Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IS YASAMINDA BESLENME

Günlük kosusturmanin içinde özellikle de is yasaminda en çok gözardi edilen konularin basinda beslenme geliyor. Is yogunlugundan dolayi ögün atlanmasi veya fast food beslenmeye yönelme çok sik karsilasilan bir durum. Bu durumda düzensiz beslenmenin yaratabilecegi bir çok sorun da süpriz degil.

Yapilan bir çok çalismada beslenmenin özellikle is yasaminda ön planda olan fiziksel performansa ve beyin fonksiyolarina olan etkisi gösterilmistir. Tabii ki beslenmenin sagligin korunmasi ve devamliliginin saglanmasina olan katkisi da gözardi edilemez. Bu yüzden yeterli ve dengeli beslenme kurallarini ofise de tasimak sart. Özellikle de yogun çalisan insanlarin, vücutlarinin savunma sistemlerini destekleyebilmek için beslenmelerine daha çok önem göstermeleri gerek.

Güne baslarken en önemli adim kahvaltidir. Özellikle tam tahilli ürünlerin daha yogun tüketilebilecegi bu ögün ofiste tam tahilli peynirli bir sandviç bile olabilir. Bunu yapacak vakti olmayanlar meyve ve sütün yer aldigi kolay bir kahvalti da yapabilirler.

Gün boyunca olusturulmasi gereken önemli bir aliskanlik da ara ögün yapma aliskanligidir. Bu aliskanlik sayesinde kisi ögünlerinin düzenini, çesidini ve miktarini daha iyi düzenleyebilir. Çok vakit harcamadan hatta toplantilarda bile yapilabilecek küçük ara ögünlerin çogu zaman kurtarici olabiliyor. Örnegin isyerinde daha rahat yenilebilecek olan elma, kayisi, armut, mandalina gibi meyveler veya kuru meyveler hem antioksidan özellige sahiptir hem de kisinin ögün atlamamasini saglarlar. Toplanti zamanlarinda ise bir sütlü kahve - az kahveli - veya ortaya konulan kuru meyve tabagi güzel bir seçenek olabilir.

Ögleye dogru kisinin performansi yavas yavas azaldigi için bu ögünü atlamamak gerekir. Aslinda ögle ögünü hem keyifli bir mola hem de gün boyunca vücudun fonksiyonlarini yerine getirebilmesi için gerekli besin ögelerinin saglanacagi bir zamandir. Bu ögünde dikkat edilecek noktalardan biri, sebze veya salata gruplarindan birinin ve tam tahilli ürünlerin yer almasidir. Bu, özellikle hareketsiz bir ofis yasami olanlarda daha ön plana çikiyor. Gün içerisinde süt –yogurt grubu düzenli tüketilmiyorsa, mutlaka ayran veya yogurt bu ögünde yer almali. Özellikle minumum haftada iki gün balik olacak sekilde izgara seçenegi de eklenebilir. Bunlarin içerisinde dikkat edilecek önemli bir nokta da tüketilen besinlerin yag içerigi. Yemek seçimi yapilirken yag içeriklerini degerlendirip buna göre bir seçim yapmak daha saglikli olacaktir. Eger tüm seçeneklerin yag içerigi yüksek ise bir baska seçenek evden getirmek olabilir. Evden getirilen yiyeceklerde de bahsedilen besin gruplarina dikkat etmek sart. Evden getirilecek olan tam tahilli ekmekle yapilmis bir sandviç ve ayranla da güzel bir seçenek olusturulabilir.

Ögle ögününün evden getirilmesindeki tek dezavantaj hijyen ve saklama kosullarina dikkat etme zorunlulugu. Evden getirilen besin hazirlanirken cinsine göre iyi yikanmis veya iyi pisirilmis olmali ve ofise gelene kadar sicakta birakilmamali. Ofise gelindiginde ise mutlaka buzdolabi isisinda muhafaza edilmeli.

Beslenme neredeyse her kosulda vücut fonksiyonlarini etkileyen bir faktör. Özellikle de is yasaminda hareketsizlik, stres, yogun çalisma saatleri gibi faktörlerin vücuda verebilecegi zararlari önlemesi açisindan belki de bir sans. Bunu kullanabilmek ise hiç zor degil.

VKV Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Dyt. Nilay Topçam Zihnioglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası