Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ispanyol gazeteciler, Saglik Melekleri’nin konugu

Novartis ve Türk Kadinlar Birligi’nin sosyal sorumluluk projesi Saglik Melekleri, Ispanyol basininin gündeminde. Ispanyol gazeteciler Saglik Melekleri’nin Pendik egitim toplantisini izledi.

Saglik alaninda bir dünya lideri olan ve yenilikçi anlayisi ile insan sagligi için çalisan Novartis’in, Türkiye’nin en saygin sivil toplum kuruluslarindan Türk Kadinlar Birligi (TKB) ile birlikte gerçeklestirdigi “Saglik Melekleri” projesi devam ediyor. Kadinlarin yogun ilgi gösterdigi Saglik Melekleri toplantisi 13 Ekim’de Pendik Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçeklestirildi. Toplantinin her zamankinden farki ise, Saglik Melekleri projesini izlemek için Ispanya’dan gelen gazeteci konuklardi. Novartis Ispanya ve Novartis Türkiye’nin davetlisi olarak Istanbul’a gelen 21 gazeteci, örnek bir sosyal sorumluluk projesi olarak Pendik’te gerçeklestirilen egitim toplantisina katildilar. Hipertansiyon konulu egitimi Yeditepe Üniversitesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Muzaffer Degertekin verdi. Toplantinin ardindan katilimcilarla sohbet eden Ispanyol basin mensuplari Saglik Melekleri Projesi hakkinda Novartis ve TKB yetkililerinden de bilgi aldilar.

“Saglik Melekleri”, herbir kadinin ailesi ve toplum için birer “saglik melegi” olmasi fikrinden yola çikarak Türkiye çapinda kadinlara kronik hastaliklar konusunda saglik egitimi vermeyi amaçliyor. Proje kapsaminda, 2007 yili boyunca 26 ilde gerçeklestirilen toplantilarda ülkemizin çesitli illerinde yaklasik 4000 kadina hipertansiyon, diyabet, kolesterol, astim, KOAH gibi kronik hastaliklar konusunda egitimler verildi. Projenin bundan sonraki etaplarinda ise Meme Kanseri gibi önemli hastaliklar ile ilgili egitimler verilmeye devam edilecek.Toplantilarda uzman doktorlar, dünyanin bir numarali saglik sorunu olarak kabul edilen kronik hastaliklarla ilgili bilgilendirmenin yanisira aileler için koruyucu yöntemler, yasam biçimleriyle ilgili öneriler veriyorlar. Kronik hastaliklarin tedavisinde basari, hastaliklari kontrol altinda tutabilmek, verilen tedaviye uyum saglamak ve hekimin öngördügü sekilde tedaviye devam etmekle mümkün oluyor. Kadinlari bu konularda bilinçlendiren toplantilar, daha saglikli yeni nesiller yetistirilmesini amaçliyor.

Güldem Berkman: “Projeden somut sonuçlar aliyoruz.”

Proje hakkinda konusan Novartis Türkiye Ülke Baskani ve Ilaç Sektörü Genel Müdürü Güldem Berkman, Novartis’in tüm dünyada, gelecegin saglik ihtiyaçlarini da öngörerek yenilikçi tedavilerle insanliga hizmet ettigini belirtti. Insan sagligini tehdit eden kronik hastaliklarin gelecek yillarda daha da yaygin hale gelecegini belirterek, Saglik Melekleri projesinin toplumun bu alanda bilinçlendirilmesi ve saglikli nesiller yetismesi için kritik önem tasidigini ifade etti. Berkman, bugüne kadar egitim toplantilarina katilan 4 bin katilimci arasinda yapilan anketin sonuçlarinin, egitim toplantilarina katilanlarin daha sonra sagliklari ile yakindan ilgilendigini ortaya koydugunu söyledi. Proje kapsaminda verilen egitimler sonucunda bugüne dek hastaligini bilmeyen pek çok kadinin hekime basvurdugunu vurgulayan Berkman, çok sayida katilimcinin bu sayede hastaliklarinin teshis edildigine ve tedavilerine baslandigina dikkat çekti.

Kanser gelecek 10 yilda yüzde 50 artacak

Novartis Ispanya Is Gelistirme ve Ruhsatlandirma Direktörü Mercedes Echauri de toplantida yaptigi konusmada gelismekte olan ülkelerde kronik hastaliklarin önemli bir saglik problemi haline geldigini ve bu alanda Novartis’in, hastalarin tedaviye ulasmasini saglayacak sosyal sorumluluk projeleri yürüttügünü, hekim, eczaci ve hastalara yönelik egitim programlari gelistirdigini belirtti. Echauri, gelismekte olan ülkelerde sürekli ekonomik büyüme, yasam kosullari ve saglik ihtiyaçlarinin yeterince karsilanamamasi nedeniyle kronik hastaliklarin artis gösterdigine de dikkat çekti. Echauri, Dünya Saglik Örgütü verilerine dayanarak konuyla ilgili ilginç rakamlar aktardi: Tüm dünyada 2020’ye kadar kansere yakalananlarin orani yüzde 50 artacak, gelismekte olan ülkelerde bu oran daha da yüksek gözlemlenecek. Dünya çapinda sigara içenlerin yüzde 50’si gelismekte olan ülkelerde yasiyor. Bu oran giderek yükselecek. Obezite dünyanin en büyük halk sagligi problemi. Dünyadaki hipertansiyon hastalarinin yüzde 75’i gelismekte olan ülkelerde. Tüm gelismekte olan ülkelerde yaslanan nüfus giderek artiyor.

Echauri, bu durum karsisinda Novartis’in tüm dünyada yenilikçi ilaç yatirimlarina devam ettigini, bunun yanisira gelismekte olan ülkelerde hastalarin ilaca ulasimini kolaylastirmak ve tedavi ihtiyacini karsilamak üzere sosyal sorumluluk programlarina araliksiz devam ettigini belirtti.

TKB Genel Baskani Av. Sema Kendirci de yaptigi konusmada TKB’nin kurulusundan bu yana ilk sirada yer alan gündem konusunun kadin ve çocuk sagligi oldugunu söyledi. Kendirci, Novartis ile yaptiklari isbirliginin saglik alaninda bilgiyi kadinin ayagina götürmek ve bunu ülke çapinda yayginlastirmak hedefi tasimasi açisindan çok önemli olduguna dikkat çekti. “Kadin saglik konusunda bilgilendikçe, daha saglikli nesiller yetisecektir” diyen Kendirci, “Böylece gelecekte daha saglikli bir toplum için önemli bir adim atmis oluyoruz” dedi. Kendirci, kadin ve saglik konusunda halen yapilacak çok sey olduguna dikkat çekerek, Novartis ve TKB’nin Saglik Melekleri projesiyle ülkenin daha çok noktasinda daha fazla kadina ulasmak için kararlilik içinde oldugunu söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası