Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorunuz bile beslenme problemi çekiyor olabilir

Sagligimiz için elinden geleni yapmaya gayret gösteren doktorlarimizin yogun tempolari içerisinde sagligin en önemli kosulu olan beslenmelerini ihmal ettiklerini biliyor musunuz? VKV Amerikan Hastanesi Uzm. Dyt. Tugçe Aytulu, doktor da olsa her hekimin saglikli beslendigine dair bir genelleme yapilamayacagini belirtiyor.

1. Bir hekim sizce nasil beslenmeli?

Bir hekim için önerecegimiz beslenme hedefleri, saglikli beslenme ilkeleri içinde yer alan temel önerilerden pek de farkli olmayacaktir. En basta düzenli ve sik beslenme, asiri miktarda gida alimindan kaçinma(porsiyon kontrolü), yeterli posa alimi ve yeterli su tüketimi gibi siraladigimiz ve sürekli vurguladigimiz bu öneriler, hekimler için de saglikli beslenmenin anahtarlari olabilir.

2. Meslekleri göz önüne alindiginda hekimler nasil besleniyor?

Her meslek grubunda oldugu gibi hekimlerin de çalisma kosullari nedeniyle beslenme sorunlari olabiliyor. Özellikle çalisma saatlerinin belirsizligi ve gece nöbetleri, düzensiz yemek yemeye ve gece yeme sendromlarina yol açabiliyor. Gündüz saatlerinde ise uzun süre hasta muayenesi veya ameliyatlarda geçen sürenin uzun olmasi nedeniyle, yemek yemeye zaman ayiramayan hekimler aksam ögünlerinde çok daha fazla yemek yiyorlar. Özellikle porsiyon ölçülerini ayarlamak bu durumda güçlesiyor. Ayni zamanda çocuklukta kazanilmis beslenme aliskanliklarini da degistirmek çok kolay degil. Edinilen tibbi bilgilere ragmen özellikle fast food, sekerli ve karbonatli içecekler hala siklikla kullaniliyor. Ancak çevremdeki hekimlerde gözlemledigim kirmizi et tüketimi daha az ve balik tüketimi daha fazla.

3. Hiç beslenme sorunu olan bir hekim hastaniz (kadin ya da erkek) oldu mu; gözlemlerinizi bizimle paylasir misiniz?

Her iki cinsten de beslenme sorunu yasayan hekim hastam var. Ortak sorunlari genellikle yemek yemeye zaman ayiramamakla ilgili oluyor. Özellikle hasta randevularinin arasina sikistirilmis saatlerde yemek yemeye çalisiyorlar. Ana ögün tüketmeye bile vakit bulamazlarken, ara ögün önermek bazen çok gerçekçi olmuyor. Bu nedenle beslenmelerini hekimin içinde bulundugu kosullara göre düzenlemeye çalisiyoruz. Cerrahlarda ise ögün düzenine gitmek daha zor olabiliyor. Ameliyatta kaldiklari süre disinda vakit bulduklarinda yemek yiyorlar. Burada da önerilerimiz daha çok enerji alimlarini kontrol etmek, dogru gida tercihlerini yapmak yolunda oluyor. Hekimlerin yasadigi diger bir sorun da aldiklari enerjiyi yeterince harcayamamak. Yani düzenli egzersiz yapan hekimlerin sayisi oldukça az. Düzenli egzersiz yapan hekimlerin metabolik hizlarinin daha iyi olmasi sebebiyle, beslenmeyi planlamak daha kolay olabiliyor. Ayni zamanda sadece saglikli beslenme düzeni kurmaya yönelik degil, agirlik kaybetmeye yönelik de bir program yapiyorsak, egzersiz yapanlarda daha iyi sonuçlar aliyoruz. Beslenme programini planladigim hekimlerin siklikla sosyal ortamlara girmeleri ve davetlere, kongrelere gitmeleri nedeniyle alkol tüketimleri de olabiliyor. Ancak önemli bir saglik problemi olmadigi takdirde ilimli düzeyde alkol tükettiklerinde agirlik kontrolü saglamak mümkün oluyor.

4. Hekimlerin saglikli beslenmedigini düsünüyorsaniz sizce bunun nedenleri nelerdir?

Saglikli beslenme aslinda temel saglik hizmetleri yönünden önemli görevler yerine getiriyor. Günümüzde birçok hastaligin temelinde yanlis beslenme yatiyor. Dogru ve yeterli beslenmeyle bu hastaliklardan korunulabiliyor ya da hastalik olustuysa bile bu hastaliklarin etkileri azaltilabiliyor.

Bu yönde hekimlerle birlikte birçok hastayi birlikte takip ediyoruz. Ancak ayni noktada kendilerinin bu ilkeleri ne kadar uygulayabildikleri ya da dikkate aldiklari önemli bir soru. Oldukça düzenli beslenen ve düzenli egzersiz yapan, rutin saglik kontrolleri yaptiran hekimlerimiz oldugu gibi bu noktalara dikkat etmeyen hekimlerimiz de var. Bu nedenle genellemek dogru olmayacaktir diye düsünüyorum.

VKV AMERIKAN HASTANESI
Beslenme ve Diyet Bölümü
Uzm.Dyt.Tugçe Aytulu Ersin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası