Genel SağlıkHABERLER

KALP SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN YENİ YILDA 7 ÖNERİ

Uzun ve zinde bir yaşam için kalp sağlığının korunması büyük önem taşıyor.

Yeni yılı bir milat olarak alıp yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hem kalp hem de genel sağlığınızı korumanız mümkün. Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp sağlığını korumak için önerilerini sıraladı.
1. İşe kalp kontrollerinizi yaptırarak başlayın
Yeni yılda özellikle ailesinde kalp hastası olanların, belirli bir yaşın üzerindeki ve daha önce kalp muayenesi yaptırmamış kişilerin kardiyoloji uzmanına başvurması uygun olacaktır. Kişiler EKO ile kalplerinin durumunu ekrandan izleyebilir, Efor testi yaptırarak kalp performanslarını kontrol ettirebilir. Kolesterol, trigliserid ve kan şekeri ölçümlerini mutlaka yaptırılmalıdır. Ayrıca tansiyonun da düzenli olarak ölçtürülmesi gerekir. Bunları her yıl tekrarlayın. Aile geçmişin kalp hastası varsa, kişi şişmansanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysa ve sigara kullanıyorsa bu tetkikleri 30 yaşından itibaren yaptırmalıdır.
2. Sigarayı mutlaka bırakın
Sigaranın zararlı etkisi, kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Sigara kadınlarda, östrojeni parçalayarak erken menopoz riskinin yanında; kalp ve akciğer sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Sigara içen hastaların kalp ameliyatları sonrası iyileşme süreleri de uzamaktadır. Sigara bırakıldığında vücut kendini hızla yenilemeye başlayacaktır.
3. Beslenme düzeninizi değiştirin
Kalp sağlığınız için dengeli ve doğru beslenmenin önemi büyüktür. Kolesterolün belirli bir seviyede tutulması için yağ tüketimine çok dikkat edilmelidir. Hayvansal kaynaklı yağlardan uzak durulmalı, tereyağı dozunda tüketilmeli, ,zeytinyağı, ayçiçek, mısırözü, soya gibi bitkisel yağları tercih edilmelidir. Kırmızı etin tüketimini sınırlandırmalı, et tercihi balık, hindi ve tavuktan yana kullanılmalıdır. Beslenmede, fasulye, mercimek, bezelye gibi kolesterolsüz protein kaynaklarına yer verilmelidir. Yağsız veya az yağlı, süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Konsantre süt, sakatat ve sosis, sucuk, salam gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Düşük kalorili sebze ve meyveler kalp hastalıklarına karşı koruyucu maddeler içerirler. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Beyaz un yerine işlenmemiş buğday unu (kepekli) tercih edilebilir.
4. Yeni yılda bol bol yürüyüş yapın
Yeni yılda hareket alışkanlıkları değiştirilebilir. Asansör yerine merdiven kullanılmalı, yakın yerlere araba ile gitmek yerine yürüyüş tercih edilmelidir. Haftada en az üç kez bir saat yürünmelidir. Soğuk havalarda kalp sağlığı için; evlerdeki koşu bandında ya da büyük alış veriş merkezlerinde tempolu yürüyüş tercih edilebilir.
5. Meditasyon kalbinize iyi gelir
Yeni yılda mümkün olduğunca stresten uzak durulmaya çalışılmalıdır. Kişi her şeyden önce kendisiyle barışık olmalıdır. çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, çabuk çabuk yemek yiyen, sabırsız kişiler (A tipi kişilik) yavaşlamasını bilmelidir. İç huzur ve aile ortamındaki mutluluk kalp sağlığının korunmasına çok etkilidir.
6. İş yaşamınıza dikkat edin
İş ortamının mümkün olduğu kadar keyifli hale gelmesi için; kontrolsüz hırs ve rekabet duygusundan uzak durulmalıdır. Kalp sağlığının korunmasında iş ve çalışma koşulları önemli bir yere sahiptir. Ofis egzersizleri yapılmalı, iş ortamında da hareketsiz yaşamdan uzak kalınmalıdır. İş ortamında sigara içilmesine müsaade edilmemelidir. öğle aralarında sağlıklı beslenilmeli, fast food gıdalardan uzak durulmalı ve zararlı atıştırmalıklar alınmamalıdır.
7. 2014 aşk yılınız olsun
Aşık olmak endorfin hormonu salgılanmasını sağlar ve kalbe iyi gelir. Endorfin, keyif ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı, kalp sağlığı için çok önemlidir. Mutlu yaşayabilmek için sağlıklı bir aşk hayatına ihtiyaç vardır.