Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TETRA PAK: OSTEOPOROZ YAYGIN AMA ÖNLENEBILIR

Tetra Pak ve Uluslararasi Osteoporoz Vakfi, 20 Ekim Dünya Osteoporoz günü nedeniyle hastaligin tüm dünyada hizla arttigina dikkat çekti. 2050 yilinda osteoporoz nedeniyle olusan kalça kiriklarinin sayisinin dört kat artarak 6 milyona ulasmasi bekleniyor. Osteoporozdan (kemik erimesi hastaligi) korunmak için dengeli beslenmek ve hayatin her döneminde yeterli miktarda süt içmek sart. Tetra Pak, Türkiye’de de osteoporoza karsi aktif bir çalisma içinde. Kurulus, 2007 yilinda baslayan “Osteoporozdan Korunmak Için... Saglik Için.. Saglikli Süt Için...” kampanyasi çerçevesinde Osteoporozla ilgili tüm bilgilerin yer aldigi www.osteoporozdankorunun.com sitesini faaliyete geçirdi.

Uluslararasi Osteoporoz Vakfi ve sivi gida isleme ve ambalajlama sektörünün lider kurulusu Tetra Pak, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’nde, tüm dünyada hastaligin hizla arttigina dikkat çekti. Uluslararasi Osteoporoz Vakfi, dünya çapinda yasanan osteoporoza bagli kalça kirigi vakalarinin sayisinin 2050 yilina kadar dört kat artarak 1 milyon 500 binden 6 milyona yükselmesinin beklendigini açikladi. Istatistiklere göre sadece Avrupa, Amerika Birlesik Devletleri ve Japonya’da 75 milyon insan osteoporoz riski altinda yasiyor. 50 yas üzeri her üç kadindan ve her bes erkekten biri kalça kirigi ile karsi karsiya kaliyor.

Bir yandan dünya nüfusu artip yasam süresi uzarken, diger taraftan nüfusun yaslanmasi osteoporozun artmasinda etkili oluyor. Dünya osteoporoz haritasinda ise hastaligin gelismis ve gelismekte olan ülkelerde ayni hizla arttigi görülüyor.

Yeterli kalsiyum alimi osteoporozun önlenmesinde etkili

Yapilan arastirmalar saglikli yasam ve beslenme aliskanliklarinin, kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri tüketiminin kemik sagliginin korunmasinda ve osteoporozdan önlenmesinde etkili oldugunu ortaya koyuyor. Kalsiyum ve D vitamini takviyesi yetiskin kadin ve erkeklerde kemik kaybi ve kirik oranlarinin azalmasini sagliyor.

Avustralya’da yapilan bir arastirmada, normal gelisim içindeki bir grup erkek çocuga yeterli kalsiyum aliminin yani sira kalsiyum takviyesi ve ek egzersizler saglandi. Çalisma sonucunda çocuklarin kemiklerindeki kalsiyum içeriginin yüzde 2- 3 oraninda arttigi gözlendi. Çocuklarin zayif kemiklerinde yüzde 10 oraninda gelisme saglanmasi, yetiskinlik döneminde osteoporoza bagli kiriklarin yüzde 50 oraninda azalmasini saglayabiliyor.

Osteoporoz kemiklerden kalsiyum kaybinin artmasi, kemik mineral yogunlugunun azalmasi sonucunda kemiklerin kolaylikla kirilmasi seklinde tanisi konulabilen metabolik bir kemik hastaligi. Sinsice ilerleyen hastalik, çogunlukla ilk kemik kirigina kadar fark edilmiyor.

www.osteoporozdankorunun.com faaliyete geçti

Tetra Pak, Türkiye’de de osteoporoza karsi aktif bir mücadele sürdürüyor. Son olarak 2007 yilinda Tetra Pak, Saglik Bakanligi, Hacettepe Üniversitesi, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Dernegi ve Osteoporozdan Korunma ve Osteoporozlular Dayanisma Dernegi tarafindan baslatilan “Osteoporozdan Korunmak Için… Saglik Için… Saglikli Süt Için!” kampanyasi çerçevesinde www.osteoporozdankorunun.com sitesini olusturdu. Osteoporoz hakkinda tüm merak edilenlerin yer aldigi site, 20 Ekim 2008 Dünya Osteoporoz gününde faaliyete geçti. Kampanya, “Saglikta Sosyal Sorumluluk Ödülleri”nde en büyük ödülün sahibi olmustu.

www.osteoporozdankorunun.com sitesinde özellikle, osteoporozdan korunmak için her gün iki bardak saglikli ambalajda süt tüketilmesi gerektigine dikkat çekiliyor. Web sitesi, osteoporoz ve osteoporozdan korunma yollari hakkinda bilgi veren bir saglikli yasam rehberi özelligi tasiyor. Bu konuda tüm merak edilenlere cevap veren sitede, osteoporoz, süt tüketimi, dengeli beslenme ve fiziksel aktivite ile ilgili dogru bilinen yanlislar ve yanlis bilinen dogrular ögrenilebiliyor.

Osteoporozdan korunmak için her gün mutlaka 2 bardak saglikli süt!

Osteoporozdan korunmak için özellikle çocukluktan itibaren saglikli beslenmek, kalsiyum açisindan zengin olan süt ve süt ürünlerini yeterli miktarda tüketmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gerekiyor. Çocukluk döneminden itibaren süt içmeyi aliskanlik haline getirerek, günde 2 bardak süt içmek bu hastaliga yakalanma olasiligini azaltiyor. Yetiskin bireylerin her gün 2 su bardagi, çocuk, ergen dönemi gençler, gebe, emzikli ve menopoz sonrasi kadinlarin ise 2-4 su bardagi süt içmeleri gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası