Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


VEREMLE SAVAS IÇIN ‘DOGRUDAN GÖZETIMLI TEDAVI’ UYGULANMALI

HIV/AIDS hastaligindan sonra ölüme en fazla yol açan bulasici hastalik olan tüberküloz yani verem hastaliginin tedavisi için Dünya Saglik Örgütü ‘Dogrudan Gözetimli Tedavi’yi öneriyor. Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Prof.Dr. Levent Tabak ‘Veremle Savas Egitimi’ haftasinda bu hastaligin önemine dikkat çekiyor.

Dünyada her saniyede bir kisiye tüberküloz mikrobu bulasiyor, her üç kisiden biri de tüberküloz mikrobu tasiyor. Mikrobu vücudunda tasiyan her kisinin hasta olmamasina ragmen her yil yaklasik 8 milyon kisi hastaliga yakalanmakta ve bunlarin da yaklasik 1.7-2 milyonu hayatini kaybetmektedir. Yapilan arastirmalara göre eriskinlerde HIV/AIDS hastaligindan sonra ölüme en fazla yol açan bulasici hastalik tüberküloz yani verem hastaligidir.

Tüberkülozla savas için geçmiste denenmis sanataryum tedavisi (istirahat ve düzenli/yeterli beslenme) gibi yöntemler artik geçerliligini yitirmistir. Zira tüberküloz hastaligi günümüzde mevcut ilaçlar ile tamamen tedavi edilebilmektedir. Iyi tedavi edilmis bir tüberküloz hastasindan korkmak yersizdir. Tüberküloz hastaliginin iyi tedavi edilebilmesinin bütün esasi ise tüberküloz ilaçlarinin düzenli ve kesintisiz olarak kullanilmasidir. Düzenli ve kesintisiz kullanilmadigi durumlarda tüberküloz hastaligina yol açan mikroplar ilaçlara karsi direnç gelistirmekte ve ‘çok ilaca direçli tüberküloz’ hastalarinda oldugu gibi hastalik tedavi edilemez hale gelebilmektedir. Bu nedenle Dünya Saglik Örgütü ‘Dogrudan Gözetimli Tedavi’ yöntemini önermektedir.

Dogrudan gözetimli tedavi; tüm tedavi süresince hastanin ilaçlarinin her dozunun bir görevli ya da hastadan sorumlu kisi tarafindan hastaya içirilmesi ve bu durumun kayit altina alinmasi esasina dayanan bir yöntemdir. Bu yöntemin tüberküloz savasindaki en etkili yöntem oldugu düsünülürse gerçeklestirilmesi için politik ve finansal destek saglanmasi konusunda is basindaki hükümetlere büyük görev düsmektedir.

Amerikan Hastanesi
Gögüs Hastaliklari Bölümü
Prof.Dr. Levent Tabak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası