Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜLÜSÜNÜZ MESLEGINIZE UYGUN OLSUN

Toplum içinde rahatlikla gülümseyebilmek gerek sosyal statü, gerekse mesleki açidan büyük önem tasiyor. Dis hekimligi artik gülüs seklinin yeniden tasarlanmasina hatta meslege göre sekillenmesine izin veriyor. Atasehir Tip Merkezi'nden Dis Hekimi Alper Çildir, güzel gülüsün kriterlerini ve bu konuda yapilabilecekleri anlatti.

Herkes ideal bir gülüse sahip olmak ister. Peki ideal bir gülüs nedir, nasil olur? Gülüsün insan hayatindaki yeri ve ideal bir gülüs için dis hekimliginin sundugu olanaklarla ilgili görüslerine basvurdugumuz, Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Alper Çildir sunlari söyledi:

“Ideal gülüste kisinin dudak kenarlari simetrik olarak geriye çekilmeli, iki tarafta dudak kenarlari ve disler arasinda kalan karanlik koridorlar esit görünmeli. Üst dudak gülüs sirasinda geriye dogru siyrildigi zaman disle disetinin tam birlestigi noktada durmali ve daha yukari siyrilmamali. Bu kriterlerin tümü gerçeklestiginde tam anlamiyla güzel bir gülüs olur.

Saglikli diseti gülkurusu rengi olmali

Dislerin arasina giren üçgen seklindeki disetlerinin görünümü, gülüs estetigi açisindan büyük önem tasiyor. Gülümseme sirasinda disetinin degil, sadece bu üçgenlerin görünmesi, üst dudagin da dis ile disetinin birlesim yerine kadar siyrilmasi isteniyor. Gülüs esnasinda saglikli disetinin dudaklar altindan ideal miktarda gözükmesine “Kirmizi Estetik”, dislerin ideal pozisyon ve miktarda gözükmesine ise “Beyaz Estetik” deniyor. Ideal bir gülüste kirmizi estetik ile beyaz estetigin birbirini tamamlamasi gerekir.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Alper Çildir, artik dis hekimliginin sundugu olanaklara mükemmel bir gülüs kazanmanin artik daha kolay oldugunu belirterek, yapilan bazi müdahaleler ile ilgili su bilgileri veriyor:

“Dis hekimligi gülüs seklinin yeniden tasarlanmasina hatta meslege göre sekillenmesine olanak taniyor. Eger disetinde fazlalik varsa manikür yapar gibi disetindeki fazlaliklari kesiyoruz. Bu, korkuldugu kadar kanamali bir islem degil. Uygulandiktan bir saat sonra hastalarimiz günlük hayatlarina devam edebiliyorlar. Saglikli diseti; kanamasiz ve gülkurusu pembeliginde olur. Kirmizi estetik için disetleri çok saglikli olmali, disetlerinde iltihap ya da kanama olmamalidir. Ayrica bu islemin uygulanabilmesi için hastamizin büyüme ve gelisiminin tamamlanmis olmasi gerekir.”

Güzel gülüs, sosyal statüye ve meslege göre sekillendirilebiliyor

Güzel bir gülüse sahip olabilmek için en çok kadinlar basvuruyor. Ancak son yillarda erkeklerin oraninda da önemli bir artis var. Yöneticiler, satis temsilcileri ve özellikle moda ile medya sektöründe çalisanlar en çok ilgi gösterenler arasinda sayilabilir. Estetik gülüs tasarimi, önemli kisilerin toplumdaki pozisyonlarini almalarinda, statü belirlemede çok önemli bir etken.

Kisinin meslegine göre gülüs tasarladiklarini belirten Anadolu Saglik Merkezi’nden Dis Hekimi Alper Çildir sunlari söyledi:

“Dislerinin rengi ile beyaz ve kirmizi estetik uyumu çok kötü olan bir yönetici ya da bir isadami düsünün. Bu kisinin elbette rahat gülüp konusamayacagi için çalisanlarina karsi inandirici ve etkileyici olmasi da beklenemez. Sonuç itibariyle biz, kisinin meslegine göre gülüs tasarliyoruz. Örnegin yönetici kadrosundaki kisilerin dis estetigini planlarken, keser dislerinde daha köseli disleri, köpek dislerinde ise daha sivri disleri tercih ediyoruz. Bu sayede kisilerin daha otoriter bir görünüme sahip olmasini saglamis oluyoruz. Yuvarlak hatli veya bombeli dislere sahip olan kisilerin ya da konusma sirasinda disleri görünmeyen kisilerin otorite kurmalari biraz daha zor oluyor. Satis temsilcileri ve hizmet sektöründe çalisan kisilerde ise genellikle yuvarlak hatli ve genis disler seçiyoruz. Bu kisilerde dis rengi olarak da beyaz tonlari tercih ediyoruz. “
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası