Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜLÜSÜNÜZ MESLEGINIZE UYGUN OLSUN

Toplum içinde rahatlikla gülümseyebilmek gerek sosyal statü, gerekse mesleki açidan büyük önem tasiyor. Dis hekimligi artik gülüs seklinin yeniden tasarlanmasina hatta meslege göre sekillenmesine izin veriyor. Atasehir Tip Merkezi'nden Dis Hekimi Alper Çildir, güzel gülüsün kriterlerini ve bu konuda yapilabilecekleri anlatti.

Herkes ideal bir gülüse sahip olmak ister. Peki ideal bir gülüs nedir, nasil olur? Gülüsün insan hayatindaki yeri ve ideal bir gülüs için dis hekimliginin sundugu olanaklarla ilgili görüslerine basvurdugumuz, Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Alper Çildir sunlari söyledi:

“Ideal gülüste kisinin dudak kenarlari simetrik olarak geriye çekilmeli, iki tarafta dudak kenarlari ve disler arasinda kalan karanlik koridorlar esit görünmeli. Üst dudak gülüs sirasinda geriye dogru siyrildigi zaman disle disetinin tam birlestigi noktada durmali ve daha yukari siyrilmamali. Bu kriterlerin tümü gerçeklestiginde tam anlamiyla güzel bir gülüs olur.

Saglikli diseti gülkurusu rengi olmali

Dislerin arasina giren üçgen seklindeki disetlerinin görünümü, gülüs estetigi açisindan büyük önem tasiyor. Gülümseme sirasinda disetinin degil, sadece bu üçgenlerin görünmesi, üst dudagin da dis ile disetinin birlesim yerine kadar siyrilmasi isteniyor. Gülüs esnasinda saglikli disetinin dudaklar altindan ideal miktarda gözükmesine “Kirmizi Estetik”, dislerin ideal pozisyon ve miktarda gözükmesine ise “Beyaz Estetik” deniyor. Ideal bir gülüste kirmizi estetik ile beyaz estetigin birbirini tamamlamasi gerekir.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Alper Çildir, artik dis hekimliginin sundugu olanaklara mükemmel bir gülüs kazanmanin artik daha kolay oldugunu belirterek, yapilan bazi müdahaleler ile ilgili su bilgileri veriyor:

“Dis hekimligi gülüs seklinin yeniden tasarlanmasina hatta meslege göre sekillenmesine olanak taniyor. Eger disetinde fazlalik varsa manikür yapar gibi disetindeki fazlaliklari kesiyoruz. Bu, korkuldugu kadar kanamali bir islem degil. Uygulandiktan bir saat sonra hastalarimiz günlük hayatlarina devam edebiliyorlar. Saglikli diseti; kanamasiz ve gülkurusu pembeliginde olur. Kirmizi estetik için disetleri çok saglikli olmali, disetlerinde iltihap ya da kanama olmamalidir. Ayrica bu islemin uygulanabilmesi için hastamizin büyüme ve gelisiminin tamamlanmis olmasi gerekir.”

Güzel gülüs, sosyal statüye ve meslege göre sekillendirilebiliyor

Güzel bir gülüse sahip olabilmek için en çok kadinlar basvuruyor. Ancak son yillarda erkeklerin oraninda da önemli bir artis var. Yöneticiler, satis temsilcileri ve özellikle moda ile medya sektöründe çalisanlar en çok ilgi gösterenler arasinda sayilabilir. Estetik gülüs tasarimi, önemli kisilerin toplumdaki pozisyonlarini almalarinda, statü belirlemede çok önemli bir etken.

Kisinin meslegine göre gülüs tasarladiklarini belirten Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Alper Çildir sunlari söyledi:

“Dislerinin rengi ile beyaz ve kirmizi estetik uyumu çok kötü olan bir yönetici ya da bir isadami düsünün. Bu kisinin elbette rahat gülüp konusamayacagi için çalisanlarina karsi inandirici ve etkileyici olmasi da beklenemez. Sonuç itibariyle biz, kisinin meslegine göre gülüs tasarliyoruz. Örnegin yönetici kadrosundaki kisilerin dis estetigini planlarken, keser dislerinde daha köseli disleri, köpek dislerinde ise daha sivri disleri tercih ediyoruz. Bu sayede kisilerin daha otoriter bir görünüme sahip olmasini saglamis oluyoruz. Yuvarlak hatli veya bombeli dislere sahip olan kisilerin ya da konusma sirasinda disleri görünmeyen kisilerin otorite kurmalari biraz daha zor oluyor. Satis temsilcileri ve hizmet sektöründe çalisan kisilerde ise genellikle yuvarlak hatli ve genis disler seçiyoruz. Bu kisilerde dis rengi olarak da beyaz tonlari tercih ediyoruz. “
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası