yavuz, kaslari rahatlatmanin, kaslarin gergin olmasi ve rahatlamis olmasi durumundaki farki hissetmeye yardimci olacagini da sözlerine ekliyor. Dr. Mehmet Yavuz stresten kurtulmak için uygulayabilecegimiz basit teknikleri söyle siraliyor:

- Derin Nefes Alin

Sirtiniz dik olarak oturun veya ayakta durun. Yavas ve derin derin nefes alin. Havanin vücudunuza dolmasi ile birlikte karniniz sisecektir. Nefes alisinizi hissetmek için elinizi karniniza koyun. Içinizi mümkün oldugunca havayla doldurduktan sonra birkaç saniye süreyle nefesinizi tutun. Simdi bir mum üflüyormus gibi nefesi dudaklarinizin arasindan verin. Nefesin vücudunuzdan disari çikarken hissettiginiz duygu üzerinde yogunlasin. Bu islemi dört-bes kez tekrarlayin ve sonra da birkaç dakika sakince oturun. Simdi kendinizi nasil hissediyorsunuz?

- Hobilerinizi günlük hayatiniza dahil edin

Sevdiginiz islerle ugrasmak stresi azaltmaniza yardimci olacaktir. Nelerden hoslandiginiza karar verin ve bu seyleri düzenli olarak yapmaya çalisin.

- Küçük egzersizleri hayatiniza katin

Daha önce düzenli egzersiz yapmadiysaniz yavas yavas baslayip giderek seviyesini arttirabilirsiniz. Egzersize, arabanizi gideceginiz yerin uzagina park etmekle, asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmakla baslayabilirsiniz.

- Yasaminizi daha aktif bir hale getirin

Evde bahçe veya ev isleri ile ugrasin. Kisa bir yürüyüs bile stresle bas etmenizde oldukça yardimci olacaktir. Daha aktif olmak için neler yapabileceginizin listesini yapin. Her hafta veya iki haftada bir listenize yeni seyler ekleyin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası