Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZAN AYINDA KALP HASTALARININ DIKKAT ETMESI GEREKENLER

“Oruç tutmak, düzenli ilaç kullanimi gerektiren kalp problemi olan, kalp hastaligi geçirmis veya tedavisi gören kisiler için doktorlar tarafindan tavsiye edilmemektedir. Bu sebeple oruç tutma karari verilirken; bütün kalp hastalari doktorlarina danismali en azindan doktor kontrolünde, doktorlarin izni ile bu dini görevlerini yerine getirmelidirler.”

Kalp hastalari için en önemli mesaj, DÜZEN olmalidir. Ilaçlar, düzenli alinmali; yemek, düzenli yenilmeli; uyku düzenli olmali ve fiziksel tüm aktiviteler, düzenli ayarlanmalidir.

Ramazan ayinda oruç tutmanin dogal geregi olarak, bu düzen bozulabilmektedir. Yeme içme düzeninin altüst oldugu bu dönemde, ilaç kullanim aliskanligi da degismektedir. Bununla beraber, oruç tutan kalp hastalari, sicak havalarda etkilenmemek için gündüz saatlerindeki fiziksel aktivitelerini de azaltmaktadirlar.

Ramazan ayinda, geç saatte yemek yenilmesi ya da çok erken saatte sahura kalkilmasi nedeniyle uyku saatlerinin azalmasi, kisinin düzenini bozar. Her gün ayni saatlerde ve erken uyumak; düzeni yeniden saglamaya yardimci olabilecektir.

Gündüz saatlerinde bir sey yenilmedigi için enerji sarfiyatina dikkat edilerek, günlük fiziksel performans ayarlanmali; mevcut performans düzeni mümkün oldugunca korunmaya gayret edilmelidir.

Sonuçta kalp hastalari, ramazan öncesi kurmus olduklari düzeni ramazanda da korumaya gayret göstermelidir. Ilaç düzenini korurken de sabah kahvaltisindan önce aldiklari ilaçlari, sahur öncesinde, aksam alinan ilaçlari da iftar sonrasinda almak seklinde bir düzen gelistirebilir.

Kimler oruç tutabilir?

Kalp yetersizligi, damar hastaligi, ritim bozuklugu gibi kalp hastaliklari tasiyan kisiler ile seker ve böbrek rahatsizligi olan kalp hastalari için diyet çok önemlidir. Bu tür hastaliklari olan kisilerin oruç tutmasi sakincali görülmektedir. Kalp hastalari arasinda “kesinlikle oruç tutmamasi gerekenler” ile “dikkatli davranarak oruç tutmasi gerekenler” seklinde bir ayrim yapilabilir.

Tedaviyle kontrolü zor olan ve sikâyetleri devam eden kalp hastalarina dini görevlerini baska sekillerde yerine getirmeleri tarafimizdan önerilmektedir. Hastaligi tedaviyle kontrol altinda tutulabilen kalp-damar hastalari, kalp krizi geçirmis ve by-pass geçirmis kisiler, ritim problemi yasayanlar ile kalp yetersizligi olan kisilere ise; normal diyet kurallarina uymak suretiyle oruç tutma izni verilebilmektedir. Bu diyet kurallarinin basta geleni ise mevcut düzen ne kadar korunursa korunsun agir, yagli ve kizartma yöntemiyle yapilan yemekler ile tuzdan zengin yiyeceklerden kaçinmaktir. Bu beslenme uyarisi, sadece kalp hastalari için degil; gündüz aç kalip aksam saatlerinde iftarla birlikte yogun yemek tüketimine geçen herkes için önemlidir. Çünkü uzun süre aç kalan mideye yüklü miktar yiyecekle açligin giderilmesi hasta olmayan kisilerin bile sagliginin bozulmasina sebep olabilir.

Oruç tutarken sivi alamamanin sakincalari nelerdir?

Uzun süre sivi alinamamasi nedeniyle su sökücü ve tansiyon düsürücü ilaç kullanan kisilerin de oruç tutmasi çok uygun olmayabilir. Özellikle su söktürücü ilaç kullanan kisilerin vücudunda ilaca bagli olarak sivi kaybi yasanabilecegi ve üstüne üstlük gündüz saatlerinde sicagin ve çalismanin etkisi ile sivi kayiplari artabilecegi için bu tip ilaçlarda doktor tarafindan bir doz ayarlanmasinin yapilmasi gerekebilmektedir. Bu tip ilaç kullanan kisiler, özellikle sahura kalktiklarinda sivi kaybini artirabilecek çay, kahve gibi içecekleri asiri tüketmemelidirler; mümkünse su, ayran, soda gibi içecekleri tercih etmeleridir. Bu hastalar için vücudun, susuz kalmamasi birçok açidan özellikle böbrek sagligi açisindan çok önemlidir.

Oruç tutarken kalp hastalari ilaç kullanimi ile ilgili nelere dikkat etmelidirler?

Kalp hastalarinin yüzde yüze yakini düzenli olarak ilaç kullanmaktadir. Bu ilaç gruplari:

Su söktürücü ilaçlari
Kalp ritim ilaçlari
Tansiyon düsürücü ilaçlar
Kan sulandirici ilaçlar
Kolesterol düsürücü ilaçlar

Bu ilaçlari bazilari belli saat araliklarinda –örnegin günde iki, üç defa- alinmaktadirlar. Mümkün oldugu kadar bu mevcut düzenin kaybedilmemesi gerekir. Bu nedenle doktora basvurarak, günde üç defa alinacak ilaçlarin, mümkünse ikiye indirilmesi ve bunlari sahurda ve iftarda almak gibi bir yönteme basvurmak tercih edilmelidir. Eger bu sekilde bir düzenlemeye gidilemiyorsa, ilaçlari kesmek veya degistirmektense oruç tutulmamalidir. Günde iki defa alinan ilaçlardan biri iftarda biri sahurda ya da doktora danismak sureti ile hepsi ayni zamanda yani iftar ya da sahurda alinabilir.

Su söktürücü grup diye bahsedilen ilaçlari kullanirken; günlük sivi alimina özellikle iftar ve sahur arasindaki sivi tüketimine dikkat etmek, gerekirse ilaç dozunu düsürmek önemlidir. Ritim kontrolü için kullanilan ve günde bir ya da iki defa alinmasi gereken ilaçlar, iftar veya sahurda alinabilirler. Tansiyon düsürücü ilaçlar içinde ayni yaklasim geçerli olabilir. Ayni sekilde kan sulandirici ilaçlarin büyük bir kismi ve kolesterol düsürücü ilaçlar da iftar sonrasi alinabilecek ilaçlardir. Bazi özel kan sulandirici ilaçlar, kullanilan diyet ile yakin ilgili olarak etki gösterdikleri için bu ilaçlari kullananlarin, doktor kontrolünde laboratuvar tetkiklerini daha sik yaptirarak takip edilmeleri gerekmektedir.

DR. GENCO YÜCEL
VKV AMERIKAN HASTANESI
KARDIYOLOJI BÖLÜM SEFI
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası