Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AYRILIKTA EN ZOR OLAN, ‘ARAF’TA KALMAK…

Hayati onsuz düsünemediginiz sevdiginiz insandan ayrilmanin sokundan kurtulmak istiyorsaniz bazi pembe hileler yapin! Ayrilik hüznünden kurtulmanin en iyi yolu sosyallesmek, en uygun gün ise cumartesi! Kendinizi yalniz hissedebileceginiz özel (Cumartesi, Sevgililer Günü vb.) günlerde, ‘arama krizi’ne girmek istemiyorsaniz; arkadaslarinizla bulusun, hobiler edinin, kurslara yazilin… Bir de sakin telefon numarasini silmeyi unutmayin!

Ayrilma karari verilen bir iliskiyi bitirmek neden bazilari için daha zordur veya hangi durumlarda ayrilik daha zor gelir? Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir; duygusal iliskilerde ayrilik meselesini farkli yönleriyle degerlendirdi:

Duygusal bir iliskinin bitmesi; bir kisi ile duygusal paylasimin bitmesinin ötesinde, bir yasam biçiminin kesintiye ugramasi anlamina gelebilir: Birlikte yapilan sosyal faaliyetlerin, gelecege yönelik hayallerin, ortak arkadaslarla görüsmenin de kesilmesi gibi...

Biten bir iliskinin ardindan, kisinin kendisini sosyal olarak konumlandirma biçimi de degisebilir; örnegin ‘evlilige dogru giden’ bir iliskinin bitmesinin ardindan, sosyal konum yeniden ‘bekâr’ olarak degisir. Evlenmeyle iliskili olumlu beklentileri olan bir kisi için ayrilik, bu açidan da zorlayici olabilir. Bosanma yoluyla bekârliga dönmek ise; sosyal çevrenin de etkisiyle, alisma sürecinin daha sancili geçmesine yol açabilir.

Iliskinin hayatin hangi döneminde bittigi de, iliski sonrasi dönemde yasanan streste belirleyici olabilir. Bir ergen, kimlik duygusunun gelismesi için ailesine duygusal mesafe koyarken; hem arkadaslarina, hem de romantik duygular hissettigi kisiye yönelir. Bu kisi; takip altinda tuttugu, bir bakisini bile saatlerce yorumlayabildigi, bu sekilde ilk romantik duygularinin gelistigi ‘birisi’ olur... Ayrilik yasayan bir ergen, ani ‘yikilmalar’ ile çabuk ‘toparlanmalar’ gibi iki uç durumda gidip gelebilir.

YETISKINLER IÇIN AYRILIK ÇOK YAMAN

Duygusal bir iliskinin bitmesi; bir kisi ile duygusal paylasimin bitmesinin ötesinde, bir yasam biçiminin kesintiye ugramasi anlamina gelebilir: Birlikte yapilan sosyal faaliyetlerin, gelecege yönelik hayallerin, ortak arkadaslarla görüsmenin de kesilmesi gibi...

Genç yetiskinlik ise; gelecegi olan bir iliski beklentisinin en fazla oldugu dönemdir. Duygusal bir etki yaratmis, ‘karsilikli uygunluk’ oldugu gözlenmis bir iliskinin bitmesi, gelecege yönelik yalnizlik endisesine ve duygusal iliskilere dair ümitsizlige yol açabilir. Diger taraftan, bu dönemde duygular ve basa çikma mekanizmalari gelismis olacagindan, bitmis iliski daha saglikli degerlendirilebilir. Yetiskinlik ve olgunluk yillarinda bir iliskinin bitmesinde; alisilmis bir düzenin bozulmasi, çocuklar ve maddi paylasimlar gibi etkenler isin içine girer.

‘DAHA IYISINI BULAMAM’ SENDROMU!

Bir arastirmaya göre; ayrildiklari partnerlerine duygusal olarak daha yakin hissedenler, iliskisi uzun süre devam etmis olanlar ve ayrildiklari kisi kadar iyi bir partneri bir daha bulamayacaklarina inananlar daha fazla stres yasiyorlar.

Ayrilma-devam etme arasinda kalan bir kisinin (veya çiftin), duygusal bir iliskiye dair beklentileri, çocukluk dönemlerinde yasanmis ciddi ayriliklardan da etkilenir. Baglanma kuramina göre; çocukluk döneminde yasanan ayrilik-baglanma sorunlari olan kisilerde, ayrilmaya ve reddedilmeye hassasiyet daha fazla olabiliyor ve bu kisiler, bir iliskinin bitmesine abartili tepkiler verebiliyorlar. Dahasi, ayrilacaklarina emin olduklari iliskiler kurabiliyorlar veya saglikli bir iliskiyi farkinda olmadan sabote ederek ayrilik-mutsuzluk döngüsünü hazirlayabiliyorlar.

‘Benligi Sessizlestirme’ kuramina göre ise; kendilerini ancak duygusal bir iliskide iken ‘var’ olarak hisseden ve sirf iliskiyi sürdürebilmek için kendi düsünce-duygularini bastiran kisiler, bir ayrilik durumunda depresyona daha yatkin oluyorlar.

BITIS SEKLI TRAVMA YARATABILIR

Iliskinin bitmeden önce nasil oldugu ve ne sekilde bittigi de, sonrasindaki ruhsal durumu etkileyebilir. Örnegin; duygusal ve/veya fiziksel tacizin yogun yasandigi bir iliskinin bitisi sonrasi, bir ‘rahatlama’ olmasi beklenir. Ancak böylesi bir iliski sonrasi, taciz travmasinin etkileriyle basa çikmak gerekir. ‘Toz pembe’ gibi görünen bir iliskinin, aniden ve sok edici bir sekilde bitmesi ya da çok uzun yillar ‘hangi yöne gidecegi belli olamamis’ bir iliskinin bitmesi gibi ayrilik biçimleri de; ayriligin kabullenilmesini zorlastirabilir.

AYRILIGI ANLAMAK…

Ayrilik sonrasinda olumsuzu olumluya çevirmek için daha fazla beklentisi olanlar, depresyona daha az giriyorlar. Bu kisiler daha olumlu düsünceler gelistirmeye çalisiyorlar, fiziksel ve sosyal faaliyetlere agirlik veriyorlar.

Ancak bir ayrilik sonrasinda hizli bir sekilde olumsuz (üzüntü, öfke, yas gibi) duygulari bastirmak, uzun vadede saglikli bir durum degildir. Saglikli olan, ayrilik sonrasindaki bu olumsuz duygulari yasamaya izin vermek ve biten iliskiyi/iliskideki rolümüzü yeniden degerlendirmektir. Bu noktada psikoterapi destegi alinabilir; çünkü ayriligi anlamak, duygusal gelisim için bir firsat olabilir. Sonrasinda ise sadece yeni bir duygusal iliski arayisi amaci içermeyen, ertelenmis hobileri de kapsayabilecek yeni bir sosyallesme agi olusturmaya baslanabilir.

‘Sevmek’, ‘hoslanmak’ ve ‘asik olmak’ gibi duygusal yüklemelerin nasil yorumlandigi; bu duygularin yasanmis iliskiye ait duygular mi oldugu, yoksa o dönem yasanan duygusal yoksunluklarin etkisiyle mi karsidaki kisinin yüceltildigi gibi konularin ele alinmasi; bitmis iliskiden yola çikarak duygularin taninmasi ve gelismesi açisindan önemlidir.

‘CUMARTESI ETKISI’NDEN KORUNUN!

Bitmesi gerektiginden emin olunan ancak bitirilemeyen iliskilerde, davranislari kontrol etmek için önlemler almak da gerekebilir. Özellikle ‘Ayrilikta Cumartesi Etkisi’ olarak da adlandirilabilecek durumdan korunmakta fayda var. Çünkü sosyallesmek için en cazip gün olan cumartesi, herkesin sokaklara döküldügü, gözünüzün önünde sevgililerin dolastigi bir gündür. Bu nedenle özel günlerde (cumartesi, hafta sonu, Sevgililer Günü vb.) kendinizi yalniz hissedebilir ve eski günleri hatirlayarak ani duygu patlamalari yasayabilirsiniz. Bu tür günler, ‘heyecaninizi’ ve duygularinizi deprestirebilir, bitmesi istenen iliskiyi ‘aslinda bir sans daha taninabilir’ gibi algilamaniza yol açabilir. Bunu önlemek için, o günden birkaç gün öncesinden baska planlar yapmalisiniz; arkadaslarinizla bulusmak, ertelenmis hobilere baslamak veya kurslara yazilmak gibi...

TELEFON NUMARASINI SILIN

Kendinizi yalniz hissedebileceginiz özel günlerde, verilmis bir ayrilik kararini sabote edebilir ve sonradan pisman olacaginiz ‘aramalar’ yapabilirsiniz. Bu nedenle; ayrilmak istenen kisinin telefonunu ve e-posta adresini silmek, aniden gelisen arama istegini kontrol almada ise yarayabilir. Neden ayrildiginizi ve yeniden arama isteginin neden gelismis olabilecegini bir kagida yazmak da, ani duygu patlamalarini sakinlestirebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası