Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALIN BAGIRSAK KANSERLERI KANSER ÖLÜMLERI ARASINDA IKINCI SIRADA

Kalin bagirsak ya da kolon kanserleri en sik görülen kanserlerdendir. Gelismis ülkelerde kanser ölümleri arasinda ikinci sirada bulunmaktadir. Ömür boyunca kolon kanserine yakalanma riski yaklasik yüzde 6 civarinda olup, ailesinde benzeri hikayesi olanlarda bu risk 3 misli artmaktadir. Genellikle 50 yasinda sonra kadin ve erkeklerde esit miktarda görülür ve bu risk ilerleyen yaslarda artar. Daha ender olarak özellikle aileden yatkinligi olanlarda daha erken yaslarda da görülebilmektedir.

Erken tani ile tamamen önlenebilir ya da tedavi edilebilir olmasi nedeni ile 50 yas üstü tüm kisilerde ya da ailesinde kolon kanseri olan sahislarda daha erken olarak tarama amaçli testler önerilmektedir.

KALIN BAGIRSAK KANSERI NASIL OLUSUR?

En sik olarak poliplerin yillar içinde büyüyerek kansere dönüsmesi ile olusur. Özellikle kronik enflamasyonu olanlarda polip olmadan da düz zeminde gelisebilir. Kanser olmayan öncülerden, kansere dönüs genellikle yillar süren bir gelisimdir.

KALIN BAGIRSAK KANSERI TARAMA TESTLERI ILE ÖNLENEBILIR MI?

Sik rastlanan, geç kalinirsa ciddi sonuçlari olan bir kanser olmasina karsin, kolon kanseri tarama testleri sayesinde önlenebilir ya da tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Kanser taramalarinin iki ana amaci vardir. Birinci amaci kanser gelismesini önlemek olup, polipleri ya da düz lezyonlari henüz kansere dönmeden yakalayip ortadan kaldirmaktir.

Ikincil hedef olarak ise, eger kanser olusmus ise kanserin erken evresinde, henüz metastaz yapmadan yakalayip, cerrahi olarak ortadan kaldirmak amaçlanmaktadir. Erken yakalanan kanserlerde cerrahi sonrasi tamamen kanserden kurtulma ihtimali yüzde 85 seviyesindedir.

KALIN BAGIRSAK KANSER TARAMASI KIMLERE YAPILMALI

50 yasin üzerinde kadin ve erkekler.

Birinci derecede akrabasinda (anne-baba-kardes-çocuk) kalin bagirsak kanseri ve polibi olanlar. Bu kisilerde akrabada bu durumun tespit edilme yasindan on sene önce tarama baslanir.

Kendi geçmisinde kolon polibi ya da kanseri olanlar.

Ailesinde rahim, yumurtalik, meme gibi degisik tipte kanserleri olanlar.

Kendi geçmislerinde inflamatuvar barsak hastaligi olanlar.

Bagirsak hareket düzeninde diski çapi, kivami ya da içinde kan görülmesi gibi degisiklik olanlar.

KALIN BAGIRSAK KANSERINI ÖNLEMEDE KULLANILAN TESTLER NELERDIR:

Diskida gizli kan bakilmasi: Testin amaci diskida gözle farkedilmeyen az miktardaki kanin arastirilmasidir. Diski özel bir kagida konup laboratuvarda incelenir. Her sene yapilmalidir. Kolay ve ucuz bir test olmakla birlikte, kanserler devamli kanayan lezyonlar olmadigi için duyarliligi düsüktür. Duyarliligin arttirilmasi için üç kez üst üste yapilmasi tavsiye edilir.

Sigmoidoskopi : Ucunda kamera olan bir hortumla bagirsagin son 40-50 cm lik kismi incelenir. Daha çok kanser riski düsük genç hastalarda önerilir. Eger polip bulunursa üst kisimlarin da izlenmesi gerekir.

Kolonoskopi : Yine endoskopik olarak kalin bagirsagin tamaminin incelenmesidir. Islemden bir gün önce bagirsak temizligi gerektirir. Sedasyon ile yapilmasi islemle ilgili agri ve stress yasanmasini engeller. Islem sirasinda polip tarzi ileride kansere yol açabilecek lezyon görülürse kesilir. Süpheli lezyonlardan parça alinarak patoljik tani konmasina yardimci olur. Herseyin normal oldugu durumlarda on senede bir, risk tasiyan hastalarda daha kisa araliklarla tekrarlanir. Testler içinde en fazla girisimsel olan test olmakla birlikte en fazla bilgi veren ve tedavi imkani saglayan tek testtir. Tecrübeli ve iyi ellerde komplikasyon riski binde birin altindadir.

Sanal Kolonoskopi : Kalin bagirsagin tomografi yardimi ile incelenmesidir. Kolonoskopiye üstünlügü kalin bagirsak disi dokularin da incelenmesine olanak vermesidir. Ancak 1 cm den küçük lezyonlarin atlanmasi ihtimali, polipektomi yada biopsi yapilmasinin mümkün olmamasi ve radyasyon alinmasi gibi dezavantajlari vardir. Kolonoskopi yapilmasinin sakincali oldugu yada kolonoskopi yaptirmak istemeyenlerde tercih edilir.

Kolon grafisi : Kalin bagirsak içine baryum verilerek incelenmesi yöntemidir. Artik sanal kolonoskopinin ve kolonoskopinin yapilamadigi yada bulunmadigi merkezlerde uygulanmaktadir. Biopsi yada polipektomi yapilamamsi dezavantajidir.

KOLON KANSERININ BELIRTILERI:

Kolon polipleri genellikle bir bulgu vermez. Kolon kanserleri de erken dönemlerinde bulgu vermeyebilir ya da çok fazla sikayete yol açmayip gözden kaçabilir.

Kanama, diski geçis yollarinin tikanmasi, kilo kaybi ve anemi gelismesi genellikle ilerlemis hastaligin belirtisidir. Olasilikla öncelikli bi tanisal islem ve devaminda daha degisik tedavi yöntemlerini gerektirir.

Erken tani ile kolon kanserinin tamamen tedavi imkani oldukça yüksektir. Çogu kez kolonoskopi sirasinda ya da göreceli olarak çok büyük olmayan bir operasyonla tamamen tedvi edilme imkani vardir. Tanisinda erken teshisin önemli oldugu kanserlerdendir.

VKV Amerikan Hastanesi
Gastroentereloji Bölüm Sefi
Dr. Kasim Kazbay
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası