Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖRME YA DA KONUSMA BOZUKLUGUNUZ MU VAR? O HALDE BIR DAMAR HASTALIGINIZ OLABILIR!

“Önemsemedigimiz bazi sikayetlerin damar hastaliklarindan ileri gelebilecegini hiç düsündünüz mü? Yürürken ortaya çikan, dinlenmeye geçen ya da dinlenme halinde ortaya çikan bacak agrilari, kisacik bir an için yasanan görme ve konusma bozukluklarinin önemli hastaliklarin belirtileri olabilecegini unutmayin!”

VKV Amerikan Hastanesi Damar Cerrahisi Bölümü Sefi Dr. Cihangir Çelik, arteryal (atardamar) - venöz (toplardamar) sistemini kapsayan hastaliklar konusundaki sorularimizi yanitladi:

Toplardamar hastaliklarindan söz eder misiniz?

Kani vücüdun çesitli yerlerinden kalbe tasiyan damarlara toplardamar veya ven diyoruz. Toplardamarlarin en çok belirti veren hastaliklari bacak damarlarinda görülür. Bacak toplardamarlari yüzeysel ve derin olmak üzere iki gruba ayrilir. Yüzeysel damarlardaki bozukluklar varis veya belirgin kilcal damar olusmasiyla kendini gösterir. Ayrica agri ve özellikle ayakta uzun süre kalindiginda sisme olabilir. Derin damar yetmezliginde de agri ve sisme olabilir.

Atardamar hastaliklarinin belirtileri nelerdir?

Atardamarlarin en sik görülen hastaligi "ateroskleroz" dedigimiz ve halk arasinda damar sertligi olarak bilinen daralma ve tikanmalardir. Tutulan sisteme göre semptomlar degisir. Örnegin kalbe giden damarlarda daralma veya tikanma varsa gögüs agrisi olabilir. Beyin damarlari tutulmussa geçici veya kalici felçler olusur. Geçici görme bozukluguyla konusma zorlugu olabilir. Böbrek damarlari tutulmus ise hipertansiyon veya böbrek yetmezligi de olabilir. En sik tutulan damar gruplarindan birisi de bacak damarlaridir. Semptom olarak yürümeyle gelen ve dinlenmeyle geçen "kladikasyon" dedigimiz bacaklarda agri ve erken yorulma olabilir. Tutulum arttikça yürüme uzunlugu azalir. Dinlenirken olan agrilar çok daha ciddi tikanikliklarin oldugunu gösterir. Ayakta iyilesmeyen yara dolasim yetmezliginin bir belirtisi olabilir.

Fonksiyonel bozuklugun yani sira estetik olarak da sorunlar yaratan varisten söz edebilir misiniz?

Varis yüzeysel toplardamar sisteminin en sik görülen hastaligidir. Genel olarak damar duvarindaki zayiflik nedeniyle kanin tek yönlü gitmesini saglayan kapakçiklarin iyi kapanmamasindan olusur. Kadinlarda erkeklere oranla daha sik görülür. Hamilelerde ve hormon kullanan kisilerde varisin görülebilme orani artabilir. Varis bir venöz yetmezlik bulgusudur.

Tabii ki varis olmadan da venöz yetmezlik olabilir.

Varisin belirtileri nelerdir?

Varis genislemis kivrimli belirgin damar olarak görülür. Görüntü disinda ayak bileginde sisme, agri, kasinti olabilir. Ileri devrelerde deride sertlesme ve ülserler olusabilir.

Varis tedavisi nasil yapilir?

Konservatif ve invazif tedavi yöntemleri vardir. Konservatif tedavide kompresyon, bacaklarin kalpten yukariya yükseltilmesi ve kilo verme en önemli yöntemlerdir. Ayrica uzun zaman hareketsiz kalma ve ayakta durma önlenmelidir. Kadin hormonlarinin çok gerekli degilse kullanilmamasi önerilir. Invazif yöntemlerde damar içine ilaç verme ve varise sebep olan yüzeysel damarlari ameliyatla çikarmak seklinde özetleyebiliriz. Biz ameliyati "Mikro Invazif Trivex" yöntemiyle yapiyoruz. Hem görüntü açisindan hem de fonksiyonel açidan sonuçlar oldukça iyi. Hastanede yatmaya gerek kalmadan ayni gün taburcu olunabiliyor.

Ameliyata ragmen varis tekrarlar mi?

Bozukluk sadece yüzeysel damarlarda ise ve ameliyat uygun sekilde yapilirsa 10 yilda yüzde 10-15 hastada tekrarlama olabilir.

Halk arasinda damarlarin balonlasmasi diye bilinen ve ölümlere yol açan anevrizma nedir?

Halk arasinda damarlarin balonlasmasi diye bilinen hastaliga tipta Anevrizma diyoruz. En sik görülen ve en tehlikeli olanlari böbrek arterlerinin altindaki aortada olusanidir. Özellikle 5 cm.’den büyük olanlarda rüptüze olma olasiligi vardir. Çap büyüdükçe risk artar. Serbest rüptüze olanlarda genellikle hastaneye yetisilemez, karin duvarina açilanlar bir süre basinçla kontrol edilir. Bu hastalar hastaneye yetisirse yüzde 50 si kurtulabilir.

Atardamar hastaliklarindan da kisaca söz edebilir miyiz?

Atardamar (arter) hastaliklari daha çok 50 yasin üstündeki erkek ve kadinlarda görülür. Yas ilerledikçe görülme sikligi artar. Hipertansiyon, sigara, diyabet, obezite, yüksek kolesterol ve aile hikayesi önemli riskli faktörlerdendir. Damarlarda darlik olup olmadigi hastanin hikayesinden, fizik muayane ve ultrasonla büyük bir olasililkla ortaya konulabilir. Tutulan sisteme göre tedavi alternatifleri önerilerek hastalarin büyük problemleri önlenebilir. Örnegin beyine giden damarlarda ciddi darlik varsa ameliyatla felç olma riski büyük ölçüde azaltilabilir. Diyabette damar hastaliginin yaninda his kaybi da oldugu için yaralanmalari bazen farkina varilmaz. Bu tür hastaliklarin vakit kaybetmeden damar cerrahisine görünmeleri uygun olur.

VKV Amerikan Hastanesi
Damar Cerrahisi Bölüm Sefi
Dr. Cihangir Çelik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası