5 YILDA 15 BİN 850 KİŞİYE TEST YAPILDI

Tarsus Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Alıcı, bölgede yaygın olarak görülen “Akdeniz Anemisi” konusunda özellikle evlenmeyi planlayanların duyarlı olmaları gerektiğini bildirdi ve mutlaka kan testi yaptırmalarını istedi.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde, Devlet Hastanesi Kalıtsal Kan Hastalıkları Tanı Merkezi’nce, 5 yılda toplam 15 bin 850 kişiye “Akdeniz Anemisi” testi yapıldığı bildirildi.

Tarsus Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Alıcı, “Özellikle, nikah öncesi gençler kalıtsal anemi hakkında her şeyi bilmeliler ve yaşamlarını buna göre kurmalılar” dedi.

Kalıtsal anemi taşıyıcılığının önemli bir sağlık sorunu yaratmadığını, ancak anne ve babanın bu durumda olmasının dörtte bir oranında doğacak çocukta hastalığa rastlama riski yarattığını belirten Alıcı, “Akdeniz anemisi ağır ve ciddi bir hastalıktır. Yaşam boyu sıkıntı yaratır ve tedavi süreci maliyeti açısından da önemli bir yük getirmektedir” şeklinde konuştu.

Tanı merkezinde, 5 yılda 15 bin 850 kişiye test yapıldığını ifade eden Alıcı, yüzde 8 oranında Akdeniz ve orak hücreli anemisi belirlediklerini, bu kişilere bildirim yapıldığını kaydetti.