MANTAR HASTALIĞINA DİKKAT

Uzmanlar, mantar hastalığının hafife alınmaması gereken bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, önlem alınmadığı takdirde tüm vücuda yayılarak, ciddi sorunlar yaratabileceği uyarısında bulundu.

Mantarlar en çok nemi sevdiğini, nemli, hava almayan ve en önemlisi temiz olmayan vücut bölgelerinde yerleştiğini belirten uzmanlar, çok çabuk üreyen mantarların özellikle toplu kullanımlara açık mekanlarda daha rahat üreme imkanı bulduğuna işaret ederek, cimnastik salonları, havuzlar ve hamamlara gidenleri dikkatli olmaya çağırdı. Mantar hastalıklarının birçok çeşidi olduğunu ifade eden uzmanlar, bunlar arasında en sık rastlananları ayak, el, cinsel organ, vücut ve tırnak mantarı şeklinde sıraladı.

AYAK MANTARI ÇOK YAYGIN

Özellikle ayak mantarının oldukça yaygın olduğunu vurgulayan uzmanlar, ‘Nemli ve hava almayan ayakkabılar, uzun süre değiştirilmeyen çoraplar ya da mantar hastalığı olan birinin terlik ya da ayakkabısının kullanılmasıyla bulaşan bu hastalık genellikle parmak aralarında başlar. Kızarıklık, sulanma ve kötü koku ile başlayan mantar hızla ayağın diğer bölümlerini yayılarak varlığını sürdürür’ dedi.

Uzmanlar, el mantarının özellikle eli çamaşırdan ve bulaşıktan çıkmayan ev kadınlarında görüldüğünü kaydederek, bu tür mantarların elin ikinci ve üçüncü parmakları arasında oluştuğunu ve zamanla avuç içine doğru yayılarak kaşıntı ve kızarıklarla neden olduğunu ifade etti. Cinsel organdaki mantar hastalıklarına da sık rastlandığını belirten uzmanlar, ‘Temiz olmayan iç çamaşırları, cinsel ilişkiden sonra gereken temizliğin yapılmaması, sentetik iç giyim ürünleri bu tür mantar hastalıklarına davetiye çıkarır’ açıklamasında bulundu.

Uzmanlar, mantar hastalıklarından korunmak için ayakların ıslak bırakılmaması gerektiğine dikkat çekerek banyo ve yüzmeden sonra tüm vücudun ıslak bölge kalmayacak şekilde kurulanması gerektiğini söyledi. Hastalıktan korunmanın baş şartının kuruluk olduğunu kaydeden uzmanlar, bu hastalıktan korunmak iç in şu önerilerde bulundular:

‘Ayaklarında mantar hastalığı olan kişiler ayrı bir havlu kullanmalı ve bunu vücutlarının başka bir kesimine dokundurmamalıdır. Ayrıca, sentetik iç çamaşırları, lastik ayakkabılar ve dar giysilerden uzak durulmalı. Eğer aile bireylerinin herhangi birinde mantar hastalığı varsa bunların kullandığı terlik, havlu gibi malzemelerin kullanılmamalı.’