Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Genç ve saglikli kalmak saglikli beslenmeyle mümkün olabilir mi?

Yaslanma sürecinde kalitimin, çevresel faktörlerin ve yasam seklinin önemli yerleri vardir. Ancak çevresel faktörler ve yasam sekli bu sürecin neredeyse %70’ini etkiliyor. Bu oldukça yüksek bir oran. Kalitimsal özellikleri henüz kontrol edemedigimize göre çevresel faktörleri ve yasam tarzini kontrol ederek genç kalmayi veya saglikli yaslanmayi saglamak mümkün olabilir. Iste buradaki en önemli kontrol basamaklarindan birisi beslenme davranisidir.

Vitamin ve minerallerin rolü:

Beslenmenin çesitlendirilmesi, tek gidaya yönelmemek gibi beslenme davranislari vitamin ve minerallerin yeterli alinabilmesi için önemlidir. Eger bazi gida gruplari uzun süreli olarak tüketilmiyorsa, bu gidalarin içerdigi bazi vitamin ve mineraller yeterli alinmiyor demektir. Örnegin; süt ve süt ürünleri içinde yer alan peynir, yogurt, ayran, dondurma, sütlü tatlilar gibi gidalarin hiçbiri uzun süredir tüketilmiyorsa kalsiyum minerali yönünden eksik besleniliyor demektir. Bu durumda kalsiyum yerine getirmesi gereken görevlerini yapamayacak ve metabolizmada bazi eksiklikler olusacaktir.

Arastirmalar bazi vitaminlerin yaslanma sürecini yavaslattigini ve yasam kalitesini artirdigini gösteriyor. Antioksidan olarak adlandirdigimiz bu ögeler hücrelere serbest radikallerin zarar vermesine engel olurlar. Her insanin vücudu ve her hücre serbest radikallerle karsi karsiya kalabilir ve bu maddeler hücrenin zarar görmesine neden olur. Bu durum hastaliklara yakalanma riskini arttiracak ve erken yaslanmaya sebep olacaktir. Bu nedenle gidalarla yeterince antioksidan almak veya gidalarla karsilanamadigi durumlarda destek ürünlerle eksiklikleri karsilamak yaslanmaya ve hastaliklara karsi koruyucu olacaktir. Ancak bu ürünlerin gereksiz yere veya fazla kullaniminin da ters etkilerinin olabilecegini hatirlatmak gerekir. Antioksidan etki gösteren vitaminlerin içinde A, C ve E vitaminleri yer alir.

A vitamininin en iyi kaynaklari süt, koyu yesil yaprakli sebzeler, havuç, ispanak sayilabilir. C vitamini ise en çok turunçgiller, çilek, brokoli, lahana, maydonoz ve birçok meyve ve sebzede bulunur. E vitamini kaynaklari ise bitkisel yaglar, ceviz, findik, badem gibi kuruyemislerdir.

Antioksidan ihtiyacini karsilamak için pratik olarak her gün 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Ancak bu sebze ve meyvelerin toplanmasindan itibaren kisa süre içinde ve çig olarak tüketilmesi antioksidanlarin etkisinin azalmamasi için gereklidir. Beslenmeyle birlikte bu gidalari alirken ayni zamanda yasam tarzi degisiklikleri de yapmak gerekiyor. Eger sigara ve alkol kullanmaya devam ediyor, egzersizi hala hayatinizda bulundurmuyorsaniz daha saglikli yaslanmak için yeterince çaba göstermiyorsunuz demektir.

Bazi hastaliklara karsi koruyucu olan gida bilesenleri ve bunlari içeren gidalar;

Fitoöstrojenler: Soya ürünleri, kurubaklagiller, çekirdekli üzüm

Beta karoten, Likopen: Domates, havuç, ispanak

Katesinler: Siyah ve yesil çay

Genç ve saglikli kalmak için beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler:

Hergün 5 porsiyon meyve ve sebze yiyin. Bunun bir kismini taze ve çig olarak tüketin,

Günlük beslenmenizde daha az yag kullanmak kosuluyla az miktarda badem, ceviz, findik tüketin. Ancak asiriya kaçmaniz halinde kilo alabileceginizi unutmayin,

Kizartilmis ve kavrulmus gidalardan uzak durun,

Günde 2-2,5 litre su tüketin,

Haftada 2 kez balik tüketmeye çalisin,

Rafine edilmis gidalar yerine tam tahil ürünlerini tercih edin. Yani kurubaklagil, tam tahilli ekmekler, kabugu soyulmamis pirinç gibi.

VKV Amerikan Hastanesi
Uzman Diyetisyen Tugçe Aytulu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası