Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


LIDERLER KRIZI NASIL ATLATIR?

Ülkede liderler Türkiye’nin küresel ekonomik krizden nasil en az zararla siyrilabilecegini hesaplarken, VKV Amerikan Hastanesi uzmanlari da seçim telasi, küresel ekonomik kriz derken oldukça yorulan ve yipranan siyasi parti liderleri ve çalisanlari için

‘saglikli yasam’ önerileri getiriyor.

Psikiyatri ve Psikoloji Bölümü’nden

Uzman Psikolog Asli Akkan; ‘stres yönetimi’ ile ilgili bilgileri paylasirken;

Diyet ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik ise

‘saglikli beslenme’ konusunda liderleri aydinlatiyor.

VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri ve Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Asli Akkan, yogun bir çalisma temposunda olan kisiler ve özellikle parti liderlerinin asiri stres altina girebileceklerini belirtiyor.

Liderlerin, gündemin bu kadar yogun oldugu bir dönemde çok fazla yorulmakla beraber; yogun baski altinda kalabileceklerini ifade eden Uzman Psikolog Asli Akkan bu kisilerin, stresi azaltmak için öncelikle liderlik özelliklerinin farkina varmalari gerektigini vurguluyor. Ideal anlamdaki bir lideri; ‘bilgi birikimi ve donanimina sahip, duygu ve davranislarini denetleyebilen, mütevazi, elestirilere açik, isleri delege edebilen, ekibine saygili ve onlarin gelisimlerine son derece önem veren’ bir kisi olarak tanimlayan Uzman Psikolog Asli Akkan, bu özelliklere uyum gösteren liderlerin, omuzlarinda tasidiklari yükün büyük bir kisminin kalkacagini söylüyor.

VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri ve Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Asli Akkan; stres ile bas edebilme konusunda fayda saglayacak ikinci bir etmen olarak, fizyolojik ihtiyaçlarin yerine getirilmesi gerektigine dikkat çekiyor. Uzman Psikolog Asli Akkan, bir uzman tarafindan ögretilecek gevseme tekniklerinin uygulanmasi ile yürüyüs, kosu, yüzme ve yoga gibi egzersizlerin düzenli olarak yapilmasini öneriyor. Bireylerin stres nedeni ile belli bir oranda tükenmislik hissi yasamalari ile tüm hayati etkileyecek düzeyde bikkinlik, bitkinlik ve tükenmislik hissedilmesinin farkli oldugunu ifade eden Uzman Psikolog Asli Akkan, tükenmislik hissine yönelik belirtileri söyle siraliyor:

Stresin, sagligi ciddi bir ölçüde etkiledigini hissetmek

Yasanan sikintilarin hiçbir zaman ve hiçbir kosulda iyiye gitmeyecegini hissetmek

Depresif, isteksiz, mutsuz ve aglamakli hissetmek

Yogun istah kaybi yasamak

Yogun uyku düzensizlikleri yasamak

Yogun gerginlik ve kaygi hali hissetmek

VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri ve Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Asli Akkan; bu tür belirtileri yasayan liderlerin ve/veya yakinlarinin bir uzmandan yardim almalarinin yasam kalitelerinin devami açisindan önemli oldugunu belirtiyor.

VKV Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, yogun çalisma temposu içinde olan liderlerin, hem fiziksel hem de zihinsel faaliyetlerini saglikli bir sekilde yürütebilmeleri için beslenme sekilleri ile besin tercihlerine özen göstermeleri gerektigini dile getiriyor.

Besinlerin hafiza, zeka ve konsantrasyon gücü üzerinde çok önemli etkileri oldugunu açiklayan Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, gün içerisinde yeterli kaloriyi dogru kaynaklardan almanin önemli oldugunu belirtiyor. Dogru besin kaynaklari konusuna açiklama getiren Diyetisyen Zuhal Güler Çelik su bilgileri paylasiyor:

“Enerji kaynagi olarak besinler, dogru sekeri içermelidir..Vitamin ve mineraller açisindan zengin olan taze ve kuru meyveler ile taze meyve sulari; dogru yag asitlerini içermeleri sebebi ile de findik, ceviz gibi kabuklu yemislerin tercih edilmesi gereklidir. Hafiza kullanimi açisindan bazi besin kaynaklarinin digerlerine göre önemi çok daha fazladir. Kuru baklagiller, kirmizi et, ayçekirdegi, balik, yogurt, süt, peynir, yesil yaprakli sebzeler, tavuk, hindi, yerfistigi, muz, kavun, domates, yumurta, kavun, enginar ve kabuklu tahillardan yapilan yiyecekler, B vitamini açisindan zengin olup; bu besinlerin beyindeki önemli reaksiyonlarin gerçeklestirilmesindeki payi çok önemlidir. Beyin için enerji üretimine büyük katkisi olan B vitamininin eksikligi; yorgunluk ile hafiza ve zekâ performansinda düsüse neden olmaktadir. Beynin ihtiyaci olan B vitaminleri yeteri miktarda alinmadigi takdirde; ögrenme, hafiza gücü, konsantrasyon, hizli ve yaratici düsünme ile sözel yeteneklerde akicilik-uyaniklik gibi zihinsel fonksiyonlarda yetersizlikler hissedilmektedir.”

Beynin beslenmesi için demirin de hayati bir önem tasidigini açiklayan VKV Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, demirin temel enerji kaynaklarindan biri oldugunu ifade ediyor. Beyne oksijen tasinabilmesi için demire ihtiyaç oldugunun altini çizen Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, liderlerin besin seçiminde, demir içeren yiyeceklerin mutlaka bulunmasi gerektigini vurguluyor. Kirmizi et, yumurta, kuru meyveler, pekmez ve kuru baklagillerin günlük beslenme içerisinde yer almasi gerektigini söyleyen Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, beynin etkin ve verimli kullanilmasinda C ve E vitaminlerinin katkisina da dikkat çekiyor. Vitaminler için yeterli miktarda meyve ve sebze tüketilmesinin önemi üzerinde duran Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, zihinsel faaliyetleri kuvvetlendirmesi sebebi ile günlük beslenme içerisinde ‘Omega 3’ açisindan zengin olan somon, sardalya ve uskumru gibi balik türleri ile ceviz ve bademin tüketilmesini öneriyor.

VKV Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, az ögünlü çok besin tüketiminin; yemek sonrasi asiri yorgunluk hissi ile zihinsel aktivitelerde düsmeye; uzun süre aç kalmanin da hipoglisemiye (kan sekerinde düsme) neden olmasi sebebi ile az miktarda ve sik besin tüketimini öneriyor. Fazla miktarda kafein almanin stresi artirdigina dikkat çeken Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, liderleri günlük kahve tüketiminin iki fincani geçmemesi ve asiri miktarda çay tüketilmemesi gerektigi konusunda uyariyor. Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, gün içerisinde 1.5-2.5 Lt arasinda su tüketiminin faydali oldugunu belirtiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası