Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mantar Hastaligina Dikkat

Uzmanlar, mantar hastaliginin hafife alinmamasi gereken bulasici bir hastalik olduguna dikkat çekerek, önlem alinmadigi takdirde tüm vücuda yayilarak, ciddi sorunlar yaratabilecegi uyarisinda bulundu.

Mantarlar en çok nemi sevdigini, nemli, hava almayan ve en önemlisi temiz olmayan vücut bölgelerinde yerlestigini belirten uzmanlar, çok çabuk üreyen mantarlarin özellikle toplu kullanimlara açik mekanlarda daha rahat üreme imkani bulduguna isaret ederek, cimnastik salonlari, havuzlar ve hamamlara gidenleri dikkatli olmaya çagirdi. Mantar hastaliklarinin birçok çesidi oldugunu ifade eden uzmanlar, bunlar arasinda en sik rastlananlari ayak, el, cinsel organ, vücut ve tirnak mantari seklinde siraladi.

AYAK MANTARI ÇOK YAYGIN

Özellikle ayak mantarinin oldukça yaygin oldugunu vurgulayan uzmanlar, 'Nemli ve hava almayan ayakkabilar, uzun süre degistirilmeyen çoraplar ya da mantar hastaligi olan birinin terlik ya da ayakkabisinin kullanilmasiyla bulasan bu hastalik genellikle parmak aralarinda baslar. Kizariklik, sulanma ve kötü koku ile baslayan mantar hizla ayagin diger bölümlerini yayilarak varligini sürdürür' dedi.

Uzmanlar, el mantarinin özellikle eli çamasirdan ve bulasiktan çikmayan ev kadinlarinda görüldügünü kaydederek, bu tür mantarlarin elin ikinci ve üçüncü parmaklari arasinda olustugunu ve zamanla avuç içine dogru yayilarak kasinti ve kizariklarla neden oldugunu ifade etti. Cinsel organdaki mantar hastaliklarina da sik rastlandigini belirten uzmanlar, 'Temiz olmayan iç çamasirlari, cinsel iliskiden sonra gereken temizligin yapilmamasi, sentetik iç giyim ürünleri bu tür mantar hastaliklarina davetiye çikarir' açiklamasinda bulundu.

Uzmanlar, mantar hastaliklarindan korunmak için ayaklarin islak birakilmamasi gerektigine dikkat çekerek banyo ve yüzmeden sonra tüm vücudun islak bölge kalmayacak sekilde kurulanmasi gerektigini söyledi. Hastaliktan korunmanin bas sartinin kuruluk oldugunu kaydeden uzmanlar, bu hastaliktan korunmak iç in su önerilerde bulundular:

'Ayaklarinda mantar hastaligi olan kisiler ayri bir havlu kullanmali ve bunu vücutlarinin baska bir kesimine dokundurmamalidir. Ayrica, sentetik iç çamasirlari, lastik ayakkabilar ve dar giysilerden uzak durulmali. Eger aile bireylerinin herhangi birinde mantar hastaligi varsa bunlarin kullandigi terlik, havlu gibi malzemelerin kullanilmamali.'

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası