Genel SağlıkHABERLER

HANIMLAR DİKKAT! HUZURSUZ BACAK HASTALIĞI EN ÇOK ORTA YAŞ GRUBU KADINLARI ETKİLİYOR

Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, “Huzursuz bacak sendromunun vücuda etkileri ve tedavisi” hakkında bilgi verdi.

Huzursuz bacak hastalığı, 1940’lı yıllardan sonra tanımlanabilmiş bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalananlar, istirahatta iken bacaklarını hareket ettirmek için dayanılmaz bir istek duyarlar ve bu hastalar sadece bacaklarını oynatmakla geçen tanımlanması güç olan bir rahatsızlık duyarlar.

Huzursuz bacak hastalığının bulguları, gününü hareketsiz bir şekilde oturarak geçiren bir kişi için bütün gün sürebilir veya bulgular akşamın geç saatlerinde olabilir. Akşamın geç saatlerinde ortaya çıkan yakınmalar uykuya dalma güçlüğüne neden olabilir. Gebelik, üre ve cerrahi operasyonlar bu hastalığın görülmesini artırırlar.

Uykunun da düşmanıdır

Huzursuz bacak hastalığının toplumun %5’ini etkilediği tahmin edilmektedir. Bir çalışmada orta yaş grubu bayanlarda en sık görüldüğünü ortaya konulmuştur.

Huzursuz bacak hastalığı olan hastalar, bacaklarını sakin tutmakta zorluk çekerler ve bu rahatsızlığı azaltmak veya dindirmek için bacaklarını oynatmak zorundadırlar. Bu rahatsızlık hissi belirli bir ağrıya uymadığı için, hastalar anlatmakta zorluk çekerler. Hastalar, bacak pozisyonunu sürekli değiştirmek zorunda oldukları için, genel bir sıkıntı duyarlar.

Hastalığın yoğunluğu gün boyu değişebilir. Pek çok hastanın uyku vaktine kadar yakınması olmaz. Bacaklardaki huzursuzluk ve onları hareket ettirme zorunluluğu, uykuya dalmayı engeller.

Farklı hastalıklarla da birlikteliği olabilir

Huzursuz bacak hastalığının nedeni bilinmemektedir. Huzursuz bacak hastalığı ile birlikte olabilen bazı hastalıklar vardır. Bunların bazıları: kronik böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, lösemi, romatoid artrit… Lityum ve antidepresif ilaç kullanımı, bu hastalığı başlatabilir.

Huzursuz bacak hastalığının tedavisinde kullanılan 3 grup ilaç vardır:

Anksiyolitik (sakinleştirici) ilaçlar

Parkinson hastalığı ilaçları

Narkotik ilaçlar

İlaç tedavisi, hastalık bulgularını genellikle önemli bir şekilde azaltır veya yok eder. İlaç tedavisi iyilik sağlanana kadar devam edilmelidir.